۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۹ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۳ اسفند
دریچه

فوت ۳ نفر، 24 قطع ‌عضو و خانه‌اي که روي هوا رفت
شرق: چهارشنبه‌سوري امسال هم بي‌حادثه نگذشت؛ هم مرگ‌ومير داشت، هم قطع عضو، هم مصدوميت و سوختگي شديد و هم خانه‌هايي که آسيب ديدند، از جمله يک خانه دوطبقه که به قول خبرگزاري‌ها روي هوا رفت. بر اساس گزارش سازمان اورژانس کشور، دست‌کم تا اوايل شب گذشته سه نفر بر اثر حوادث شب چهارشنبه‌سوري امسال جان خود را از دست داده‌‌ و حدود 500 نفر هم مصدوم شده‌اند.
۳ فوتي در تهران، زنجان و همدان
بهروز رضايي، مدير ستاد آتش‌نشاني شهر تهران، با بيان اينکه آموزش‌هاي لازم باعث کاهش حوادث شده است، گفت: تماس‌ها با آتش‌تشاني از پنج تا شش هزار به ۲.۵ تا سه هزار رسيده که اين نشان مي‌دهد حوادث در کلان‌شهر تهران کاهش يافته است. نيروهاي آتش‌نشان شب گذشته در هزار نقطه مستقر بودند. رئيس پليس پايتخت هم عصر روز گذشته گفته بود: تاکنون سه نفر را دستگير کرده‌ایم که تا پايان تعطيلات با هماهنگي‌هاي قضائي بازداشت هستند. وي افزود: وضعيت ترافيکي خوبي در سطح شهر داريم. با تمام توان انتظامي و ترافيکي تلاش مي‌کنيم شب کم‌خطري داشته باشيم. از شهروندان و سازمان‌هاي مرتبط و عوامل بسيج و رسانه ملي که در کنار پليس فعاليت مي‌کنند نهايت سپاس را داريم. آن‌طور که مهدي حجت، معاون شهرسازي شهرداري تهران، گفته است: به نسبت سال‌هاي ۹۰ و ۹۱ ميزان حوادث چهارشنبه‌سوري بسيار کاهش داشته و به کمتر از نصف رسيده است. سخنگوي اورژانس کشور از گزارش ۱۳۵ مورد حادثه مرتبط با شب چهارشنبه آخر سال از صبح سه‌شنبه، ۲۲ اسفند، تا ساعت ۱۹ اين روز خبر داد و اضافه کرد تاکنون ۴۴۴ نفر دچار مصدوميت شده‌اند که از اين تعداد ۲۴ نفر قطع عضو شده‌اند. ۹۰ درصد مصدومان مرد و ۱۰ درصد زن بوده‌اند. همچنين چهار درصد مصدومان قطع عضو شده‌اند و ۶۶ درصد اين حوادث مربوط به بازه سني شش تا ۱۸ سال بوده و ۷۹ درصد از مصدومان استفاده‌کننده از مواد محترقه و ۱۹ درصد عابران گذري بوده‌اند. کم‌سن‌ترين مصدوم، ٩ ساله و بيشترين، ٣٠ سال دارد. دو نفر قطع عضو شده‌‌اند که يکي جواني ٣٥ ساله و ديگري نوجواني ١٢ ساله است که هر دو از ناحيه دست قطع عضو شده‌اند. بيشترين عضو آسيب‌ديده چشم با ۳۳ درصد گزارش شده است. بيشترين تعداد مصدومان در تهران با ۹۰ نفر (معادل ۲۰ درصد از کل مصدومان)، آذربايجان‌غربي با ۶۰ نفر (معادل ۱۴ درصد از کل مصدومان) و آذربايجان‌شرقي با ۳۹ نفر (معادل ۹ درصد از کل مصدومان) بوده است. سخنگوي سازمان آتش‌نشاني از بروز انفجار در يک واحد مسکوني و تخريب آن به دليل نگهداري چندين کيلوگرم مواد محترقه که براي ساخت ترقه‌هاي دست‌ساز مورد استفاده قرار مي‌گرفت، خبر داد. جلال ملکي در گفت‌وگو با ايسنا از بروز يک انفجار به دليل نگهداري مواد محترقه در يک منزل مسکوني خبر داد و گفت: ‌ساعت 3:59 بامداد روز سه‌شنبه يک حادثه انفجار و تخريب منزل در خيابان مرتضوي حدفاصل خيابان جيحون و يادگار امام اطلاع داده شد که بلافاصله دو ايستگاه آتش‌نشاني به محل اعزام شدند.  محل حادثه يک منزل دوطبقه قديمي در يک کوچه بود که بر اثر انفجار شديد در داخل منزل بخش زيادي از ديوارها و در و پنجره‌هايش کاملا تخريب شده بود و يک جوان 20 ساله هم داخل منزل بود که به دليل بروز آتش‌سوزي در اين خانه اين جوان دچار سوختگي شديد و شکستگي شده بود که بلافاصله او را به خارج از منزل منتقل کرده و به نيروهاي اورژانس تحويل دادند. تا لحظه تنظيم اين خبر در ساعت هشت شب  صداي ترقه‌ها و بمب‌هاي دست‌ساز در اوج بود.

هشدار وزير براي توليد ٩ هزار تن مواد مخدر در افغانستان
شرق: وزير کشور گفت: توليد بيش از ٩ هزار تن مواد مخدر در افغانستان، زنگ خطر و هشداری جدي براي جامعه جهاني است. يوري فدوتوف، معاون دبير کل سازمان ملل متحد و مدير اجرائي دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، عصر دوشنبه ۲۱ اسفند در حاشيه شصت‌و‌يکمين نشست سالانه کميسيون مواد مخدر سازمان ملل متحد در وين با عبدالرضا رحماني‌فضلي، وزير کشور و دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ايران، ديدار و گفت‌وگو کرد. رحماني‌فضلي در اين ديدار تصريح کرد: توليد بيش از ٩ هزار تن موادمخدر در افغانستان، زنگ خطر و هشداری جدي براي جامعه جهاني است و ضرورت دارد تا کشورهاي جهان بر اساس اصل مسئوليت مشترک به تکاليف و وظايف خود عمل کنند. او در ادامه افزود: توليد بيشتر موادمخدر به معناي تحميل خسارت بيشتر به کشورهاي منطقه و مسير ترانزيت، افزايش ميزان ترانزيت مواد به بازارهاي مصرف در اقصي نقاط جهان و توزيع بيشتر موادمخدر در سطح جهان است. او با بيان اينکه ايران در سال جاري و تا امروز  ٧٨٥ تن انواع مواد مخدر کشف کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ١٥ درصد افزايش را نشان مي‌دهد، اظهار کرد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد که کمک جامعه جهاني به کشورها، بر مبناي ميزان عملکرد و فعاليت و نقش‌آفريني آنها در عرصه مبارزه با موادمخدر نبوده و در اين زمینه نوعي رفتار تبعيض‌آميز مشاهده مي‌شود.


دیدگاه‌ها(۰)