۱۳۹۶ سه شنبه ۲۹ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۹ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۳ اسفند
خبر

تسليت مقام معظم رهبري  به مناسبت درگذشت آيت‌الله شاه‌آبادي
پايگاه اطلاع‌رساني مقام معظم رهبري: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مقام معظم رهبري، درگذشتِ عالم بزرگوار مرحوم آيت‌الله آقاي حاج آقا نصرالله شاه‌آبادي را تسليت گفتند. متن پيام تسليت رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است: درگذشت عالم بزرگوار مرحوم آيت‌الله آقاي حاج آقا‌ نصرالله شاه‌آبادي رحمة‌الله‌عليه را به بازماندگان مکرّم ايشان و بيت رفيع شاه‌آبادي و همه‌ ارادتمندان ايشان تسليت عرض مي‌کنم و علوّ درجات ايشان را که از شاگردان و نزديکان امام راحل عظيم‌الشأن و از وفاداران به انقلاب و خدمتگزاران نظام جمهوري اسلامي بودند، از خداوند متعال مسئلت مي‌نمايم.

حميد  بقایی به زندان رفت
روز گذشته، خبری مبنی بر بازداشت حمید بقایی، معاون احمدی‌نژاد در دولت دهم منتشر شد که در ابتدا او و وکیلش این خبر را تکذیب کردند. عبدالله‌پور، وکیل بقایی در گفت‌و‌گو با ایلنا، گفت: این اخبار کذب است و من درحال‌حاضر خدمت ایشان هستم. بقایی هم به همین خبرگزاری گفت: هیچ‌کس مرا بازداشت نکرده است. بقایی پس از این شایعه، در یک فایل صوتی تهدید کرد که به محض رسیدن به زندان اعتصاب غذا می‌کند. ساعتي بعد از انتشار اين فايل صوتي، وكيل بقايي اعلام كرد كه موكلش بازداشت شده است. این خبر پس از آن منتشر شد که بقایی در فضای مجازی از فرمانده نیروی سپاه قدس خواسته بود تا موضوع کمک او به این نیرو را تکذیب کند. ادعای بقایی با تکذیب و توضیح سردار شریف، سخنگوی سپاه همراه شد. به گزارش ایسنا، سردار رمضان‌شریف، طرح این‌گونه ادعاهای بی‌اساس را حرکتی نخ‌نماشده خواند و اظهار کرد: رأی محاکم قضائی بر اساس مدارک مستند، مستدل، دقیق و قوی صادر می‌شود و فرافکنی و طرح سناریوهای تکراری علیه نهادها و اشخاص در کشور بار جرائم متهمان را کاهش نمی‌دهد. سردار شریف تشویش اذهان و منحرف‌کردن افکار عمومی از جرائم و تخلفات را راهکاری بی‌نتیجه و بی‌ثمر برای طراحان آن توصیف و تصریح کرد: هرچند بروز چنین افعال و رفتاری از این متهم مسبوق به سابقه است، اما هرکس ادعایی دارد بايد مدارک و مستندات خود را در اختیار مراجع قضائی قرار دهد تا براساس قانون مورد رسیدگی و قضاوت قرار گیرد. 

زيباکلام به زندان محکوم شد
شرق: صادق زيباکلام، فعال سياسي و استاد علوم سياسي دانشگاه تهران، به اتهام تبليغ عليه نظام و نشر اکاذيب به 18 ماه حبس تعزيري و دو سال محروميت از فعاليت سياسي و اجتماعي محکوم شد. او روز گذشته به جماران گفت: «روز سه‌شنبه در مراجعه‌اي که به شعبه 15 دادگاه انقلاب داشتم، قاضي صلواتي حکم محکوميتم را به من ابلاغ کرد. در حکم دادگاه نوشته شده است که او به مدت دو سال حق سخنراني، نوشتن مقاله، مصاحبه و حضور در فضاي مجازي را ندارد. اتهام من تبليغ عليه نظام و نشر اکاذيب به منظور نظام به دليل مصاحبه با راديو آلمان درباره اعتراضات دي‌ماه کشور بود که دادگاه اين‌جانب را در‌اين‌باره مقصر شناخت». زيباکلام افزود: «من در هيچ‌يک از محاکماتم از وکيل استفاده نمي‌کنم؛ چراکه معتقدم اساس و مبناي اتهاماتم حقوقي نيست و جرمم سياسي است؛ بنابراین وکيل نمي‌تواند کمکي به تبرئه‌ام کند». اين فعال سياسي همچنين در گفت‌و‌گو با ايلنا، با اشاره به قانون مجازات اسلامي و مجازات جرم تبليغ عليه نظام، گفت: «حداکثر مجازات اين جرم در قانون يک ‌سال حبس است که به علت داشتن سابقه محکوميت به خاطر تبليغ عليه نظام حکم من تشديد شد و محکوم به ۱۸ ماه حبس شدم. بنده در مهلت قانوني 20‌روزه نسبت به تجديدنظرخواهي ‌اقدام خواهم کرد». صادق زيباکلام، روز دوشنبه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به رياست قاضي صلواتي محاکمه شده بود. او به ايلنا گفته بود: «هفته گذشته به صورت تلفني احضار شدم؛ کيفرخواست براي من خوانده و تفهيم اتهام شدم. در جلسه دادگاه بنده ضمن ارائه لايحه دفاعيه اعلام کردم که جرم تبليغ عليه نظام نمي‌تواند منتسب به من باشد؛ زيرا من تمام تلاش خود را در زمان انتخابات کرده‌ام که مردم پاي صندوق‌هاي رأي بيايند و رأي دهند. اگر من قصد تبليغ عليه نظام داشتم، چرا دشمنان واقعي نظام به من حمله مي‌کنند و مي‌گويند تو سوپاپ اطمينان نظام هستي؟». زيباکلام ادامه داد: «نماينده دادستان خطاب به قاضي دادگاه گفت از‌آنجايي‌که اين شخص دو بار به اين جرم محکوم شده است، بايد اشد مجازات راجع به او اعمال شود». او با بيان اينکه اعلام حکم به اين سرعت بسيار عجيب است، از ديدار هفته گذشته خود با قاضي صلواتي خبر داده و گفته بود: «در مهرماه هم مشابه همين پرونده به دليل مصاحبه با راديو آلمان عليه‌ من تشکيل شد که محاکمه‌ام در مجتمع کارکنان دولت برگزار شد و به چهار ميليون تومان جزاي نقدي محکوم شدم؛ اما با اينکه اتهامم همان است، اين‌بار پرونده‌ام به دادگاه انقلاب فرستاده شده است».


دیدگاه‌ها(۰)