۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۰۲۵ - ۱۳۹۳ دوشنبه ۵ خرداد
رییس‌جمهوری: رسانه‌ای اسلامی‌ است که در آن دروغ و مبالغه نباشد‌
شرق: «رسانه اسلامی یعنی راوی حقیقت، بدون اغراق و مبالغه» مولفه‌ای که حسن روحانی با تاکید عنوان می‌کند رعایت این اصل موجب اعتماد افکارعمومی ملت‌ها نسبت به رسانه اسلامی حتی در سطح جهان می‌شود. این شاه‌بیت سخنان رییس‌جمهوری در «هفتمین اجلاس مجمع‌عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی» بود. با اینکه تا عصر شنبه، حضور حسن روحانی در مراسم افتتاحیه تنها یک احتمال بود، اما حضورش نشان داد که رایزنی‌ مسوولان صداوسیما با نهاد ریاست‌جمهوری در آخرین دقایق اثربخش بوده است.
اما نکته قابل‌توجه غیبت عزت‌الله ضرغامی در این مراسم بود، اجلاسی که انتظار می‌رفت رییس ‌سازمان صداوسیما میزبان‌ اصلی‌اش باشد. گفته می‌شود 220عضو اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی از 35 کشور جهان در این اجلاس حضور دارند. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد نهاوندیان رییس‌دفتر رییس‌جمهوری، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رییس‌جمهوری و پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری هم در مراسم روز گذشته حضور داشتند.
رسانه اسلامی‌ حقیقت را می‌گوید
رییس‌جمهوری سخنران افتتاحیه اجلاس مجمع عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی در آغاز سخنرانی‌اش خطاب به مدیران رسانه‌های اسلامی گفت: «وقتی رسانه‌ای اسلامی است یعنی حقیقت را می‌گوید، یعنی اغراق و مبالغه در آن نیست.» حسن روحانی مهم‌ترین اصل برای رسانه‌های اسلامی را «صدق حدیث» و «امانتداری» برشمرد و تاکید کرد: «باید رسانه‌های اسلامی در این مسیر به فکر «منافع زودگذر» نباشند.» روحانی همچنین اعتماد افکارعمومی به رسانه‌ را امری ضروری خواند و گفت: «انتظار از رسانه‌های اسلامی این است که نه‌تنها باید مورداعتماد ملت‌ها و دنیای اسلام، بلکه باید مورداعتماد افکارعمومی جهان باشند.» رییس‌جمهوری در ادامه با اشاره به جنگ اعراب و اسراییل گفت: «سال 1967 من در نجف بودم؛ مهم نبود که در آن جنگ چه کسی غالب و مغلوب شده است. از آن مهم‌تر این بود که مردم در نجف در قهوه‌خانه‌ها جمع می‌شدند و به رادیو گوش می‌دادند. به  دلیل اینکه در آن ایام، تلویزیون چندان رواج نداشت، نکته ناراحت‌کننده اینجا بود که به رادیوی کشورهای عربی گوش نمی‌کردند، آنها دنبال صدای عربی اسراییل بودند تا خبر واقعی جنگ را بشنوند و اینکه می‌خواستند سخن صدق را از صدای صهیونیست‌ها بشنوند، یک فاجعه بود.»
دنیای امروز عصر ارتباطات است
رییس‌جمهوری کشورمان دنیای امروز را عصر ارتباطات نامید و قدرت بهره‌گیری از این فناوری را بخش مهمی از قدرت ملی کشورها خواند. حسن روحانی در عین حال کشوری را موفق دانست که به گفته او «بتواند ندا و صدای مردم خود را بهتر به جهانیان برساند و رابطه بهتری در میان اقشار و گروه‌های جامعه خود ایجاد کند، در کشور و منطقه بتواند ندای اکثریت باشد و همنوا با خواست فطرت انسانی باشد.»
روحانی با بیان اینکه «امروز این رسالت سنگین بر دوش ماست که از اسلام‌مان، پیامبرمان و بعثت پیامبرمان دفاع کنیم» گفت: «جمهوری اسلامی ایران و مردم بزرگ این کشور در انتخابات سال گذشته راه اعتدال را برگزیدند و دست رد به سینه افراط و افراطی‌گری زدند.» به نظر می‌رسد تاکید روحانی بر انتخاب اعتدال از سوی مردم، پیامی به گروه‌های تندرو باشد که این روزها به نام «دلواپسی» فعالیت‌های سازنده دولت را زیر سوال می‌برند. رییس‌جمهوری در ادامه افزود: «جمهوری اسلامی ایران و این ملت بزرگ ندای مبارزه با افراط و خشونت را به صورت یک ندای جهانی در سازمان‌ملل اعلام کردند و دولت طرح مقابله در برابر خشونت و افراطی‌گری (wave) را به‌عنوان یک طرح از جانب ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران به سازمان‌ملل متحد برد، که آن را نه‌تنها تصویب کردند بلکه با صدای رسا به اتفاق آرا مصوب ساختند.» او همچنین با بیان اینکه «باید در آینده شاهد ایجاد یک رسانه‌ مستقل توسط رسانه‌های اسلامی باشیم» عنوان کرد: «می‌توانیم با تولیدات و همبستگی‌مان، نگذاریم غرب در خبرها و تفسیرها پیشتاز باشد و آنها حوادث را تفسیر کنند.» روحانی لازمه انجام چنین کاری را بهره‌گیری از «ابزارهای مدرن» دانست و گفت: «باید همه خود را برای نبرد بزرگ تبلیغی آماده کنیم تا بتوانیم نسل جوان امروز و فردایمان را حراست کنیم و بعثت پیامبر را در دل جوان‌هایمان پایدار و جاودانه سازیم.»
رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه «امروز دیگر ابزار رادیو و تلویزیون دارد کم‌کم کنار گذاشته می‌شود و موبایل و اینترنت جای آن را پر می‌کند» افزود: «وظیفه داریم به همه ابزار ارتباطی و نو، خودمان را مجهز کنیم و اگر همه توان خود را به‌کار ‌گیریم چون محتوای ما محتوای حق و منطبق بر فطرت است، می‌توانیم پیروز شویم.»پیش از این رییس‌جمهوری در چهارمین جشنواره ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود: «دوران پیام‌های یک‌طرفه به‌سرآمده و کم‌کم به نقطه‌ای می‌رسیم که جایی برای استبداد پیام نباشد و دیگر دوران رساندن پیام از طریق بلندگوهای یک‌طرفه، منبرهای یک‌طرفه، تریبون‌های یک‌طرفه و سنتی به‌سرآمده است. امروز هر پیامی که در دنیا بازتاب وسیع‌تری داشته باشد پیام قوی‌تر و تاثیرگذار‌تری است.»
روحانی در ادامه سخنرانی‌اش در اجلاس مجمع‌عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی گفت: «ما نمی‌توانیم از مدرن‌ترین ابزارهای فناوری فاصله بگیریم، امروز هرکسی که سریع‌تر خبر را به گوش جهانیان می‌رساند، او جهت‌دهنده افکار عمومی در آن خبر است، خبرهای بعدی با هر تفسیر و تعبیری «انفعالی» خواهد بود.»
رسانه امروز، تصویر را می‌سازد، منعکس نمی‌کند
حسن روحانی ادامه داد: «امروز دیگر رسانه نقشش فقط ارتباطات نیست. امروز رسانه تاثیر‌گذار بر سبک زندگی و هنجارهاست. امروز رسانه‌ها تصویر را نه منعکس می‌کند که می‌سازند و تولید می‌کنند.» او تاکید کرده که اگر نتوانیم با قدرت از فرهنگمان صیانت کنیم، روزی می‌رسد که از نو، بت‌ها به‌جای لااله‌الاالله ظهور و بروز می‌کنند. روحانی راهکار جلوگیری از آن را هم تولید پاک و نظیف برندهای اسلامی به‌جای انواع تولید‌های منحرف‌کننده غربی دانست. روحانی گفت: «باید تولید صالح و عمل صالح را به‌عنوان یک برند در دنیای اسلام ایجاد کنیم که هرکس هر محصولی را با آن برند صالح می‌بیند، اطمینان یابد که هرچه نوشته درست، صحیح، دقیق و منطبق بر واقعیت است.»
محتوا غالب بر ابزار است
رییس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه «چیزی که مهم است محتواست که می‌تواند بر ابزار غالب شود و بهترین تجربه آن انقلاب اسلامی بود» گفت: «در انقلاب اسلامی ما ابزاری در اختیار نداشتیم. نه رادیو و نه تلویزیون در اختیار ما بود، حتی ابزار لازم برای چاپ انواع اعلامیه‌ها هم در اختیار ما نبود، چاپخانه‌هایی محدود با شرایط محدود.» روحانی یادآور شد «پس از پیروزی انقلاب غربی‌ها نوشتند ایرانی‌ها از ابزاری برخوردار بودند که ما از آن غافل بودیم، ابزار مسجد، هیات و روحانیت و شبکه ارتباطی مردمی که ما از آن مطلع نبودیم.»
حسن روحانی پیش از آغاز اجلاس از نمایشگاه بازار فیلم‌های اسلامی بازدید کرد و پس از آن به بازدید از چهارمین نمایشگاه تجهیزات و فناوری رسانه رفت و در گفت‌وگو با متخصصان و مهندسان، در جریان آخرین دستاوردها در این حوزه قرار گرفت. اجلاس مجمع عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی تا روز سه‌شنبه ادامه دارد. فلسطین، سوریه و فتنه مذهبی موضوعات اصلی اجلاس رادیووتلویزیون‌های اسلامی است.
 

دیدگاه‌ها(۰)