۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۸ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
اعتراض فرزند آيت‌الله کاشانی به نام‌گذاری خیابان مصدق

گروه جامعه: بحث و حاشیه‌ها درباره نام‌گذاری یک خیابان به نام محمد مصدق در تهران تمامی ندارد. هنوز تابلوی خیابان مصدق در پایتخت بالا نرفته است اما گروهی با خوشحالی خبر این اتفاق را تیتر کردند و گروهی دیگر به مخالفت شدید برخاسته‌اند. از مخالفان می‌توان به محمود کاشانی فرزند آیت‌الله کاشانی اشاره کرد که در نامه‌ای به شورای شهر اعلام کرده است: «نه تنها خدمت «مصدق» مورد بحث است بلکه عملکرد و رفتارش در یک برهه‌ای مستحق پاداش نیست و به خاطر خیانت باید دور وی را خط کشید». این موضوع را محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران روز گذشته مطرح کرد.
چند روز پیش بود که خبری به ‌نقل از عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران درباره تغییر نام خیابان کارگرشمالی به نام مصدق منتشر شد که بسیاری از رسانه‌ها و افراد در شبکه‌های اجتماعی آن را به نهایی‌شدن این نام‌گذاری تعبیر کردند. حجت نظری، عضو شورای شهر، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نام‌گذاری خیابان کارگرشمالی به نام «مصدق» گفت: چندی‌پیش بررسی خیابانی به نام مرحوم مصدق در دستور کار قرار گرفت و سرانجام بر اساس پیشنهاداتی که در فضای مجازی و در جلسه کمیسیون فرهنگی شورا از سوی اعضا مطرح شد، به این جمع‌بندی رسیدیم که خیابان کارگرشمالی به نام مرحوم مصدق نام‌گذاری شود. او گفت: این تغییر نام مصوبه کمیسیون نام‌گذاری را دارد و به هیئت‌رئیسه اعلام وصول شده است و منتظر هستیم هیئت‌رئیسه این تغییر نام را در دستور کار صحن قرار دهد تا از سوی اعضای شورای شهر به تصویب نهایی برسد. اما سخنگوی شورای شهر تهران در واکنش به این خبر این‌طور اظهارنظر کرد: هنوز پیشنهاد کمیسیون نام‌گذاری درباره تغییر نام خیابان کارگرشمالی، در صحن بررسی نشده و عملا نام‌گذاری معبری به نام مصدق اتفاق نیفتاده است.
توضیحات درباره مخالفت‌ها با نام‌گذاری خیابانی به نام مصدق در تهران را روز گذشته محمدجواد حق‌شناس در خبری با تیتر حواشی نام‌گذاری خیابانی به نام «مصدق» مطرح کرد.
به گزارش ایسنا، محمدجواد حق‌شناس با حضور در جمع خبرنگاران درباره پیشنهاد مطرح‌شده مبنی بر نام‌گذاری خیابانی به نام «دکتر محمد مصدق» رهبر جنبش ملی‌شدن صنعت نفت، گفت: در جامعه امروز ما «مصدق» مخالفانی جدی هم دارد و حتی پس از مطرح‌شدن نام‌گذاری خیابانی به نام «مصدق» در تهران مخالفت‌ها در قالب موضع‌گیری اعلام شد و آن اوایل آقای شاکری مسئول کمیسیون نام‌گذاری در شورای شهر قبلی دلایل خود را با استناد به نظر امام خمینی (ره) در مورد «مصدق» مطرح کردند.
وی بیان کرد زمانی که جبهه ملی در مورد لایحه‌ای اشتباه تاریخی را مرتکب شدند، حضرت امام خمینی (ره) اظهارنظری در مورد «مصدق» داشت و این اظهارات امام خمینی (ره) فلسفه مخالفت شد. حق‌شناس با بیان اینکه بعد از رسانه‌ای‌شدن نام‌گذاری خیابانی به نام «مصدق»، دکتر محمود کاشانی فرزند آیت‌الله کاشانی در نامه‌ای مواردی مطرح کردند که اساسا نگاهشان به «مصدق» متفاوت است، گفت: دکتر کاشانی بر این باور است که نه‌تنها خدمت «مصدق» مورد بحث است بلکه عملکرد و رفتارش در یک برهه‌ای مستحق پاداش نیست و به خاطر خیانت باید دور وی را خط کشید. وی با بیان اینکه اما اینجا سؤالی مطرح است که ما اعضای شورای شهر با یک درخواست از سوی حجت‌الاسلام‌والمسلمین دعایی مواجه هستیم، گفت: دعایی چهره‌ای کاملا انقلابی و پیشتاز در مبارزات انقلاب بوده و از اول انقلاب نیز نماینده امام در روزنامه اطلاعات بوده است و تاکنون نیز این جایگاه را دارد و شش دوره نماینده مردم بوده است و چهره‌اي کاملا فرهنگی دارد و حالا سؤال مطرح می‌شود که مگر می‌شود حجت‌الاسلام‌والمسلمین دعایی که نماینده امام و نزدیک به وی بوده، مسئله و نگاه امام در مورد «مصدق» را نداند و نشنیده باشد؟
اشاره حق‌شناس به پیشنهاد دعایی در مراسم رونمایی رسمی از بزرگراه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی (نیایش سابق) است. در این مراسم حجت‌الاسلام دعایی به صورت رسمی از اعضای شورای شهر درخواست کرد خیابان نفت تهران به نام مصدق نام‌گذاری شود. حق‌شناس در ادامه با بیان اینکه امیدواریم همه جناح‌ها و طیف‌های سیاسی کمک کنند تا محل و خیابانی به نام «مصدق» نام‌گذاری شود، گفت: مسئله دیگر این است که از چهره‌های هم‌عصر «مصدق» در تهران نامشان در خیابانی است همچون فدائیان اسلام، آیت‌الله کاشانی و... به همین دلیل معتقدم باید فرصتی فراهم شود که همه علایق در تهران بزرگ دیده شود و در شهر تهران با خیابان‌های زیادی به نام فدائیان اسلامی، فاطمی و... نام‌گذاری شود و هیچ اشکالی ندارد تهران به این بزرگی پاسخ‌گوی نیازهای دو طرف باشد. وی با بیان اینکه همگان به یاد دارند که فدائیان اسلام دکتر فاطمی را ترور کرده‌اند و حالا نام هر دو بر خیابان‌های تهران است، افزود: بهتر است همه مدارا کرده و نظرات دیگران را قبول کنیم.

 


دیدگاه‌ها(۰)