۱۳۹۶ دوشنبه ۷ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۱۸۷۰ - ۱۳۹۲ پنج شنبه ۹ آبان
فرصت‌سوزی در ورزش و جوانان
رحیم عبادی . رییس سازمان ملی جوانان دولت اصلاحات
با عدم رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی وزارت ورزش وجوانان، بار دیگر دو حوزه مهم اجتماعی و فرهنگی کشور که طی سال‌های گذشته شرایط نامناسب مدیریتی را گذرانیده بودند، به چالش کشیده شده است. دولت دهم با ادغام حوزه تربیت‌بدنی و امور جوانان بدون توجه به نظر کارشناسان یک اشتباه راهبردی را پایه‌گذاری کرد به نحوی‌که دولت تدبیر به‌رغم برخورداری از تیم کارشناسی مناسب اما به‌دلایل مصلحتی نتوانست این چالش پیش‌رو را به یک فرصت بی‌بدیل برای نشاط و شادابی جامعه و جوانان تبدیل کند و به‌نظر می‌رسد اگر چنانچه در این فرصت محدود تدبیری اندیشیده نشود، بعید نیست که طی روزهای آینده شرایط گذشته تکرار شود به همین منظور توجه به نکات زیر برای مدیریت این دو بخش مهم را ضروری می‌دانم:
1- مجموعه مطالعات و بررسی‌های حوزه جوانان و ورزش به‌ویژه باتوجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه ما در ایران نشان می‌دهد ادغام دوبخش تربیت‌بدنی و جوانان به‌دلایل عدیده‌ای امکان‌پذیر نیست و این رویکرد یا هر دو حوزه و یا حداقل حوزه امور جوانان که نهادی نوپا برای توسعه، مدیریت و برنامه‌ریزی مسایل جوانان است، قربانی ‌بخش ورزش خواهند شد در نتیجه با تکیه بر نظرات کارشناسی باید رویکردها مبتنی بر تفکیک امور جوانان و تربیت بدنی و ورزش از یکدیگر باشند.
2- چنانچه این فرض یعنی تفکیک پذیرفته شود مناسب آن است که به مقوله تربیت‌بدنی به‌عنوان یک حوزه مستقل و تخصصی نگاه شود تا زمینه برای هویت‌بخشی به این حوزه اساسی بهتر فراهم گردد. در عین حال باید پذیرفت که مدیریت امور تربیت‌بدنی امری کاملا تخصصی، حرفه‌ای و نیازمند دانش و تجارب میدانی است. این استقلال هم به‌نفع ورزش کشور و در نگاه راهبردی زمینه حرفه‌ای‌شدن مقوله ورزش و تربیت‌بدنی در کشور خواهد شد.
3- رویکرد شایسته‌سالاری اقتضا می‌کند که به مساله مدیریت ورزش در کشور باتوجه به ظرفیت‌های فراوان منابع انسانی در کشور و وجود افراد متخصص و متعهد در این حوزه از منظر حرفه‌ای نگریسته شود باید قبول کنیم بعد از سی‌واندی‌سال فرازونشیب مدیریتی در کشور، رویکرد شایسته‌سالاری که خوشبختانه راهبرد دولت تدبیروامید و اهتمام ویژه جناب آقای دکتر روحانی، رییس‌جمهور فهیم کشورمان است، باید در مدیریت کشور از جمله حوزه ورزش و تربیت‌بدنی حاکم شود. این مهم با توجه به تعاملات گسترده حوزه ورزش با جهان خارج یکی دیگر از امتیازات دولت تدبیر در گسترش تعاملات بین‌المللی و کاهش محدودیت‌ها و تحریم‌ها خواهد بود و قطعا دیپلماسی ورزشی تکمیل تلاش‌های موثر وزارت امورخارجه را به‌دنبال خواهد داشت.
4- حوزه جوانان به‌ویژه در دولت تدبیر و امید به‌دلیل رویکردهای تحسین‌برانگیز یک حوزه راهبردی است که نیازمند به اهتمام و عنایت ویژه دولت با توجه به نوپابودن نظام مدیریت و برنامه‌ریزی جوانان طی سال‌های اخیر از یک‌سو و جوان‌بودن جامعه ما و وجود بسیاری از چالش‌های اساسی در این حوزه است و شاید مهم‌تر از همه این موارد توجه به نقش برجسته جوانان در پیروزی انتخاباتی جناب آقای دکتر روحانی در 24خرداد و تمرکز بر مطالبات آنان اقتضا می‌کند که دولت یک نگاه بلندمدت به این حوزه کند و با تفکیک این بخش مهم راه را برای توسعه ظرفیت‌ها و مشارکت گسترده جوانان در نهادهای مدنی و مردم‌نهاد و ایجاد شور و نشاط بیشتر را فراهم نماید.
5- بر اساس رویکردهای فوق تدبیر آن است که همزمان با انتخاب و معرفی فردی شایسته برای تصدی امور ورزش و معرفی آن به مجلس، نسبت به انتخاب فردی برای تصدی امور جوانان تحت‌عنوان معاون و یا مشاور رییس‌جمهور زمینه تفکیک و تخصصی‌کردن این دوحوزه مهم را فراهم آورد تا دولت بتواند ضمن به‌دست‌گرفتن ابتکار عمل، راه را برای ایجاد فرصت‌های جدید در جامعه و در سازمان‌های مسوول و مرتبط فراهم کند. بدیهی است هماهنگی با مجلس محترم در این خصوص و جلب اعتماد کمیسیون ذی‌ربط امری بدیهی و بلکه ضروری است.
6- آنچه بیان شد حاصل کار کارشناسی کمیته‌های تخصصی ستاد جناب آقای دکتر روحانی (کمیته جوانان و کمیته ورزش) برای تشکیل کابینه بوده است متاسفانه در مسیر تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری شرایطی فراهم آمد که باوجود امیدهای ایجادشده در روزهای نخست در این دوحوزه مهم، امروزه عرصه ورزش و جوانان به حوزه‌های حاشیه‌ای و بلکه به یک دغدغه تبدیل شده است. پرواضح است چنانچه مشاوران محترم جناب آقای دکتر روحانی اگر به نظرات کارشناسی کمیته‌های تخصصی عنایت بیشتری مبذول می‌داشتند، امروز شرایط به‌گونه‌ای دیگر بود. امید است با توجه به درایت، هوشمندی رییس‌جمهور روحانی و شایستگی همکاران دولت فرصت‌های جدیدی فراروی ورزش و امور جوانان فراهم شود. انشاءالله

دیدگاه‌ها(۰)