۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۰۲۵ - ۱۳۹۳ دوشنبه ۵ خرداد
سیدمحمد خاتمی: دوم و سوم خرداد مقابل هم نیستند
ایسنا: همزمان با سوم خردادماه، سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر، فرزندان شهیدان جهان‌آرا، باکری، داوود کریمی، عباس کریمی و... جمعی از پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس در لشکرهای ۲۷ محمد رسول‌الله، ۱۰ سیدالشهدا، ۱۱۰ خاتم‌الانبیا، ۱۱۰ سید‌الشهدا و... با رییس‌جمهوری اسبق کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.
«سیدمحمد خاتمی» در این دیدار گفت: «امیدوارم با تدبیر و شهامتی که دولت تدبیر و امید برای حل مساله هسته‌ای اخیر داشته با واقع‌بینی غرب روبه‌رو شویم. معتقدم توافق دور از دسترس نیست، دولت جدی است رهبری هم حمایت می‌کنند. امیدوارم شاهد رویکرد خوب و متفاوتی از غرب باشیم و حق و حاکمیت ایران را به رسمیت بشناسند، همین! ما چیزی بیش از این نمی‌خواهیم، مرا به خیر تو امید نیست شر مرسان، شر نرسانند، ایران هم فزون‌خواه نیست و می‌شود مشکلات را حل کرد.»
آزادی خرمشهر نماد عظمت ملت بود
«خاتمی» افزود: «آنهایی که می‌خواهند دشمنی که در خارج وجود دارد بتراشند و طبقه‌بندی کنند، اقلیتی بر همه‌چیز حاکم شود و به هر قیمتی حاضر باشد همگان را بیرون کند، با روح انقلاب و اسلامی که در انقلاب ما بود، سازگار نیست و طبعا روح شهیدان ما و رزمندگان و ایثارگران واقعی ما این را نمی‌تواند بپذیرد. درسی که ما از حماسه آزادی خرمشهر می‌گیریم و باید به آن اهتمام کنیم. آنان که اسلام را در مقابل ایران می‌بینند، اشتباه می‌کنند.»«خاتمی» در ادامه با اشاره به اینکه چرا تجزیه‌طلبی بد است؟ افزود: «چون سرزمین اصالت دارد، ملت اصالت دارد. سرزمین متعلق به ملتی است و آن ملت باید از آن دفاع کند، حقوق ملت به رسمیت شناخته شود، چه مسلمان باشد چه به نام اسلام، چه به نام قومیت بخواهد تجاوز شود. اقوام ما اگر از ایران جدا شوند هویت خود را از دست می‌دهند، ما این درس را از فتح خرمشهر و انقلابمان می‌گیریم.»
امام بعد از فتح خرمشهر معتقد به پذیرش آتش‌بس بود
«خاتمی» در ادامه در پاسخ به این سوال که نظر امام بعد از فتح خرمشهر چه بود؟ گفت: «بنده خودم در جریان نبودم، آنچه شایع است امام معتقد بودند بعد از فتح خرمشهر باید آتش‌بس قبول شود، دوستان دیگری با استدلال‌هایی که داشتند، آنها هم سوءنیت نداشتند، اصرار کردند و امام هم قبول کردند. بعد که رفتیم اولین مرحله فکر می‌کنم کربلای پنج بود، شکست خوردیم ظاهرا پیشنهاد شد که نپذیرفتند و گفتند حالا که رفته‌اید باید ادامه دهید. دولت موقت تمام قرارداد‌ها را باطل کرد، خیانت‌آمیز نبود. دیدگاهی بود که بنا نیست با دنیا بجنگیم. بنابراین به سلاح پیشرفته نیازی نداریم بلکه باید خودمان را بسازیم، البته می‌توانیم خودکفا شویم بعد جنگ پیش آمد، نباید کسی را متهم کنیم که کسی خیانت کرده است.»
او در پاسخ به این سوال که چرا با اینکه انقلاب ما فرهنگی بود؛ مشکل ما باز هم فرهنگی است؟ افزود: «نباید خیال کنیم دختران ما کمی بی‌حجاب هستند، اینها البته نشانه‌های خوبی از لحاظ فرهنگی نیست اما خواهران و برادران عزیز، مشکل بزرگ فرهنگی ما دورشدن لحظه‌به‌لحظه نسل‌های بعد از انقلاب ما از حکومت اسلامی و خدای‌نکرده از اسلام است و باید ریشه آن را در رفتار خودمان بدانیم، این همه تکیه‌کردن روی ظواهر البته که ظواهر هم خوب است و از دست‌دادن بواطن، اینکه در کشوری مثلا مسجدرفتن، نوحه‌خواندن، سینه‌زدن و کارهای دیگر این همه رویش تاکید بشود، به نام اسلام بداخلاقی شود، تهمت بزنیم، بد اخلاقی کنیم اول افراد را متهم کنیم به انواع اتهامات به جای اینکه ثابت شده باشد، اجازه بدهیم از خودش دفاع و بعد با این اتهامات هر طور می‌خواهیم با او برخورد کنیم، بالاخره اول می‌گویند شما رفتارتان درست نیست بعد هم چون به نام اسلام بوده می‌گویند پس اسلام هم نمی‌خواهد، در حالی‌که اسلام آمده است تا مکارم اخلاق را در جامعه پیاده کند، من معتقدم تبلیغات علیه ایران می‌شود این شبکه‌ها و... روزبه‌روز هم بیشتر می‌شود. نمی‌شود، جلویش را گرفت ما باید رفتار خودمان را درست کنیم.»
«خاتمی» با اشاره به اینکه «معتقدم دوم و سوم خرداد مقابل هم نیستند اما عده‌ای می‌خواهند تقابل ایجاد کنند»، افزود: «دوم خرداد؛ قرائتی انسانی از انقلاب است؛ قرائتی است رحمانی از دین خدا اینکه ما چقدر توانسته‌ایم یا نتوانسته‌ایم، کاری ندارم بنده رویکردم را عرض می‌کنم، تعریف خودم را از اصلاحات می‌گویم، جلساتی داشته‌ایم انشاءالله باز هم تکمیل می‌کنیم و خدمت دوستان می‌دهیم. انقلاب را ادامه حرکت ملت در 150سال گذشته می‌دانیم که محورش هم اصلاحات بوده، ایران را آباد و آزاد و پیشرو می‌خواهد. در عین حال معیارهای معنوی در دنیای امروز خسارت‌آور بوده ما نمونه‌ای از این روحیه را در سوم خرداد و دفاع مقدس دیدیم. اصلا ما همانی را می‌خواهیم که انقلاب و امام ما می‌خواستند. همانی را می‌خواهیم که ملت ما در طول تاریخ می‌خواسته، بنابراین اینها به‌هیچ‌وجه مقابل هم نیستند بنابراین شاید کسانی که بیگانه با آن آرمان‌ها و انگیزه‌ها هستند احیانا سعی می‌کنند با این دوگانه ایجادکردن و تقابل ایجادکردن حرف خودشان را که به نظر حرف درست هم نیست پیش ببرند ما باید جلو این بایستیم.»

دیدگاه‌ها(۰)