۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۹ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۳ اسفند
زیر آسمان فیروزه ای

به بهانه هم‌زماني روز  زن جهاني و ايراني
نمايش صفر تا سکو در مسکو براي سينماگران و منتقدان روس
گروه هنر: براي اولين‌بار در طول اين سال‌ها و به بهانه هم‌زماني روز جهاني زن و تولد حضرت فاطمه و روز زن و مادر ايراني قرار است در روسيه و شهر مسکو يک فيلم مستند ايراني با محوريت فعاليت زنان در جامعه براي اهالي رسانه، منتقدان، سينماگران و مردم روس به نمايش دربيايد. «صفر تا سکو» مستند داستاني پرفروش و موفق امسال به کارگرداني سحر مصيبي و تهيه‌کنندگي مشترک مهتاب کرامتي و طهورا ابوالقاسمي که در جشنواره‌هاي سينما - حقيقت و ورزشي عنوان بهترين فيلم را از آن خود کرد و در اکران آزاد سينماها توانست رکورد هفت هفته فروش را براي خود ثبت کند، حالا قرار است در دو روز، يک‌بار پنجشنبه، 24 اسفند، ساعت 19:30 در سالن موس‌آرت که سينماي مخصوص منتقدان و اهالي مطبوعات است و جمعه، 25 اسفند، ساعت 18 در سينماي موس‌فيلم که يک سالن 650 نفري آزاد است روي پرده برود که اين اتفاق در نوع خود بي‌سابقه بوده و با همکاري رايزن فرهنگي ايران در فدراسيون روسيه محقق شده است. اين فيلم در ايران هم با استقبال بسيار خوب اهالي سينما و مردم روبه‌رو شد و توانست در زمان اکران، عنوان پرفروش‌ترين مستند تاريخ سينما را از آن خود کند. روز پنجشنبه پس از نمايش فيلم در موس‌آرت جلسه نقد و بررسي با حضور عوامل و مهتاب کرامتي به‌عنوان يکي از تهيه‌کنندگان فيلم برگزار مي‌شود. در سايت سينمايی موس‌آرت درباره صفر تا سکو و هدف از نمايش و نقد صفر تا سکو اين‌طور نوشته شده: «امسال روز جهاني زن با سالروز تولد دختر پيامبر گرامي اسلام که به‌عنوان روز زن در تقويم ايران شناخته مي‌شود، مصادف شده بود. درصدد برآمديم تا براي گراميداشت اين دو جشن فيلم مستند «صفر تا سکو» را در کاسموس به نمايش بگذاريم. اين مستند، صرفا بازگوکننده تمرينات خسته‌کننده، هيجانات ورزشي، ناکامي‌ها و پيروزي‌هاي اين خواهران نيست، بلکه به‌واسطه آن مي‌توان به چگونگي روابط آنان با نزديکان خويش پي برد و به درک بهتري از قوانين و سنت‌هاي جامعه ايران که اين خواهران با آن روبه‌رو بودند، رسيد. شايد بتوان گفت «صفر تا سکو»، اولين مستند ساخته‌شده در ايران است که به طور گسترده به اکران درآمده و مخاطبان بسياري را به خود جذب كرده است».

در نوروز 97 اجرا می‌شود
خواستگاری مهری‌ناز و زهر‌ ماری
گروه هنر: نوروز 97 دو نمایش «خواستگاری مهری‌ناز شاهدخت دیار سختستان» و زهر‌ماری در تالارهای سنگلج و پالیز اجرا می‌شوند و نمایش «مرثیه‌ای برای یک دختر» نیز از 15 فروردین در پالیز اجرایش آغاز می‌شود.
خواستگاری مهری‌ناز شاهدخت دیار سختستان: این نمایش به نویسندگی صبوره رنگرز و کارگردانی عطاءالله کوپال از روز پنج فروردین ۹۷ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه می‌رود.  هم‌زمان با ایام نوروز و از روز پنج فروردین‌ 97 نمایش «خواستگاری مهری‌ناز شاهدخت دیار سختستان» به نویسندگی صبوره رنگرز و کارگردانی عطاءالله کوپال در ساعت 18 اجرای خود را آغاز می‌کند.  در خلاصه داستان این نمایش آمده: فرمانروای سرزمین سختستان دختری به نام مهری‌ناز دارد که وارث تخت‌وتاج اوست. وزیر اعظم دربار با همراهی پزشک، بیماری پادشاه را بزرگ جلوه می‌دهند تا پادشاه دخترش را مجبور به ازدواج کند، ولی در این بین ماجراهایی رخ می‌دهد که قابل پیش‌بینی نیست.  در نمایش «خواستگاری مهری‌ناز شاهدخت دیار سختستان» سمیرا حسینی، احسان عباسی، بابک مولانا، سارنگ بهمنی، احمدسیاه رستمی، طاها محمدی، محمدامین بخشعلیان و داریوش ادهمی ایفای نقش می‌کنند.
زهرماری:  نمایش «زهرماری» به کارگردانی علی احمدی از فروردین ٩٧ روی صحنه می‌رود... .  به گزارش ایران‌تئاتر، نمایش «زهرماری» کار جدید گروه تئاتر بداهه، به کارگردانی علی احمدی از فروردین ٩٧ روی صحنه می‌رود.  تهیه‌کنندگی این اثر برعهده خسرو احمدی است و نمایش‌نامه زهـــرمـــاری را رضا بهاروند و احمد سلگی به نگارش درآورده‌اند...
مرثیه‌ای برای یک دختر:  این نمایش به کارگردانی مازیار شهزاددولتشاهی از ۱۵ فروردین ۹۷ در سالن شماره ۲ تماشاخانه پالیز به صحنه می‌رود.  نمایش «مرثیه‌ای برای یک دختر»، اقتباسی آزاد از نمایش‌نامه «مرگ و دوشیزه جوان» اثر آریل دورفمان است که از سوی مازیار شهزاددولتشاهی به نگارش درآمده است.  دولتشاهی علاوه‌بر نویسندگی، طراحی و کارگردانی این نمایش را نیز برعهده دارد. در این نمایش دیانا فتحی و روزبه حصاری به‌عنوان بازیگر به ایفای نقش می‌پردازند.  نورالدین حیدری‌ماهر در مقام تهیه‌کننده نمایش «مرثیه‌ای برای یک دختر» حضور دارد. مهدی ابوحمزه، امیر شمس، علی صفری، هامون خان‌محمدی، مصطفی ایزدی، حامد عابدی، آرش استادی، عرفان رضوی و رها حاجی‌زینل بازیگرانی هستند که در «هجوم» به ایفای نقش خواهند پرداخت.


دیدگاه‌ها(۰)