۱۳۹۶ يکشنبه ۱ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۰۱۱ - ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۸ ارديبهشت
سخنران همايش«دلواپسيم» اخراجي از کار درآمد
«جنبش عدالتخواه»: خيلي دلواپس نيستيم
شرق: سخنران همايش«دلواپسيم» به گفته يک عضو شوراي مرکزي جنبش عدالتخواه دانشجويي، دبير اخراجي و عضو استيضاح‌شده اين جنبش از کار درآمد. «فرشيد جعفري» که به نوشته سايت‌ها و خبرگزاري‌ها با عنوان دبير جنبش عدالتخواه دانشجويي در همايش معروف به دلواپسان قرارداد ژنو سخن ‌گفته بود، دو ماه پيش از سمت خود عزل و چند روز قبل از همايش هم از سوي شوراي مرکزي استيضاح شده‌ بود. در جوابيه‌ جنبش «عدالتخواه دانشجويي» به روزنامه «شرق» و با اشاره به گزارشي تحت عنوان «تجمع دلواپسان در سفارت سابق آمريکا» که در آن از «فرشيد جعفري» به‌عنوان دبير جنبش عدالتخواه دانشجويي نام برده شده بود، آمده است: «در جلسه شوراي عمومي جنبش عدالتخواه دانشجويي که در تاريخ 11/2/93 برگزار گرديد. «فرشيد جعفري» عضو شوراي «مرکزي جنبش عدالتخواه دانشجويي» استيضاح و عضويت ايشان در شوراي مرکزي جنبش عدالتخواه لغو شد. بديهي است در اولين جلسه شوراي مرکزي، دبير و سخنگوي جديد جنبش معرفي مي‌شوند، لذا در روزهاي آينده مواضع رسمي جنبش تنها از طريق سايت رسمي اين اتحاديه اعلام مي‌شود. شوراي مرکزي دانشجويي پيش از اين طي اطلاعيه‌اي اخراج عضو نامبرده از اين تشکل را اعلام کرده ‌است.» «فرشيد جعفري» در حالي 21 اسفند گذشته، تحت عنوان دبير جنبش عدالتخواه دانشجويي در تجمع جلو سفارت اتریش شرکت و در اعتراض به سفر «اشتون» سخنراني کرد. «احسان چناراني» عضو شوراي مرکزي جنبش عدالتخواه دانشجويي اما به «شرق» مي‌گويد: «ايشان اسفند ماه از سمت دبيري عزل شده‌ بود و شوراي مرکزي دو روز قبل از برگزاري همايش «دلواپسين» هم به علت خطاهاي تشکيلاتي و موضع‌گيري‌هاي بدون هماهنگي ايشان در ماه‌هاي اخير تصميم به استيضاح ايشان گرفت.»
«چناراني» با اشاره به اينکه «جعفري» اکنون ديگر عضو شوراي‌مرکزي نيست مي‌گويد: «او چون جزو دست‌اندرکاران برگزاري همايش بوده، به‌عنوان نماينده فعالان دانشجويي جهت سخنراني انتخاب مي‌شود، اين در حالي ‌است که در سايت‌ها تحت عنوان دبير جنبش عدالتخواه معرفي شده‌ بود.» اين عضو شوراي مرکزي جنبش عدالتخواه دانشجويي در ادامه تاکيد کرد: «ايشان هيچ نمايندگي‌اي از جنبش عدالتخواه در همايش نداشته است و کلا موضع ايشان در سه ماه اخير مورد تاييد ما نيست.» با وجود این، «سيدحسن موسوي» عضو «شوراي نظارت جنبش عدالتخواه» با تکذيب خبر «ايسنا»، فرآيند استيضاح جعفري را «مخدوش» توصيف مي‌کند و به «شرق» مي‌گويد: «شوراي نظارت جنبش عدالتخواه دانشجويي معتقديم خبر غيرموثق و دروغ است.» «چناراني» اما در واکنش به اين اظهارنظر مي‌گويد: «دوستان شوراي نظارت جايگاهي براي صحبت در اين‌باره ندارند و خروجي جنبش عدالتخواه دانشجويي شوراي مرکزي نه شوراي نظارت.» «چناراني» همچنين درباره اینکه ديدگاه جنبش عدالتخواه دانشجويي درخصوص همايش مزبور و پرونده‌ هسته‌اي ايران چيست؟ به «شرق» گفت: «ما اين شدت از دلواپسي را قبول نداريم، چون مي‌دانيم که در حوزه پرونده هسته‌اي و سياست خارجي ما ارگان‌هاي ديگر هم دخالت دارند و همان‌طور که حضرت آقا فرمودند مذاکره‌کنندگان فرزندان انقلابند.» او با اشاره به اينکه تيم مذاکره‌کننده «حرفه‌اي، خبره و نخبه کار خود هستند» افزود: «البته توافقنامه ضعف‌هايي دارد براي همين ما به اندازه برگزار‌کنندگان آن همايش دلواپس و نه خيلي اميدواريم.»
«فرشيد جعفري» در همايش «دلواپسان» گفته‌ بود: «موافقت‌نکردن با توافقنامه ژنو و ايستادن در برابر ظلمي که قرار است به واسطه آن ايجاد شود، کمتر از مبارزه با استکبار جهاني نيست و خوشحاليم که تغيير محل همايش صورت گرفت و به لانه جاسوسي منتقل شد. مذاکرات در دولت قبل از سوي شورايعالي امنيت ملي پيگيري مي‌شد که نهادي فراجناحي و فراتر از قوه مجريه بود. اما امروز که مذاکرات از سوي وزارت خارجه برگزار مي‌شود هر نوع توافقي بايد به تاييد مجلس برسد و اگر حقوقمان در چارچوب توافق ژنو به رسميت شناخته نشود، منتظريم ببينيم نمايندگان تا چه اندازه برابر چنين روندي مي‌ايستند.»
آغاز فعاليت جنبش عدالتخواه دانشجويي به تجمع مقابل کاخ دادگستري در آبان 81 گفته مي‌شود برخي حلقه‌هاي فکري، دانشجويي مانند «وحيد جليلي» هم نقشي مهم در شکل‌گيري اين جريان داشتند.

دیدگاه‌ها(۰)