۱۳۹۶ يکشنبه ۱ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۰۷۲ - ۱۳۹۳ پنج شنبه ۲ مرداد
باریکه غم
 واکنش «سایه» به کشتار مردم «غزه»
دلم خون است
کشتار زنان و کودکان بی‌دفاع غزه توسط رژیم اشغالگر قدس دل بسیاری از انسان‌های آزاده از جمله هوشنگ ابتهاج (ه.ا.سایه) را به درد آورده است. به طوری که او در واکنش به کشتار کودکان فلسطینی در غزه گفت: دلم خون است. ابتهاج که اهل مصاحبه با رسانه‌ها نیست در پی کشتار فلسطینی‌ها در نوار غزه و فجایعی که این‌روزها توسط رژیم صهیونیستی رقم می‌خورد، در گفت‌وگویی کوتاه با «ایسنا» گفت: این‌روزها با دیدن این تصاویر سیاه دلم خون است و گفتن از این خونریزی‌ها هم دردی دوا نمی‌کند. در این خونریزی یک طرف زور می‌گوید و طرف دیگر دستش خالی است و دنیا با بی‌تفاوتی کامل چشم بر آن بسته است. به‌طورکلی همه دنیا اینطور شده است و سر هر قضیه‌ای که اتفاق می‌افتد به همین طریق بی‌تفاوت است. سیاستمداران دنیا هم که تابع شرکت‌های ملی و تجاری خودشان هستند به همین خاطر دست از این جنایت‌ها برنمی‌دارند. این شاعر و ترانه‌سرای پیشکسوت همچنین گفت: وقتی دنیا برای هر اتفاقی ذوق می‌کند باید هم حالا اینگونه بشود. اصلا در طول تاریخ هرگاه بشریت می‌خواسته کاری انجام دهد سودجویان نگذاشته‌اند.

هنرمندان ایرانی برای حمایت از «غزه» فراخوان دادند
شرق: خانه سینما و رییس سازمان سینمایی در پیام‌هایی جداگانه از سینماگران دعوت کرده‌اند اعتراض خود را نسبت به کشتار مردم غزه از سوی اسراییل در راهپیمایی روز قدس نشان دهند. در متن بیانیه خانه سینما آمده است: «شب هیچ خانه‌ای در جهان بی‌دیدن تصویر زنان و کودکان بی‌گناه غزه که در خون خود می‌غلتند، روز نمی‌شود. غزه قهرمان، سرخط خبر همه رسانه‌های جهان است.»در ادامه این بیانیه عنوان شده است: «هرچند قهرمانان غزه که با سلاح‌های سبک و موشک‌های دست‌ساز پوزه ارتش صهیونیستی را به خاک مالیده‌اند، اما بی‌شک پیروزی اخلاقی مردم غزه در محکمه وجدان عمومی جهان ارزشی بالاتر از پیروزی نظامی دارد. پیروزی اخلاقی مردم غزه بیش از هرچیز مدیون تصویر است. تصویری که خبرنگاران شجاع از کوچه‌ها و خیابان‌های ویران غزه به سرتاسر جهان مخابره می‌کنند.»در بخش پایانی بیانیه خطاب به سینماگران ایرانی آمده است: «سینماگران ایران که اصحاب تصویرند برای حمایت از مردم بی‌دفاع غزه، روز قدس همپای دیگر هموطنان آزاده راهپیمایی می‌کنند تا از دولت‌ها و مجامع جهانی بخواهند دست جنایتکار دولت اسراییل را از سرزمین‌های اشغالی فلسطین کوتاه کنند.» همچنین کمال تبریزی، کارگردان شناخته‌شده ایرانی از دیگر کارگردان‌های ایرانی خواست در راهپیمایی روز قدس شرکت و انزجار خود را نسبت به فجایع غزه اعلام کنند: «به‌عنوان رییس کانون کارگردانان از همه اعضای کانون کارگردانان دعوت می‌کنم که در راهپیمایی روز جمعه سوم‌مرداد حضور داشته باشند به‌خصوص کارگردانان نام‌آور و سرشناس که حضور آنان بی‌شک در اعلام این انزجار تاثیر بیشتری خواهد داشت. همه اعضای صنوف خانه سینما و به‌خصوص اعضای کانون کارگردانان، در این حرکت، همه باهم همدل و یکصدا اعتراضشان را نسبت به جنایات اسراییل در غزه به دنیا اعلام کنند.»از سوی دیگر انجمن نقاشان ایران همگام با دیگر صنوف هنرمندان در واکنش به حملات اسراییل به غزه بیانیه‌ای صادر کرد: «جهان امروز آنقدر درگیر سیاست و اهداف قدرت‌طلبانه‌اش شده است که در آن جان انسان و زندگی کودکان و تجربه صلح و دیدن پرواز پرندگان در آسمان تبدیل به رویایی برای کودکان فلسطینی شده است. نیمکت‌های مدارس غزه هر روز تعداد بیشتری از دانش‌آموزانش را به جای زندگی و تحصیل به زیر آوار می‌بیند. آسمان غزه دیگر آبی نیست و موشک‌ها جای پرندگان را گرفته‌اند.»در ادامه بیانیه چنین آمده است: «جنگی درگرفته است که هر لحظه آن جان انسانی را می‌گیرد. این اعداد را که هر روز رشد می‌کند باور کنیم که آمار نیست. جان انسان است کودک توست و خانواده من. پیکره بزرگ انسانی در غزه زخمی است. انجمن هنرمندان نقاش ایران جنگ امروز در غزه را یک نسل‌کشی و ادامه آن را یک فاجعه انسانی می‌داند. از همین‌رو از سازمان‌ملل که وظیفه اصلی‌اش حفظ صلح جهانی است می‌خواهیم هرچه سریع‌تر مانع از ادامه جنگ و نسل‌کشی بزرگ بشری و تنبیه متجاوز شود.»

اهتزاز پرچم فلسطین در کنسرت «یانی»
شرق: حملات اسراییل به غزه واکنش‌های زیادی را در هفته‌های اخیر به‌خصوص در میان چهره‌های فرهنگی و هنری دنیا داشته است که در تازه‌ترین آنها کارگردان «سکوت بره‌ها» و تونسی‌هایی که به استقبال یانی رفته بودند، به این اقدامات واکنش نشان دادند. به گزارش ایسنا، جاناتان دمی، کارگردان برنده اسکار برای فیلم «سکوت بره‌ها» در مصاحبه‌ با «هافینگتون‌پست» ضمن انتقاد شدید از اشغال فلسطین توسط اسراییلی‌ها گفت: «نمی‌دانم چگونه می‌توان استفاده وحشتناک اسراییل از زور علیه مردم فلسطین را درک کرد. بیشتر از هر چیز به همه کودکان بی‌گناهی فکر می‌کنم که کشته می‌شوند.»
 همچنین تونسی‌ها با اهتزاز پرچم فلسطین و در حمایت از مردم غزه به کنسرت یانی، موسیقی‌دان  مشهور یونانی در جشنواره موسیقی کارتاژ رفتند.

دیدگاه‌ها(۰)