۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۲۵ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين
سخنگوی وزارت خارجه:
ایجاد شکاف بین ایران، روسیه و ترکیه از اهداف حمله به سوریه بود

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، در اولین نشست خبری خود  در سال 97 درباره حملات اخیر اسرائیل به تأسيسات نظامی در سوریه و شهادت تعدادی ایرانی در پایگاه هوایی تیفور، گفت: «فکر می‌کنم درباره تجاوز رژیم اشغالگر قدس به سوریه، جمهوری اسلامی ایران، به‌موقع مواضع لازم را اتخاذ و بیان کرده است. درواقع هر آنچه باید گفته شود حق دولت و مردم سوریه است که در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و عکس‌العمل نشان دهد».
مافیای کربلا پیگیری می‌شود
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به اخبار منتشرشده مبنی بر اینکه برخی از دلالان از خانواده زندانیان ایرانی در کربلا پول‌هایی را به ادعای آزادکردن زندانیان آنها اخذ کرده‌اند، گفت: «اخباری دریافت کرده‌ایم که برخی افراد سودجو مافیای کوچکی در این زمینه شکل داده‌اند؛ این موضوع از سوی کنسولگری ما در کربلا و همچنین سفارت کشورمان در عراق در حال پیگیری است و امیدواریم با همکاری مقامات عراقی بتوانیم به‌زودی این مشکل را رفع کنیم». سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینکه آیا مشارکت انگلیس و فرانسه با آمریکا در جریان حمله به سوریه می‌تواند ناشی از تحت‌فشار قراردادن ایران در ارتباط با مسائل موشکی باشد، گفت: «اقدامی که در تجاوز به سوریه صورت گرفت، یک اقدام تجاوزکارانه و خلاف همه موازین بین‌المللی بود. این اقدام، اقدامی نابجا، غلط و جنگ‌افروزانه تلقی می‌شود و قطعا نمی‌تواند تأثیری در سیاست‌های ایران داشته باشد». قاسمی با بیان اینکه ایران، روسیه و ترکیه به‌عنوان سه کشور ضامن آتش‌بس در سوریه در نشست آستانه حضور دارند، گفت: «این کشورها با وجود اشتراک‌نظرهایی که دارند، ممکن است درباره  برخی از مسائل مربوط به این بحران اختلاف‌نظرهایی نیز داشته باشند. شرکت در این نشست‌ها به معنای یکسان‌بودن دیدگاه‌های سه کشور در مورد همه مسائل نیست و همان‌طور که گفتم ممکن است در برخی از مسائل اختلاف‌نظرهایی داشته باشیم و معتقدیم باید با تمام توان و بدون اجازه به حاسدین برای ایجاد اختلاف بین سه کشور کار خود را ادامه دهیم. شاید یکی از اهداف حمله به سوریه، ایجاد شکاف بین سه کشور ضامن آتش‌بس در سوریه بوده است ولی تنها عامل نیست».
از گمانه‌زنی پرهیز می‌کنم
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به اظهارات اخیر وزیر خزانه‌داری آمریکا مبنی‌بر اینکه عدم تمدید تعلیق تحریم‌های ایران از سوی ترامپ در ماه می به‌منزله خروج از برجام نیست و آیا این موضوع حکایت از توافقی پشت پرده بین اروپا و آمریکا در مورد برجام دارد، گفت: «من از گمانه‌زنی پرهیز می‌کنم. اخبار متعدد و متناقضی در این زمینه در رسانه‌ها منتشر شده و ما سخنان متعدد و متناقضی نیز درباره ایران از سوی مقامات آمریکایی دریافت می‌کنیم و در رسانه‌ها مشاهده می‌کنیم در یک جایگاه رسمی نمی‌توانیم در مورد این اظهارنظرها صحبت کنیم و برخی از آنها گمانه‌زنی‌های فردی است درباره  تصمیم احتمالی آمریکا در مورد برجام. درباره  تصمیم آمریکا در ارتباط با برجام باید صبر کرد و من فکر می‌کنم که هنوز تصمیم قاطعی از سوی مقامات آمریکایی در این زمینه گرفته  نشده و باید در این چارچوب به شخصیت و کاراکتر آقای ترامپ نیز توجه داشت که بعضا نشان داده که در بزنگاه‌ها تصمیمات متفاوتی را اتخاذ می‌کند. بنابراین باید در این مورد صبر کنیم».
سخنگوی وزارت خارجه درباره جلسه روز یکشنبه سران اتحادیه عرب و مواضع ضدایرانی سران برخی از کشورها در این جلسه، تصریح کرد: «اتحادیه عرب بر اساس رویه قبلی خود متأسفانه تحت تأثیر القائات برخی از اعضای آن به‌‌ویژه مقامات سعودی است و بر اساس این القائات، اتهامات و مسائلی کاملا غلط و نادرست را به ایران نسبت می‌دهند». او با بیان اینکه مقامات سعودی فراموش کرده‌اند که دشمن ایران و جهان عرب چه کسانی هستند و متأسفانه تلاش می‌کنند از این نشست برای واردکردن اتهاماتی به ایران استفاده کنند، ادامه داد: در بیانیه پایانی نشست روز گذشته نیز در چهار بند اتهاماتی نادرست علیه ایران مطرح شد و در حاشیه نشست مقامات سعودی در مصاحبه‌هایی اظهاراتی را علیه ایران مطرح کردند.
درباره قاچاق انسان رایزنی می‌کنیم
سخنگوی وزارت خارجه درباره برخی اخبار منتشرشده مبنی بر اینکه اتباع افاغنه به‌صورت غیرقانونی از مرز ایران خارج ‌شده و به سمت ترکیه رفته‌اند و آنها مدعی شدند که  هنگام خروج از ایران با هیچ‌گونه موانع قانونی روبه‌رو نبوده‌اند، گفت: «در ارتباط با مرزها و تحکیم امنیت آنها برای جلوگیری از قاچاق انسان رایزنی‌ها و تماس‌هایی بین ایران و کشورهای همسایه ازجمله ترکیه در جریان بوده و هست».


دیدگاه‌ها(۰)