۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۹ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۳ اسفند
عواقب بحران در فدراسیون کشتی ادامه دارد
پس‌گرفتن میزبانی جام جهانی فرنگی از ایران

شرق: روزهای ناآرام کشتی ایران همچنان ادامه دارد. استعفای ناگهانی و غیرمنتظره رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی و سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد حالا به گوش اتحادیه جهانی کشتی رسیده است. استعفایی که گفته می‌شد بر سر انتقادهای تند خادم از تبعات مسابقه‌ندادن کشتی‌گیران ایرانی با اسرائیلی‌ها بوده است. اتحادیه جهانی کشتی در حالی بعد از باخت تعمدی علیرضا کریمی مقابل حریف روس برای رویارونشدن با نماینده اسرائیل در رقابت‌های قهرمانی جهان 2017 لهستان، به شدت روی فدراسیون کشتی ایران حساس شده که حالا دارد به استعفای خادم واکنش نشان می‌دهد. خادم درست دو هفته است که فدراسیون کشتی را به حال خود رها کرده است. در این مدت اخبار اتفاقات و حاشیه‌های داخلی از سوی سران اتحادیه جهانی این رشته رصد شده و گزارش مجمع فوق‌العاده فدراسیون هم به اطلاع آنها رسیده است. مجمع فوق‌العاده فدراسیون کشتی برای بازگرداندن قهرمان المپیک 1996 آتلانتا دو روز پیش تشکیل شد و او همچنان اعلام کرد تمایلی برای ادامه همکاری با این فدراسیون و البته مسئولان فعلی وزارت ورزش ندارد. نناد لالوویچ، رئیس این اتحادیه که پیش‌تر گفته بود سر موضوع کریمی بیشتر از حد ممکن با ایران نرمش به خرج داده‌اند، این بار خیلی جدی فدراسیون کشتی کشورمان را تهدید می‌کند. او دیروز در مصاحبه با سایت خبری Inside the games گفت: «دقیقا نمی‌دانیم که چه شده است، خبرهایی به ما رسیده که رئیس فدراسیون کشتی ایران استعفا کرده است. درحال‌‌حاضر به او دسترسی ندارم، اما می‌خواهم حقایق را بدانم. به‌خصوص که مسابقاتي در ایران به‌زودی خواهیم داشت و برگزاری آنها بدون رئیس فدراسیون آسان نیست. من دلیل ‌اصلی این را که او چرا استعفا داده است نمی‌دانم، اما اگر مربوط به اتفاقات اخیر باشد، خوب نیست. ورزش ایران اگر به این روند، مسابقه‌ندادن مقابل ورزشکاران اسرائیل، ادامه‌ دهد ریسک زیادی را متحمل شده است». اتحادیه جهانی در شرایطی در حکم محرومیت علیرضا کریمی تخفیف قائل شد که کمیته بین‌المللی المپیک (ioc) تصمیم به تعلیق فدراسیون کشتی ایران داشت. لالوویچ در‌این‌باره توضیح می‌دهد: «شرایط واقعا پیچیده است. ما نیاز به کمک دیگر فدراسیون‌ها و کمیته‌ بین‌المللی المپیک داریم. مسئولان ایران باید متوجه شوند که اگر نخواهند ورزشکاران‌شان مقابل همه کشورها مبارزه کنند، نه تنها به کشتی ضربه وارد می‌کنند، بلکه به تمام ورزش ایران ضربه می‌زنند. مسئولان بین‌المللی ورزش اجازه چنین اتفاقی را نمی‌دهند. تنها بازنده در آخر، ورزشکاران ایران هستند. تمامی جنبش ورزش باید با هم متحد شود و به مسئولان توضیح دهد که این اتفاق دیگر نمی‌تواند رخ دهد. من صربستانی هستم، اما باید از منافع ورزشکاران کوزوو نیز حمایت کنم. ما باید بدانیم که ورزش کاملا مستقل از سیاست است. روابط بد بین کشورها نباید بر شرایط ورزشکاران تأثیر بگذارد. کشتی ایران ریگی شده در کفش ما».
 لغو جام جهانی فرنگی اهواز، اولین ترکش‌های نابسامانی
روز گذشته بعد از اظهارات بی‌پرده لالوویچ، اتحادیه جهانی اولین اولتیماتوم خود را با گرفتن امتیاز میزبانی رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی در اهواز به ورزش ایران نشان داد. این اتحادیه کشتی اعلام کرد با توجه به مسائل پیش‌آمده و شرایط فعلی فدراسیون کشتی ایران، امکان برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی که قرار بود 23 و 24 فروردین ماه به میزبانی اهواز برگزار شود، فراهم نیست. پس از دریافت اخباری مبنی بر ارسال نامه اتحادیه جهانی کشتی به فدراسیون کشتی با مضمون لغو میزبانی مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی؛ کمیته ملی المپیک ایران با ارسال نامه‌ای به نناد لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی کشتی خواستار تجدیدنظر این نهاد در لغو میزبانی مسابقات مذکور شد. باید منتظر ماند و دید دیپلماسی ورزش کشور تا چه اندازه می‌تواند در حل این مشکل قدم مثبت بردارد. این اتفاق باعث شد تا ایران هم اعلام کند که در جام جهانی کشتی آزاد در آمریکا شرکت نخواهد کرد. 
انتقاد داورزنی از خادم
رسول خادم دو هفته پیش در شرایطی با انتشار بیانیه‌ای، استعفای خود را اعلام کرد که مسئولان وزارت ورزش مدعی شدند آنها نیز از طریق رسانه‌ها متوجه این اقدام او شدند. وزارتی‌ها هم در این مدت مخالفت خود را با استعفای مرد همه‌کاره کشتی ایران اعلام کردند و خواستار بازگشت او به فدراسیون شدند. خادم اما در این چند روز تماس‌های سران این وزارتخانه را بی‌جواب گذاشت و با انتشار بیانیه‌ای دیگر سعی کرد قدری از فضای ملتهبی که بر فدراسیون کشتی حاکم شده، بکاهد. با توجه به اینکه برخی‌ها از صحبت‌های او این‌گونه برداشت کرده بودند او به دنبال راهی برای مسابقه‌دادن با اسرائیلی‌هاست اما در بیانیه دوم خود این موضوع را رد کرد و گفت از مقامات خواسته تا براساس چارچوب سیاست‌های نظام به دنبال راهی برای حل این معضل باشند. خادم اما در مجمع فوق‌العاده فدراسیون کشتی حرف‌هایی برخلاف اظهاراتش در آن دو بیانیه زد. او گفت به دلیل عدم حمایت وزارت ورزش از فدراسیون کشتی تصمیم به کناره‌گیری گرفته است. محمدرضا داورزنی، معاون قهرمانی وزارت ورزش دیروز در واکنش به صحبت‌های خادم گفت: «چیزی که مطرح شده برای ما نیز جای سؤال دارد چراکه کشتی فدراسیونی است که امکانات در اختیار دارد، سالن‌هایش را در استان‌ها دارد، میزبانی‌هایش را انجام می‌دهد و تنها رشته‌ای است که با تمامی اعزام‌های برون‌مرزی‌اش موافقت می‌شود. همه اینها نشانگر این است که وزارت آنچه توان داشته برای کشتی گذاشته است. اگر مشکل و اختلاف‌نظری وجود دارد، باید با مفاهمه و به صورت اقناعی درخصوص آن صحبت کنیم. باید از خود رسول پرسید که طی بیانیه اول، دوم و سوم روند بحث‌ها تغییر کرد. اساسا این مدل ورودکردن جای بحث دارد چراکه فدراسیون کشتی جزئی از پیکره ورزش کشور و وزارت است. اتفاقی که در کشتی بیفتد، وزیر ورزش و جوانان باید پاسخ‌گو باشد، نتایجی که به دست می‌آید، وزیر باید پاسخ دهد. اگر در هر رشته‌ای ضعفی وجود دارد و نتایج آن چیزی نیست که مردم انتظار دارند، بلافاصله نمایندگان مردم از وزیر سؤال می‌کنند». داورزنی این‌بار ضمن انتقاد از برخی از نتایج اخیر کشتی از اقدامات خادم صراحتا انتقاد کرد. 
مجمع فوق‌العاده فدراسیون کشتی در شرایطی برگزار شد که با توجه به مخالفت اعضای مجمع با استعفای خادم، قرار بر این شد كه به او یک فرصت یک‌ماهه بدهند تا در تصمیمش تجدیدنظر کند. داورزنی اما تأکید کرد درصورتی‌که خادم روی استعفایش پافشاری کند، تصمیم دیگری خواهند گرفت: «موضع وزارت ورزش و جوانان تا حالا مخالفت با استعفای رسول خادم بوده. برخی در کوره این شرایط می‌دمند که این به‌ نفع ورزش کشور نیست. جایز نمی‌دانم چه دوستان در فدراسیون کشتی و چه دیگران وارد بحث‌های تفرقه‌افکنانه شوند و فضا را برای کار در ورزش کشور تخریب کنند. اگر خدای‌ناکرده خادم بر تصمیم خود پافشاری کرد، مجمع باید تصمیم دیگری بگیرد تا شرایط مدیریتی به کشتی آسیب وارد نکند و این رشته به ثبات برسد».


دیدگاه‌ها(۰)