۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۹ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۳ اسفند
بازگشت سنت به انتخابات ریاست خبرگان

آیت‌الله احمد جنتی، این‌بار بدون هیچ رقیب و کاندیدایی، تنها نامزد ریاست خبرگان شد و توانست با 66 رأی در سمت خود ابقا شود. به نظر می‌رسد مجلس خبرگان دوباره به دوره ریاست‌های سنتی بازگشته باشد؛ دوره‌ای که مرحوم آیت‌الله مشکینی بارها بدون رقیب و با اجماع، بر کرسی ریاست تکیه می‌زد. با فوت آیت‌الله مشکینی و حضور هاشمی در خبرگان، انتخابات‌های ریاست، رنگ رقابت به خود گرفت و آیت‌الله جنتی یک‌ بار از هاشمی شکست خورد. در ابتدای تشکیل خبرگان پنجم، درحالی‌که به نظر می‌رسید آیت‌الله هاشمی به‌عنوان نفر اول خبرگان برای انتخابات ریاست نامزد شود، اما آیت‌الله امینی از چهره‌های نزدیک به او روانه رقابت با آیت‌الله جنتی شد که در برابر 51 رأی جنتی، شکست را پذیرفت. در انتخابات روز گذشته اما آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی با ۷۲ رأی و آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی با ۷۰ رأی به‌ترتیب به‌عنوان نواب اول و دوم رئیس، آیت‌الله سیداحمد خاتمی نیز با ۵۰ رأی و آیت‌الله کعبی با ۴۲ رأی به‌عنوان منشی‌های هیئت‌رئیسه برگزیده شدند. انتخابات هیئت‌رئیسه خبرگان پنجم، در چهارمین اجلاسیه این دوره در حالی با این نتایج به پایان رسید که موضوع روسری‌برداشتن بر نطق‌های افتتاحیه رئیس و برخی از اعضای خبرگان سایه افکنده بود. 
جنتی: مینی‌ژوپ‌پوشان از بین رفتند
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، وقتی در حلقه اول صندلی‌های قرمز‌رنگ نشست و نگاه خود را به جایگاه هیئت‌رئیسه دوخت، آیت‌الله جنتی باز هم در نطق خود، انتقاداتش را به دولت مطرح کرد. به گزارش ایسنا، رئیس مجلس خبرگان رهبری، بر برخورد محکم با کسانی که اقدام به رقصیدن و برداشتن روسری از سر می‌کنند، تأکید کرد. 
آیت‌الله احمد جنتی با اشاره به دستاوردهای انقلاب، گفت: پس از انقلاب، دخترانی که مینی‌ژوپ‌پوش بودند و تا بالای زانوی‌شان برهنه بود و در خیابان‌ها رژه می‌رفتند و جوانان را گمراه می‌کردند، از میان رفتند و مظاهر فساد از میان رفت. در همین تهران مشروب‌فروشی‌ها بیشتر از کتاب‌فروشی‌ها بود؛ اما امروز وضعیت تغییر کرده است و ما باید این را ببینیم. ما باید انقلابی باشیم و انقلابی‌بودن را حفظ کنیم و آنجا که قرار است وحدت به‌هم بخورد، حواسمان باشد. آنهایی که می‌خواهند توطئه کنند و شیعه آمریکایی و انگلیسی را راه بیندازند، وظیفه ماست که حواسمان به این دسیسه‌ها باشد. فرقی میان شیعه و سنی وجود ندارد و امام هم هرگاه کسی دنبال ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی بود، با او برخورد می‌کرد. 
دبیر شورای نگهبان در ادامه با تأکید بر اینکه حجاب از مسائل مسلم اسلام است، افزود: حجاب شرف، عفت و شرافت زن است که باید آن را حفظ کنیم؛ اما عده‌ای دنبال آن هستند که آن را خدشه‌دار کنند. باید جلوی کسانی که می‌خواهند تظاهر به فسق کنند و با رقصیدن و برداشتن روسری‌شان که در واقع برداشتن عفت و شرافت‌شان است، محکم برخورد شود و جلوی‌شان گرفته شود. 
جنتی ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور که اینجا هستید، در دستگاه‌های شما کسانی هستند که انقلابی نیستند یا لااقل با انقلاب فاصله دارند؛ با این افراد که مردم نمی‌توانند امید داشته باشند کسی به دردشان برسد. من نامه‌ای به دستم رسیده است که در یکی از وزارتخانه‌های بزرگ کسانی مسئولیت دارند که اعتقادی به انقلاب ندارند، آقای روحانی نگذارید که انقلاب به دست نااهلان بیفتد. 
او در ادامه سخنانش گفت: امروز برخی موضوع حجاب اجباری را مطرح می‌کنند و این به نوعی ترویج فسق و فجور است. قانون اساسی بر پایه دین اسلام است و اینکه موضوعی مانند حجاب اجباری را مطرح می‌کنیم، برخلاف دین اسلام و شرع است. 
نطق جنتی که تمام شد، حسن روحانی جلسه را ترک کرد و در این هنگام با سیدابراهیم رئیسی، رقیب انتخاباتی‌اش، مواجه شد. باهم مصافحه کردند و او پیش از آنکه بخواهد رأی بدهد، صحن مجلس را ترک کرد. 
حرف‌های احمد جنتی درباره اینکه «در یکی از وزارتخانه‌های بزرگ کسانی مسئولیت دارند که اعتقادی به انقلاب ندارند»، با پاسخ محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور و محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، مواجه شد. 
نوبخت در واکنش به سخنان جنتی گفت: «به‌جای کلی‌گویی مصداق بیان شود. لازم است بدانیم در کدام وزارتخانه، غیرانقلابی‌ها حضور دارند. بدنه وزارتخانه‌ها نیز که از قبل وجود داشته است، اگر کسی انقلابی نبود، نمی‌دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید. قانون همه‌چیز را مشخص می‌کند».
او در پاسخ به این پرسش که آیا مسیری برای بیان مواضع آیت‌الله جنتی به دولت وجود دارد که این کار از طریق تریبون‌های عمومی انجام نشود، گفت: «این راه ارتباط بسته نیست و حتی علی جنتی، پسر آیت‌الله که از خودمان است. آیت‌الله جنتی نیز می‌تواند هم خودش حرف‌هایش را به ما بگوید و هم می‌تواند از طریق پسرش این مواضع را به ما منتقل کند».
محمود واعظی نیز در واکنش به سخنان جنتی گفت: «انتظار دولت و توقع مردم این است که صحت و سقم اطلاعات و نامه‌هایی که از مسیرها و با انگیزه‌های مختلف به دست بزرگان می‌رسد، قبل از طرح در تریبون‌های عمومی از مسئولان دولت استعلام شود. شخصا نیز آمادگی دارم چنین مواردی را بررسی کنم و پاسخ دهم...».


دیدگاه‌ها(۰)