۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۲۵ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين
دریچه

یک طلاق به‌ازای هر 3/9   ازدواج ثبت‌شده
شرق: رئیس سازمان بهزیستی کشور از وقوع یک طلاق به‌ازای هر 2.5 ازدواج در سال ٩۵ و وقوع یک طلاق به‌ازای هر 2.3 ازدواج در سال ٩۶ در تهران خبر داد. انوشیروان محسنی‌بندپی در همایش «مددکاری اجتماعی و اخلاق اجتماعی» آخرین میانگین کشوری وقوع طلاق را یک طلاق به‌ازای هر 3.9 ازدواج ثبت‌شده عنوان کرد و گفت: با شدت‌گرفتن تحولات محیطی، تغییر ساختار زندگی و صنعتی‌شدن جوامع، با رشد آسیب‌های اجتماعی در کشور و جهان مواجهیم. رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بررسی آسیب‌های اجتماعی نشان‌دهنده آمار خوبی در این حوزه نیست، تصریح کرد: ما باید بپذیریم که نگاهمان را تغییر دهیم و به برنامه‌ریزی فرایند‌محور و پایدار روی بیاوریم. محسنی‌بندپی با بیان اینکه در اوایل انقلاب نرخ باروری 6.4 بوده است، گفت: نرخ باروری در این چهار دهه به 1.6 کاهش یافته است که حتی از آمریکا و خاورمیانه هم پایین‌تر است. او در ادامه ضمن تشریح وضعیت سالمندی کشور نیز افزود: براساس آخرین سرشماری سال ٩۵، 9.3 درصد جمعیت کشور دچار سالمندی شده‌اند. در سال ٩۵ میانه جمعیت کشور بین ٣٠ تا ٣٢ سال بوده و پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال ١۴٢٠ به ۴٢ سال برسد. رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال ٢٠٣٠ جمعیت سالمندی کشور دو برابر شود، ادامه داد: این رقم در سال ٢٠۵٠ به حدود ٣٠‌میلیون جمعیت سالمند در کشور خواهد رسید. 

جذب ۵۵۰۰ کودک اتباع بدون اوراق هویتی در مدارس
ایسنا: معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه اکنون در دوره ابتدایی ۲۹۳‌هزار و ۳۶۶ دانش‌آموز داریم، گفت: آمار کل دانش‌آموزان اتباع ۳۲۲‌هزار و۴۵۰ نفر است. از مجموع دانش‌آموزان اتباع، ۹۱ درصد اتباع افغانستان هستند. رضوان حکیم‌زاده در دیدار با کاردار فرهنگی افغانستان در ایران و جمعی از مدیران مدارس افغانستان با بیان اینکه فرصت تحصیل اتباع در ایران با چالش‌هایی روبه‌رو بود، اظهار کرد: در نهایت به‌دنبال فرمان رهبری، دستورالعمل ثبت‌نام کودکان اتباعِ بدون اوراق هویتی صادر و باعث شد لازم‌التعلیمان فرصت تحصیل در مدرسه را داشته باشند. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه اکنون در دوره ابتدایی ۲۹۳‌هزار و ۳۶۶ دانش‌آموز داریم، گفت: آمار کل دانش‌آموزان اتباع ۳۲۲‌هزار و ۴۵۰ نفر است. این در حالی است که پنج‌هزار تن از کودکان در سنین پیش‌دبستانی نیز از اتباع‌اند؛ از مجموع دانش‌آموزان اتباع، ۹۱ درصد اتباع افغانستان هستند و اگر تراکم کلاسی را در نظر بگیریم می‌توان گفت ۱۱‌هزار و ۷۰۰ معلم برای آنها تخصیص داده شده است؛ بدون آنکه یک ریال بودجه خارجی دریافت کرده باشیم این کار را انجام داده‌ایم. به گفته حکیم‌زاده، پنج هزارو ۵۰۰ کودک اتباع فاقد اوراق هویتی در سال گذشته جذب شدند. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به پرسشی درباره توسعه مدارس افغانستانی در ایران گفت: تحت شرایط و ضوابط موجود اجازه داده می‌شود مدارس وابسته به سفارت بازگشایی شوند. اکنون مدارس خودگردان افغانستان در ایران ۲۴ مورد هستند، البته جمعیت اصلی‌ای که جذب می‌کنیم، از طریق مدارس دولتی خود ماست. حکیم‌زاده ادامه داد: ما از اقدامات در راستای توسعه آموزش و این مدارس استقبال می‌کنیم، اما اگر زمینه فراهم شود هر دو گروه دانش‌آموزان ایرانی و افغانستانی در کنار هم درس بخوانند بهتر خواهد بود، بااین‌حال اگر سفارت افغانستان درخواست بدهد این امکان وجود خواهد داشت که طبق شرایط و ضوابط موجود مدارسی افتتاح شوند. 

راه‌اندازی «خانه امن» در همه استان‌ها
ایسنا: رئیس اورژانس اجتماعی کشور ضمن تشریح مهم‌ترین برنامه‌های اورژانس اجتماعی در سال ٩٧ گفت: درحال‌حاضر ٢١ مرکز تحت عنوان «خانه امن» در کشور فعال‌اند که قرار است در سال جاری همه استان‌ها از آن بهره‌مند شوند. رضا جعفری، با بیان اینکه یکی از اقدامات سازمان بهزیستی، حمایت از زنان تحت خشونت و آزار و پذیرش و ساماندهی آنها در مراکزی تحت عنوان خانه امن است، افزود: این مراکز از سال 92 با رویکرد خانواده‌محور و سیستماتیک به افراد درگیر خشونت و آسیب‌دیده، شبانه‌روزی و به شکل رایگان به دو صورت مداخلات کوتاه‌مدت و تأمین نیازهایی چون خوراک، پوشاک و سرپناه برای زنان خشونت‌دیده و زندانی مشغول به فعالیت‌اند. او مداخلات بلندمدت با هدف حمایت و توانمند‌سازی مراجعان در زمینه‌های آموزشی و بهداشتی، درمانی، حقوقی، مددکاری اجتماعی و مشاوره‌ای را از دیگر خدمات ارائه‌شده در خانه‌های امن عنوان کرد و گفت: این مراکز اکنون در 21 استان فعال‌اند و در سال جاری همه استان‌ها از آن بهره‌مند خواهند شد. 


دیدگاه‌ها(۰)