۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۲۵ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين
خبر

چرا تعداد جلسات شورای شهر تهران کم شد؟ 
ایسنا: هفته گذشته طرح دوفوریتی درباره تغییر در تقویم برگزاری جلسات شورای شهر به صحن آورده شد و با رأی اکثریت آرا مقرر شد که تعداد جلسات شورا از هشت جلسه در ماه به شش جلسه کاهش یابد که درباره چرایی آن سخنگوی شورای شهر تهران توضیحاتی را ارائه کرد. علی اعطا، با بیان اینکه در این طرح، بحث تغییر در تقویم کاری شش‌ماهه نخست سال جاری مطرح است که باید با قید فوریت به صحن می‌آمد تا تعیین‌تکلیف شود، گفت: هم‌زمانی بررسی این طرح و بررسی استعفای آقای نجفی ارتباطی با یکدیگر ندارد و از آنجایی که باید زمانبندی جلسات شورا در ابتدای سال مشخص می‌شد، این طرح با قید دوفوریت در دستور کار شورا قرار گرفت. او با بیان اینکه براساس ماده 9 آیین‌نامه مصوب سال 78، «جلسات شورا باید به صورت عادی هر ماه دو بار تشکیل شود» گفت: تبصره ذیل ماده 9 تصریح می‌کند که شورا در صورت درخواست کتبی فرماندار یا بخشدار ذی‌ربط، مشتمل بر زمان دستور و ضرورت تشکیل جلسه، موظف به تشکیل جلسه فوق‌العاده است. همچنین شورا می‌تواند به درخواست کتبی شهردار یا تشخیص خود به صورت فوق‌العاده تشکیل جلسه دهد. او افزود: اگر در متن دستور جلسات سال گذشته دقت کنید، می‌بینید که فقط درباره دو جلسه از لغت «عادی» استفاده شده و در شش دستور جلسه نیز از کلمه «فوق‌العاده» استفاده شده است. اما هیئت‌رئیسه به تازگی تصمیم گرفت که تعداد جلسات فوق‌العاده کاهش یابد و بنا بر ضرورت و با توجه به تعداد طرح‌ها و لوایح در دست بررسی، با تصمیم اعضای شورا، جلسات فوق‌العاده افزایش یابد. سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران افزود: شورا از قانون عدول نکرده و در شرایط خاص جلسات فوق‌العاده برگزار می‌شود و با تصمیم اخیر اعضای شورا، فقط دو جلسه فوق‌العاده در ماه کم شده است. سخنگوی شورای شهر تهران افزود: با کاهش تعداد جلسات علنی شورا کمیسیون‌ها می‌توانند جلسات خود را با قوت ادامه داده و این‌گونه نیست که تصور شود با کاهش تعداد جلسات، جلسات کمیسیون‌ها نیز کم می‌شود. اعطا در پاسخ به این سؤال که آیا اعضای شورای شهر قصد دارند که مجددا برخی از جلسات را غیرعلنی برگزار کنند، گفت: مطلقا این‌گونه نیست و اعضا تصمیم بر غیرعلنی‌شدن جلسات را ندارند مگر اینکه بنا بر شرایط خاص و براساس رأی دو سوم اعضا، جلسه غیرعلنی شود. 

پیشنهاد افزایش سهم‌ سوابق تحصیلی به ۴۰ درصد در کنکور
شرق: علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش در نشست خبری اظهار داشت: در آخرین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو پیشنهاد آموزش‌وپرورش در این کارگروه مطرح شد؛ براساس قانون سهم سابقه تحصیلی باید به شکل صعودی افزایش یابد و با توجه به اینکه چند سال است که سهم‌ تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور، ۳۰ درصد باقی مانده است، پیشنهاد ما افزایش سهم سوابق به ۴۰ درصد در کنکور با تأثیر قطعی است. او افزود: با استقرار پایه نهم و انتقال هدایت تحصیلی، مشاوران از دوره دوم به دوره اول متوسطه منتقل شدند. یکی از مباحث جدی ما، بحث مشاوران است که امیدواریم‌ امسال سند جامع مشاوره و نیروی انسانی را به اندازه کافی داشته باشیم.  

امتیاز ویژه برای ساکنان محدوده طرح ترافیک
شرق: شهرداری تهران در اطلاعیه‌ای شرایط استفاده از طرح ترافیک را برای ساکنان محدوده اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع عموم شهروندان تهرانی می‌رساند؛ در طرح ترافیک جدید، برخلاف سنوات گذشته که اکثر ساکنان به علت محدودیت‌های ناشی از طرح ترافیک، در طول هفته عملا امکان استفاده از خودروی شخصی خود را حتی برای تردد در خارج از محدوده طرح نداشتند؛ تسهیلات جدیدی برای ساکنان محدوده طرح ترافیک در نظر گرفته شده است. در سال ۱۳۹۷ ساکنان محدوده طرح مجازند به طور رایگان و بدون پرداخت هزینه، در دو ساعت ابتدایی طرح از محدوده خارج شوند و در دو ساعات پایانی اجرای طرح به محل سکونت خود بازگردند. بهره‌مندی از این امتیاز ویژه، تنها در صورتی مجاز شناخته می‌شود که خودروی ساکنان محدوده طرح تا قبل از ساعت 8:30 صبح فقط برای یک بار از محدوده خارج شود، همچنین برای عصر آن روز بعد از ساعت ۱۷ یک بار به محدوده طرح ترافیک وارد شود. بدیهی است ساکنان در صورت تردد در بین این دو ساعت، باید همانند دیگر شهروندان، عوارض پرداخت کنند. ضمنا با توجه به اینکه در سال جاری حذف محدوده زوج و فرد مورد تصویب قرار نگرفته است، شهروندان محترم باید در خروج و ورود به محدوده طرح ترافیک، مقررات محدوده زوج و فرد را مراعات کنند. متقاضیان استفاده از امتیاز سکونت در طرح، پس از آنکه همانند دیگر شهروندان مشخصات شخصی و اطلاعات خودروی خود را در سامانه my.tehran.Ir ثبت کردند، نشانی محل سکونت خود را نیز در این سامانه وارد می‌کنند. سپس برای تأیید مدارک سکونتی خود، باید با دردست‌داشتن سند مالکیت یا قرارداد اجاره واحد مسکونی خود به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند. 


دیدگاه‌ها(۰)