۱۳۹۶ سه شنبه ۳ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۱۸۴۴ - ۱۳۹۲ يکشنبه ۷ مهر
«شهر موش‌ها2» با پیام «خاتمی» کلید خورد
فیلم 6میلیارد تومانی
فرانک آرتا
 بعد از 30سال قسمت دوم فیلم «شهر موش‌ها» در حالی کلید خورد که بیش از هرچیز حضور چهره‌های سیاسی در این مراسم جالب به نظر می‌رسید. این فیلم که توسط مرضیه برومند کارگردانی می‌شود، تهیه‌کنندگانش روی فروش آن حساب زیادی باز کردند. پیش‌بینی علی سرتیپی و منیژه حکمت در این مراسم این بود که «شهر موش‌ها2» پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران خواهد شد.

انتهای اتوبان نواب جنوب به سمت شهید چراغی، مکانی وجود دارد به نام «بوستان ولایت» که البته پیداکردن آن در شب تاریک چندان آسان نبود. با پیمودن مسافت طولانی و پرس‌وجو از ساکنان محلی به منطقه‌ای وسیع رسیدم که مقابل در ورودی آن تعدادی سرباز دیده می‌شد. از آنها پرسیدم «شهر موش‌ها کجاست؟» با لبخندی مسیر را به من نشان دادند. با دیدن منیژه حکمت و علی سرتیپی که هرکدام گل سینه‌ای منقوش به موش‌های خاطره‌انگیز بر تن داشتند، خیالم راحت شد که بالاخره رسیدم. داخل محوطه کلی بچه همراه با خانواده‌شان حضور داشتند؛ انگار شهر بازی بود. در میان رفت‌وآمد‌ها چشمم به حسین پاکدل افتاد. رفتم جلو دیدم، اشتباه کرده بودم؛ احمد پورنجاتی است! بعد از سلام و احوالپرسی گفتم چقدر شما شبیه حسین پاکدل هستید که پاسخ داد: «خیلی‌ها به این موضوع اشاره کرده‌اند. به همین دلیل یک روز با آقای پاکدل جلسه‌ای مشترک گذاشتیم تا اعلام کنیم ما دو نفریم، با دو اسم متفاوت. آن موقع من معاون صداوسیما بودم...» جلو‌تر رفتم ابراهیم اصغرزاده را دیدم. این‌بار اشتباه نکردم. همان زمان یاد مناظره جنجالی تلویزیونی او با حسین شریعمتداری پیش از انتخابات افتادم. از او پرسیدم شما اینجا چه‌کار می‌کنید، گفت: «خب من هم از موش‌بازی و فیلم خوشم می‌آید.» بعد از گپ‌وگفتی کوتاه مراسم شروع شد و هرکس سر جای خودش نشست. هنرمندان زیادی حضور داشتند؛ بهناز جعفری، مهتاب کرامتی، سمیرا میرعلایی، شمس لنگرودی، محمدعلی سپانلو، جواد مجابی، مرتضی احمدی، علیرضا خمسه، علی قربانزاده، مهراوه شریفی‌نیا، بابک احمدی، سروش صحت، گیتی خامنه، آزاده پورمختار، هرمز هدایت، هنگامه مفید و... خانم موشه و آقا موشی هم مجریان برنامه بودند که کلی مزه‌پراکنی می‌کردند. در طول مراسم هم فیلمی با حضور شخصیت‌های هنری پخش شد که خاطراتشان را درباره «شهر موش‌ها»ی دهه 60 بیان می‌کردند.
سیدمحمد خاتمی یکی از آنها بود. او گفت: «مجموعه شهر موش‌ها برای همه ما خاطره‌انگیز و عالی بود زیرا مسایل کودکان را عمیق مطرح می‌کرد و به زندگی از نگاه کودکان می‌نگریست. شهر موش‌ها احساساتی همچون دوستی‌کردن و متحدبودن در برابر دشمن را به کودکان یاد می‌داد. ما امروز باید بدانیم سینمای کودکی مورد نیاز است که مخاطب آن کودک باشد و از آن مهم‌تر این است که فیلم باید برای کودک ساخته شود.» وی افزود: «در شهرموش‌های2 شاهد خواهیم بود که موش‌ها بزرگ شده‌اند. برای ما مهم این است که این موش‌ها چگونه بزرگ شده‌اند و ما چگونه می‌توانیم آنها را تعریف کنیم.» در ادامه احمد مسجدجامعی، علیرضا خمسه، خشایار دیهمی، گیتی خامنه، عادل فردوسی‌پور، همایون شجریان، مسعود جعفری‌جوزانی، پگاه آهنگرانی، رضا عطاران و... در قالب کلیپی نظراتشان را در مورد شهر موش‌ها بیان کردند.
از نکات جالب دیگر حضور پوریا عالمی، طنزنویس روزنامه «شرق» در اتاق فکر «شهر موش‌ها 2» بود. که از قضا ناگهان صدایش در نقش کارگردان برنامه در بلندگوی محوطه پیچید و گفت: «میهمانان گرامی به دلیل رفتار خودسرانه، ببخشید سرخود، آقاموشی از برنامه اخراج می‌شود!»
 مرضیه برومند، تنها مرد سینمای ایران!
فرهاد توحیدی، نویسنده فیلمنامه «شهر موش‌ها2»، در ابتدای مراسم گفت: «یک شایعه در سینمای ایران وجود دارد و اینکه هیچ فیلمنامه‌نویسی دوبار نمی‌تواند با مرضیه برومند کار کند. می‌گویند یا افسرده می‌شود یا کشته. اما من دودهه است با ایشان کار می‌کنم. با وجود سختگیری خانم برومند، معتقدم مثل کارهای دیگری که با ایشان بودم من را تحمل کردند و اگر سینمای ایران یک مرد داشته باشد، آن هم مرضیه برومند است.»
 انتقاد منیژه حکمت از حجت‌الله ایوبی
منیژه حکمت در این مراسم خطاب به رییس سازمان سینمایی گفت: «دریغ از یک جمله دستتان درد نکند از سوی شما و همکارانتان. آقای ایوبی شاید از دوستان ویژه شما نیستیم. اما ما سینماگران ویژه‌ای هستیم. ما «شهر موش‌ها» را می‌سازیم تا چراغ سینمای کودک را روشن نگه داریم.» سپس حکمت از سعید منتظرالمهدی، مدیرعامل ناجی هنر تشکر کرد: «ممنونم دکتر منتظرالمهدی که برای کمک به سینما این سوله را به صورت رایگان در اختیار ما قرار دادید.» و در ادامه گفت: «آقای تابش به آقای نجفی بگویید که دکوری که آقای شاه ابراهیمی برای این فیلم ساخته‌اند تمام نمادهای فرهنگی کشورمان را دارد و به این مساله افتخار می‌کنیم.»
 اعتراض مرضیه برومند
مرضیه برومند ضمن تشکر از عوامل فیلم و حاضران مراسم عنوان کرد: «امروز نمی‌خواهم گله‌گزاری کنم ولی بد نیست به این نکته اشاره کنم که چند وقتی مطالب خنده‌داری را دوستی در یکی از سایت‌ها نوشته بود که من «شهر موش‌ها» را به سفارش صهیونیست‌ها ساختم! می‌خواستم بگویم دوست عزیز بیمار اگر بخواهم فیلم سفارشی بسازم توی کشور خودم می‌سازم که دردسرش کمتر است. کسی که در کشور خودش فیلم سفارشی نمی‌سازد چطوری می‌تواند در جایی دیگر فیلم بسازد؟! به هرحال خدا همه بیماران اینچنینی را شفا دهد.» برومند در ادامه «شهر موش‌ها 2» را به سه‌هنرمند فقید احمد بهبهانی، نویسنده مدرسه موش‌ها، رضا ژیان، صداپیشه آشپزباشی و کامبیز صمیمی تقدیم کرد.
 چرخش هزینه‌های فیلم از 4/5 به 6میلیارد
در این مراسم جعفر عروجی مدیر تولید فیلم گفت: «اوایل سال 91 بود که منیژه حکمت برای ساخت «شهر موش‌ها2»با من تماس گرفت. دی‌ماه سال گذشته پیش‌تولید آغاز شد، طبق برآورد متوجه شدم کار بسیار سنگین است. ولی به دلیل بالارفتن قیمت‌ها، برآورد‌ها تغییر می‌کرد که درنهایت به شش‌میلیاردتومانی رسیدیم.» وی در پایان گفت: «اینقدر که من برای هزینه‌ها به منیژه حکمت و علی سرتیپی پاسخ دادم فکر نمی‌کنم دولت قبلی برای بالا رفتن ارز پاسخ داده باشد!»

دیدگاه‌ها(۰)