۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۰۷۲ - ۱۳۹۳ پنج شنبه ۲ مرداد
دعوت به موسیقی لری، بختیاری و کردی با کمانچه اردشیر کامکار
شرق: کنسرت اردشیر کامکار امروز پنجشنبه دوم مرداد ساعت 22 در تالار وحدت روی صحنه می‌رود. این کنسرت در دو بخش فارسی به خوانندگی وحید تاج و موسیقی مقامی زاگرس‌نشین به خوانندگی حشمت‌الله رجب‌زاده برگزار می‌شود. اردشیر کامکار، نوازنده کمانچه و آهنگساز در مورد این کنسرت به «شرق» گفت: «قطعه‌های زهی عشق، تصنیف‌گر جان، دیار متروک، باز آمده‌ام و شوریده با اشعاری از مولانا، سایه و جبار امیری به همراه تک‌نوازی سنتور، دو نوازی کمانچه در کنار آواز و تار و سلوی عود در بخش اول اجرا می‌شود. این بخش که به اشعار و تصنیف‌های فارسی اختصاص دارد با خوانندگی وحید تاج اجرا می‌شود.»
کامکار با بیان اینکه بخش دوم این کنسرت در مورد موسیقی منطقه زاگرس است، ادامه داد: «دو قطعه لری در دستگاه ماهور به نام‌های سیت بیارم و مقام عزیربگی، دو قطعه بختیاری در دستگاه شور به‌نام آسمان و چهارنوازی تار، رباب و آواز به همراه مقام بختیاری و دو قطعه کردی به نام‌های دایگیان و دباره دباره به خوانندگی حشمت‌الله رجب‌زاده در این بخش اجرا می‌شود.»
او همچنین در مورد توجه به موسیقی نواحی مختلف گفت: «من و خانواده‌ام از منطقه زاگرس می‌آییم و همیشه امضایی از این منطقه در آثارمان داشته‌ایم. زاگرس به کردستان ختم نمی‌شود و لرستان و بختیاری هم جزو آن می‌شود. ضمن اینکه در آینده به سراغ موسیقی زاگرس جنوبی خواهیم رفت.»
او افزود: «در آینده قصد داریم از موسیقی نواحی دیگر نیز استفاده کنیم. قومیت‌های زیادی در ایران هستند که باید موسیقی آنها را به مردم شناساند. هدف ما شناساندن این موسیقی‌ها به مردم است.»در این کنسرت کامبیز گنجه‌ای نوازندگی تمبک، سیاوش کامکار نوازندگی سنتور، نی‌ریز کامکار نوازندگی تار، قاسم رحیم‌زاده نوازندگی تار، صائب کاکاوند نوازندگی تار، نگار خارکن نوازندگی کمانچه، کامران احمدی نوازندگی دف، ترگل خلیلی نوازندگی رباب و سیروان منهوبی نوازندگی عود را برعهده دارند.

دیدگاه‌ها(۰)