۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۹ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۳ اسفند
وزير خارجه ايران در اسلام‌آباد
ترجمه: شهرام زرندار

جواد ظريف، وزیر امور خارجه ايران، در سخنانش در يك گفت‌وگوي عمومي در برنامه 70 سال روابط ايران و پاكستان و چشم‌‌اندازهاي آينده، گفت: «ما هرگز به هيچ‌كس اجازه نمي‌دهيم از خاك ايران به پاكستان صدمه وارد كند، درست همان‌طور كه اعتقاد داريم پاكستان هرگز به هيچ‌كس اجازه نخواهد داد تا از خاك آن به ايران آسيب بزند». 

ظريف به شركت‌كنندگان در اين سخنراني گفت: «من اعتقاد دارم كه ايران و پاكستان به اندازه كافي در عمل محتاط هستند و برای هدایت تغییرات به‌سوی یک نظام همسایگی قوی‌تر، برپایه چندجانبه‌گرایی، به‌منظور جلوگیری از خون‌ریزی، بدبختی، توسعه‌نیافتگی و [همچنین] یک امت واحد و متحد حرکت می‌کنند». 
ظريف گفت: «به منظور داشتن منطقه‌اي بهتر، دو كشور نياز دارند تا به سوي يك پارادايم جديد برپايه فهم مبني‌بر اينكه امنيت را نمي‌توان با بازدارندگي ديگران به دست‌ آورد، حركت كنند. سوريه و يمن بدبختي‌هايي هستند كه انتخاب‌هاي غلط خودمان به وجود آورده. اينها نه‌تنها بدبختي براي ماست، بلكه براي غيرنظاميان بي‌گناه هم بدبختي است. اين در شرايطي است كه ما به گناهكاردانستن يكديگر ادامه و يكديگر را مقصر جلوه مي‌دهيم».
 او افزود: «جهان اسلام مي‌تواند يك امت بسيار قوي باشد با اين وصف كه هيچ كشوري تلاش نكند تا تبديل به نيرو و قدرت مسلط شود و هيچ‌كس تلاش نكند كه كسي ديگر را در منطقه از حيطه شمول حذف كند».
سرتاج عزيز هم در اين جلسه گفت؛ ايران اولين كشوري بود كه پاكستان را به رسميت شناخت و 70 سال بعد هدف مشترک هر دو کشور هنوز وحدت و بهروزی امت اسلامی است. او گفت: «قلب دیپلماسی ژئواکونومی است، بنابراین تجارت و سرمایه‌گذاری باید افزایش یابد». 
او پیشنهاد کرد در همین رابطه هر دو کشور باید تسهیلات و روابط مشترکشان را بهینه‌ کنند و تجارت را از طریق زمین و دریا انجام دهند.


دیدگاه‌ها(۰)