۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۹ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۳ اسفند
گفت‌وگو با سعيد توانايي، شاعر گروه موسيقي «منهاي يک»
سعي کرديم کلام امروزي و معاصر باشد

گروه هنر: «منهاي يک»؛ گروه موسيقي‌ای که چندسالي از عمر فعاليتشان مي‌گذرد و در اين مدت توانسته‌‌اند مخاطبان بسياري را با خود همراه کنند. حامد بهداد، بازيگر سينماي ايران، نيز از جمله هنرمنداني است که در اين سال‌ها از اين گروه موسيقي حمايت کرده و به‌عنوان تهيه‌کننده از فعاليت‌هاي اين گروه حمايت  کرده است.
سعيد توانايي، شاعر گروه که علاوه‌بر حضور در اين گروه و فعاليت موسيقايي، در بخش‌هاي ديگري مانند ترجمه، تصويرسازي و گرافيک نيز مشغول به فعاليت است، درباره فعاليت‌هاي گروه «منهاي يک» به «شرق» گفت: «از سال 85 که فعاليت اين گروه رسما آغاز شد تا به امروز کارهاي زيادي انجام شده و آلبوم‌هايي را روانه بازار کرديم که مورد اقبال بسياري از مخاطبان  قرار گرفت».
توانايي درباره ايده ابتدايي فعاليت اين گروه موسيقي گفت: «ايده ابتدايي تشکيل اين گروه اين بود که موسيقي براي نسل خودمان بسازيم؛ هم در نوع اجرا و هم در کلام. برخي به‌لحاظ نوع سازبندي اسم راک را روي فعاليت اين نوع موسيقي مي‌گذارند، اما مايل نيستيم چنين اسمي براي فعاليت ما گذاشته شود و بهتر است بيشتر از موسيقي دوران خودمان ياد کنيم و بيشتر روي نوع کلام تمرکز کرديم که تفاوت‌هايي که در کار خودمان قائل شديم، قابل شناخت باشند».
او ادامه داد: «تصور مي‌کنم بعد از انقلاب فعاليت‌هايي که در اين سبک موسيقي ايجاد شد را مي‌توان در فعاليت برخي هنرمندان ديد؛ مثل گروه اوهام که با اشعار حافظ قطعاتي را ضبط کردند يا بعد از آن محسن نامجو يا عبدي بهروان‌فر اين کار را پيش بردند، اما درواقع به اين شکل کار کرديم که کلام در آثار ما معاصر و امروزي باشد و مدل‌هاي گذشته شبيه نوستالژي تهران قديم و شعر‌هاي کلاسيک را تکرار نکنيم، درواقع فضايي از زندگي خودمان ايجاد کنيم که در بند يک جغرافياي خاص نمي‌شد».
توانايي در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفت: «ايران از اقوام و قوميت‌هاي مختلف تشکيل شده است و به نظر من بايد براي تمامي سلايق خوراک خوبي داشت. موسيقي بايد بتواند با تعداد زيادي از آدم‌ها، قوميت‌ها و گويش‌هاي مختلف ارتباط برقرار کند و اتفاقا کلام در وهله اول بايد چنين تأثيرگذاري‌ای را داشته باشد و حتي در ترجمه مخاطب متوجه شود که از چه صحبت مي‌شود».
او ادامه داد: «گروه «منهاي يک» مخاطب خاص خودش را دارد، از طرفي موزيک احتياج به توجه و دقت و بررسي بيشتري دارد و خوشحاليم که در اين مدت مخاطباني داريم که پيگير کارهاي ما هستند و از طريق تبليغات محدودي که براي کارمان داريم توانستيم با قشر زيادي از مردم ارتباط خوبي  برقرار کنيم».


دیدگاه‌ها(۰)