۱۳۹۶ يکشنبه ۱ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۰۱۱ - ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۸ ارديبهشت
استاندار تهران: مجوز نداشتند
تجمع غیرقانونی مقابل وزارت کشور
شرق، محمدحسن نجمی: با مجوز یا بی‌مجوز؛ آنها می‌آیند. مجوز را خودشان برای خودشان صادر می‌کنند. از روزهای نخست هفته، اخباری مبنی بر تجمع عصر چهارشنبه کسانی که «متدینین تهران» نامیده شدند در حمایت از «حجاب و عفاف» و در «اعتراض به بی‌حجابی و بدپوششی» روبه‌روی وزارت کشور در خیابان فاطمی تهران به گوش می‌رسید. برخی دیگر نیز این تجمع را «در حمایت از مصوبه عفاف و حجاب شورایعالی انقلاب فرهنگی» توصیف کردند. اما دلیل هرچه که بود، روز چهارشنبه استانداری و وزارت کشور آن را فاقد مجوز و غیرقانونی اعلام کردند. بانیان تجمع اما هشدار مسوولان را جدی نگرفتند و طبق اعلام قبلی روبه‌روی وزارت کشور حاضر شدند. روز چهارشنبه استاندار تهران در گفت‌وگو با «ایسنا» ضمن «غیرقانونی» دانستن این تجمع، گفت که «تجمع روز چهارشنبه درباره موضوع عفاف و حجاب، خلاف قانون است و کسی که می‌خواهد نهی از منکر کند، خودش نباید چنین خلافی را انجام دهد.» او همچنین تاکید کرد: «محتوای تجمع هرچه باشد، برای برگزاری آن باید از مسوولان ذی‌ربط مجوز دریافت شود.» او ادامه داد: «هیچ مسوولی پیدا نمی‌شود که به حجاب و عفاف اعتقادی نداشته باشد اما هر روندی قانون و چارچوب خاص خود را دارد و نباید شأن بحث حجاب و عفاف را آنقدر پایین بیاوریم که تجمعی به این شکل برگزار کنیم.» «روح‌الله جمعه‌ای» رییس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور نیز در گفت‌وگو با «تسنیم» با تاکید بر اینکه «هیچ مجوزی برای هیچ تجمعی از سوی وزارت کشور صادر نشده است»، گفت: «طبق قانون درخواست‌کنندگان مجوز باید افراد و گروه‌های مشخص باشند تا مسوولیت هرگونه اقدامی را پذیرا باشند و در کشوری که تحت زعامت و ولایت مطلقه فقیه اداره می‌شود، اقدامات غیرقانونی به هر بهانه‌ای توجیه‌پذیر نیست.» او همچنین ادامه داد: «از آنجایی که مجوزی برای این تجمع صادر نشده، اصل برگزای آن غیرقانونی است.» در همین حال روابط‌عمومی استانداری تهران نیز با صدور اطلاعیه‌ای برگزاری هرگونه تجمع در شهر تهران بدون مجوز را «غیرقانونی» دانست.
ترافیک سنگین فاطمی
با وجود غیرقانونی‌اعلام‌شدن تجمع، عصر دیروز صدهانفر حول‌وحوش زمان مقرر به میدان فاطمی رسیدند. آنها پلاکاردهایی با نوشته‌هایی نظیر «ای مرد غیرتت کو، حجاب همسرت کو» در دست داشتند. دست‌نوشته‌های تعدادی از تجمع‌کنندگان نیز حاوی پیام‌های انتقادی از «صداوسیما» و «آموزش‌وپرورش» بود. عده‌ای از تجمع‌کنندگان نیز سوار بر موتور، بنرهایی را در دست داشتند تا یاد و خاطره موتورسواران سال‌های نه‌چندان‌دور زنده شود. به گزارش «فارس» در این تجمع افرادی همچون «حسین الله‌کرم» عضو پیشین انصارحزب‌الله و «فرج‌الله سلحشور» حضور داشتند. این تجمع در ساعت اوج ترافیک تهران یعنی ساعت 16:30 آغاز شد و ازدحام جمعیت نیز بر ترافیک سنگین خیابان پرتردد فاطمی و خیابان‌های اطراف افزوده بود. به گزارش «فارس» پس از آغاز این تجمع بود که سردار «ساجدی‌نیا» فرمانده نیروی انتظامی تهران با حضور در جمع تجمع‌کنندگان، از آنان خواست به تجمع خود پایان دهند که معترضان نیز پذیرفتند. پس از متفرق‌شدن جمعیت، عده‌ای از آنها برای ادامه اعتراض راهی میدان ولیعصر (عج) تهران شدند. عده‌ای از معترضان نیز در ضلع شمال‌غربی میدان فاطمی ماندگار شدند و با یکدیگر تبادل‌نظر می‌کردند. عده‌ای از آنها به عدم صدور مجوز اعتراض می‌کردند و عده‌ای نیز از وضعیت خیابان‌ها شاکی بودند. یکی از آنها «ارسال پیامک» را نحوه مطلع‌شدن خود از برگزاری تجمع دانست. پیش از این سایت «ندای انقلاب»، در گفت‌وگو با یک مقام مسوول نوشته بود: «فراخوان انبوه پیامکی برای برگزاری تجمع مقابل وزارت کشور به‌دلیل عدم صدور مجوز از مراجع مسوول، غیرقانونی است.» یکی دیگر از تجمع‌کنندگان با بیان اینکه «ما نیازی به مجوز نداریم»، «وضعیت حجاب و عفاف در خیابان‌ها» را «مجوز» خود قلمداد کرد.
بانیان تجمع در ابهام
 روز گذشته خبرگزاری «رسا» ترتیب‌دهندگان این تجمع را «نهضت مردمی عفاف و حجاب» و «کارگروه حجاب و عفاف مدرسه علمیه آیت‌الله ایروانی‌تهران» معرفی کرد. سه‌شنبه برخی سایت‌های خبری به نقل از «عیسی فرهادی»، فرماندار تهران بزرگ نوشتند که «به دلیل انصراف کتبی طلاب حوزه علمیه آیت‌الله ایروانی، این تجمع منتفی شد و برگزار نمی‌شود.» اما روز گذشته، سایت خبری «انصار حزب‌الله» به نقل از روابط‌عمومی «حوزه علمیه آیت‌الله ایروانی»، با تکذیب این خبر، نوشت: «روابط‌عمومی حوزه علمیه رسما این خبر را تکذیب و آن را بداخلاقی و دروغ‌پردازی می‌داند و ضمنا حق پیگرد قانونی در مورد انتساب این اظهارات کذب را برای مسوولان این حوزه علمیه محفوظ است.» در حالی‌که خبری از صدور مجوز برای این تجمع نبود، روابط‌عمومی حوزه علمیه آیت‌الله ایروانی، تاکید کرد که «این تجمع اعتراض‌آمیز، راس ساعت ۱۷اردیبهشت‌ماه ۹۳ در میدان فاطمی تهران برگزار خواهد شد.» در همین حال «مجید اسلوب» مسوول بسیج طلاب حوزه علمیه ایروانی به «بسیج‌پرس» گفت: «این تجمع «بر اساس قانون اساسی» هیچ‌گونه منعی ندارد و خبر ادعای فرمانداری تهران که در رسانه‌ها انتشار یافته کاملا کذب است.» او همچنین گفته که این تجمع از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود.

دیدگاه‌ها(۰)