۱۳۹۶ سه شنبه ۲۹ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۹ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۳ اسفند
عملیات ویژه برای دستگیری گروگان‌گیران 100‌هزار یورویی

شرق: اعضای باندی که با ربودن مردی جوان قصد داشتند از خانواده او صد ‌هزار یورو اخاذی کنند، دستگیر شدند.
جوانی 25 ساله‌ که تبعه خارجی است، بعدازظهر پنجشنبه هفته گذشته، در‌حالی‌که باری از آهن‌آلات را با وانت‌پیکان حمل می‌کرد، به‌سمت میدان جهاد مشهد در حرکت بود که ناگهان افرادی سوار بر پراید، راه را بر او بستند و این مرد را ربودند. لحظاتی بعد، پیرمردی که سوار بر وانت و همراه با جوان 25 ساله بود، با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 تماس گرفت و ماجرا را گزارش داد.
این پیرمرد با حضور مأموران در محل گفت: سرنشینان مسلح پراید با تهدید به مرگ و استفاده از افشانه فلفل، راننده وانت را از پشت فرمان بیرون کشیدند و به داخل پراید انداختند و به‌سرعت فرار کردند. آنها این کار را به‌حدی سریع انجام دادند که هیچ فرصتی برای واکنش‌نشان‌دادن و دفاع‌کردن وجود نداشت.
کارآگاهان پس از کسب اطلاعات اولیه، تحقیقاتی را آغاز کردند تا بدانند این جوان چرا و به‌دست چه ‌کسانی ربوده شده است. بررسی‌های اولیه نشان می‌داد این آدم‌ربایی با انگیزه‌های شخصی صورت نگرفته بود، زیرا جوان ربوده‌شده با فرد خاصی اختلاف نداشت. درحالی‌که تحقیقات در مراحل مقدماتی بود، شخصی ناشناس با برادر این جوان تماس گرفت و گفت آنها آدم‌ربا هستند و گروگان‌شان را فقط در صورتی آزاد می‌کنند که صد ‌هزار یورو دریافت کنند. فرد ناشانس همچنین تهدید کرد اگر پلیس وارد این ماجرا شود، طعمه‌شان را به قتل خواهند رساند.
دقایقی بعد فیلمی از طریق تلگرام برای برادر گروگان فرستاده شد که در آن نشان می‌داد مرد جوان با زنجیر بسته و در اتاقی زندانی شده است. آدم‌ربایان در برابر دوربین طعمه خود را شکنجه می‌دادند و تهدید می‌کردند که اگر پول به‌دست‌شان نرسد با یک گلوله مرتکب قتل می‌شوند.
بعد از آن، پیامک‌های تهدیدآمیز برای تحت‌فشار‌گذاشتن خانواده جوان خارجی مرتب ادامه داشت. در‌این‌میان، کارآگاهان که از این جزئیات مطلع شده بودند و جان مرد جوان را در خطر می‌دیدند، سعی کردند با استفاده از ترفندهای گوناگون، از جمله ردیابی‌های تلفنی، سرنخی از متهمان به‌دست بیاورند. آنها همچنین به خانواده جوان ربوده‌شده اطلاعات لازم را ارائه دادند و از آنان خواستند به‌هیچ‌وجه با متهمان وارد چالش نشوند و سعی کنند با آنها قرار بگذارند. به‌این‌ترتیب، پلیس نقشه‌ای را طراحی کرد تا خانواده این جوان مبلغ 50‌هزار یورو را به گروگان‌گیران تحویل دهند. بعد از آن بود که برادر گروگان موضوع را به متهم ناشناس اطلاع داد و او محلی را برای پرداخت پول تعیین کرد. طبق قرار، برادر گروگان باید شب‌هنگام به خارج از شهر می‌رفت و کیف حاوی پول را در منطقه‌ای بیابانی می‌گذاشت و سپس به‌سرعت محل را ترک می‌کرد. او با هماهنگی پلیس این کار را انجام داد. مأموران که محل را به‌صورت نامحسوس زیر نظر داشتند، مشاهده کردند فردی موتورسوار به منطقه مورد نظر رفت و کیف را برداشت. این‌گونه بود که عملیات ویژه آغاز شد و مأموران توانستند با روش‌هایی تخصصی محل اختفای سردسته باند گروگان‌گیری را پیدا کنند. آنها در سریع‌ترین زمان ممکن وارد عمل شدند و آن فرد را در‌حالی‌که ارزها نزدش بود، دستگیر کردند. متهم که راهی برای انکار نداشت، در همان بازجویی‌های اولیه محل نگهداری طعمه‌شان را گفت و دو همدستش را معرفی کرد. یکی از متهمان کارگر سردسته باند در کارواش و نفر سوم دوست متهم دوم بود. تیم‌های ویژه پلیس توانستند بدون از‌دست‌دادن زمان، دو متهم دیگر را نیز به دام بیندازند و جوان ربوده‌شده را آزاد کنند. این جوان که در شرایط بدی نگهداری شده بود، گفت: روز حادثه داشتم ضایعات آهن را به مقصد می‌رساندم که راهم را سد کردند و من را ربودند. آنها بسیار خشن بودند و مرتب تهدیدم می‌کردند که اگر مقاومت کنم، بلایی سرم می‌آورند.
در ادامه متهمان تحت بازجویی قرار گرفتند و ضمن بیان جزئیات نقشه خود، گفتند این جوان را از مدت‌ها قبل زیر نظر گرفته بودند و با اطلاع از تمکن مالی خانواده او، این نقشه را با هدف اخاذی طراحی و اجرا کردند.
بنا بر این گزارش، تحقیقات درباره این پرونده همچنان ادامه دارد.
در این حال، فرمانده انتظامی استان مرکزی از واقعه‌ای مشابه خبر داد و گفت: اعضای باند آدم‌ربایی در ساوه با تلاش عوامل انتظامی در کمتر از 24 ساعت دستگیر شدند.
سردار کیومرث عزیزی افزود: در ساعات پایانی شامگاه بیستم اسفندماه گزارشی درباره آدم‌ربایی فردی به مرکز فوریت‌های پلیس 110 شهرستان ساوه اعلام شد و بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.
وی افزود: در تحقیقات انجام‌شده از خانواده فرد ربوده‌شده مشخص شد افرادی ناشناس در تماس تلفنی با آنان در قبال آزادی این فرد، تقاضای مبالغ بسیار زیادی وجه نقد داشته‌اند.
این مقام انتظامی بیان کرد: با آغاز تحقیقات تخصصی از سوی کارآگاهان پلیس، خودروی فرد ربوده‌شده که در یکی از خیابان‌های شهرستان ساوه رها شده بود، کشف شد و در بررسی‌های علمی و تخصصی‌ای که با همکاری کارآگاهان پلیس آگاهی استان انجام گرفت، سرنخ‌هایی از حضور آدم‌رباها در یکی از روستاهای این شهرستان به دست آمد.
سردار عزیزی ادامه داد: در تکمیل تحقیقات در کمتر از 24 ساعت، محل اختفای آدم‌رباها مشخص و در عملیاتی فرد ربوده‌شده، آزاد شد و یکی از عاملان اصلی آدم‌ربایی در محل دستگیر و از او یک قبضه سلاح گرم کشف شد.
وی اضافه کرد: با ادامه تحقیقات دو نفر دیگر از همدستان این فرد نیز در عملیات‌هایی جداگانه دستگیر و دو دستگاه خودروی سواری نیز از آنان توقیف شد. فرمانده انتظامی استان مرکزی با تأکید بر قاطعیت پلیس در برخورد با عاملان برهم‌زدن نظم و امنیت اجتماعی، تصریح کرد: ‌در بازجویی‌های انجام‌شده از افراد دستگیرشده، متهمان به جرم خود به منظور دریافت وجه از خانواده فرد ربوده‌شده اعتراف کردند و سرانجام با تکمیل تحقیقات به مرجع قضائی معرفی شدند.


دیدگاه‌ها(۰)