۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۲۱۱ - ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۴ دي
واکنش‌ها به یکشنبه جنجالی بهارستان ادامه دارد
روایت مطهری از ماجرای نطق ناتمام

گروه سیاست، آمنه شیرافکن: کتابچه آیین‌نامه را بالا برده و اخطار قانون‌اساسی دارد. میکروفن روشن می‌شود. علی مطهری از مجلس دودقیقه طلبکار است؛ همان دودقیقه پایانی نطقش که از رادیو پخش نشد، همان دودقیقه نطقی که حالا مطهری بنا ندارد از آن کوتاه بیاید و آن را، هم حق خودش می‌داند و هم موکلانش. مجلس هنوز از فضای «جلسه یکشنبه» خارج نشده و پشت‌سر‌هم آثار آن جلسه پرحاشیه، مفهوم و غیرمفهوم در مجلس به این‌سو و آن‌سو منتشر می‌شود. همه احوالپرسی می‌کنند و برای هم دست تکان می‌دهند. علی مطهری هم مانند همیشه آرام راه خودش را می‌رود و به دور‌و‌بری‏‌ها کاری ندارد.  مطهری وقت تذکر خواسته. دوشنبه هم به هیات‌‌رییسه هشدار داده بود که دودقیقه‌ از نطقش از رادیو پخش نشده و حالا همان را از میکروفن اعلام می‌کند. از حقش دفاع می‌کند تا از این جنس بی‌قانونی‌ها در مجلس و جامعه رویه نشود.  البته همزمان با نطق او در مجلس، مطلبی هم روی سایت مطهری منتشر می‌شود؛ مطلبی که در آن جزء‌به‌جزء وضعیت روز یکشنبه و به‌هم‌ریخته شدن نطق او ترسیم شده و هم افراد دورونزدیک به تریبون مشخص شده‌اند. 
دفاع کوچک‌زاده از آزادی‌بیان
غایبان جلسه یکشنبه هم حرف‌هایی دارند. برخی نبوده‌اند و فرصت را از دست داده‌اند. مهدی کوچک‌زاده مشغول مراقبت از مادر بیمارش بوده و یکی از غایبان آن روز است. حالا با نطقی، نبودش را جبران می‌کند. او به دفاع از آزادی بیان برمی‏‌خیزد: «مذاکرات مجلس باید علنی باشد. گزارش کامل آن از رادیو و روزنامه رسمی برای اطلاع عمومی منتشر شود. 

 

فیلم یکشنبه را پخش کنید تا معلوم شود آقای مطهری چه کرد و دوستانی که دلشان برای نظام می‌سوزد، چه کردند.» حتی از این هم فراتر رفته و خواسته دیگری مطرح می‌کند: «در همین مجلس آقای مطهری فحش رکیکی به بنده دادند که متاسفانه، هم از صورت مذاکرات حذف شد و هم پخش نشد، خواهش می‌کنم آن را درصورت مذاکرات بیاورید.»
سایت احمد توکلی هم گویا نقاشی‌ای را منتشر کرده که حالا کوچک‌زاده مدعی است: «انگار بنده هستم که آقای مطهری را از تریبون مجلس پایین می‌کشم، آیا این اخلاق است آقای توکلی.»
هرچیزی را نمی‌شود پشت تریبون گفت
مسعود پزشکیان از منتقدان سرسخت افرادی است که مانع از پایان‌یافتن نطق مطهری شدند و می‌گوید: «اینکه اگر کسی حرفی خلاف نظر ما را بزند به او برچسب ضدنظام و ضدولایت بزنیم، زیبنده مجلس‌شورای‌اسلامی نیست.»
حامد قادرمرزی هم از رفتار نمایندگان در پایین‌کشیدن مطهری از صحن گله دارد و آن را خلاف قانون می‌داند. در همین حال «حسین فرهنگی»، از اعضای هیات‌رییسه مجلس، قطع برنامه رادیو و تنفس در بهارستان را کاملا قانونی می‌داند: «در مجلس یکی نماینده‌تر از دیگری نیست. بقیه نمایندگان هم حق دارند. بنابراین اگر کسی احساس می‌کند به ملت توهین شده، می‌تواند برخورد کند و این خلاف آیین‌نامه نیست. هرچیزی را نمی‌شود پشت تریبون گفت.»
به گفته او، مطابق آیین‌نامه، اگر تشنجی پیش بیاید، رییس مجلس می‌تواند تنفس داده و حتی اگر نتوانست حل کند، می‌تواند ختم جلسه را اعلام کند که آن روز خوشبختانه با همان تدبیر اول، جلسه مدیریت شد. 
از مطهری شکایت نشده است
او همچنین درباره دیگر سخنان خارج از چارچوبی که گاهی از تریبون مجلس بر زبان می‌آید و هیچ واکنشی بر‌نمی‌انگیزد هم گفته: «آقایان اقلیتی که متاسفانه صدای بلندی هم دارند، از این حرف‌ها خوششان می‌آید و با این ادبیات افکار خود را جلو می‌برند.»
اما ماجرای نطق مطهری و جدال برسر پایان آن، حالا به شکایت 50نماینده از شخص مطهری منجر شده است. صفر نعیمی‌رز از جمله افراد مخالف ادامه نطق علی مطهری، این را به فارس گفته و حالا عوض حیدرپور از ارایه هرگونه شکایتی به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. حیدرپور می‌گوید: «نطق مطهری قابلیت شکایت ندارد، شکایتی هم دریافت نکرده‌ایم.»
فتح‌الله حسینی، نماینده قصرشیرین و گیلانغرب هم به‌سرعت مشغول ترک راهرو است و به‌‌سمت رستوران مجلس می‌رود. درباره جزییات آن روز توضیح خاصی ارایه نمی‌دهد. می‌گوید: «اجازه نمی‌دهیم کسی از این تریبون به مقدسات مردم توهین کند.»
روایت مطهری از  روز جدال
هیچ تصویری از جدال روز یکشنبه در بهارستان موجود نیست. جعفرزاده‌ایمن‌آبادی تصمیم حذف تصاویر آن روز را به موضوع منافع ملی ربط می‌دهد و از برخورد نمایندگان با علی مطهری گله دارد. البته می‌گوید، مطهری هم دلیلی ندارد که همان حرف‌های همیشه را تکرار کند. البته قادرمرزی برخلاف او تاکید دارد که عکس، سند است و حق تاریخ و مردم است که بدانند در روز یکشنبه چه اتفاقی افتاده و از ماجرای حذف عکس گله دارد. 
حالا علی مطهری در سایت شخصی‌اش شرح‌حالی از آن روز به تصویر کشیده. شاید این تصویر، معتبرترین داده‌ها برای تصویرسازی آن چیزی باشد که 21دی‌ماه93 در صحن‌علنی مجلس اتفاق افتاد. مطهری، در نامه‌ای که آن را در وبسایت شخصی‌اش قرار داده، نوشته: «همزمان از یک‌طرف حدود 15تا 20نفر از نمایندگان در فاصله یک‌تا‌دو‌‌متری تریبون شروع به سر‌و‌صدا کردند تا صدای من به گوش کسی نرسد. از طرف دیگر آقای ابوترابی، رییس وقت جلسه متاسفانه به‌جای آنکه این افراد را دعوت به سکوت و نشستن در جای خود کنند، نطق بنده را قطع و به من پاسخ دادند، در میان نطق میان‌دستور تابه‌حال سابقه نداشته رییس جلسه شروع به پاسخگویی به ناطق کند.»
گله مطهری از ابوترابی
مطهری تاکید دارد که ابوترابی با آن اقدام، «آن افراد را ترغیب و تشویق به ادامه کارشان کردند و در نهایت اعلام تنفس و مجلس را تعطیل کردند.»
حسینی، نماینده قصرشیرین، نعیمی، نماینده آستارا و اکبری، نماینده کرج نیز از علی مطهری می‌خواهند نطقش را ادامه ندهد اما به روایت او «درخواستشان همراه با کشیدن دست بود و آنها را به سمت پایین تریبون از سمت راست و چپ خود دور کردم.» توصیف دیگر مطهری این است: «حسینیان از دور لبخند رضایت بر لب داشت و آقایان رسایی و کوچک‌زاده هم خوشبختانه یا متاسفانه حضور نداشتند.»
ابراهیم آقامحمدی متن نطق را قاپید و پاره کرد
گویا یک فراز سه‌خطی از نطق مطهری باقی مانده بود که کریمی‌قدوسی نماینده مشهد، آقامحمدی، نماینده خرم‌آباد، انصاری، نماینده آبادان و بشیری، نماینده پاکدشت از پشت‌سر آمدند و او را از جایگاه پایین آوردند. مطهری در نامه‌اش نوشته: «در این میان کریمی‌قدوسی به زمین خورد. بعدا دیدم دست من چند زخم سطحی برداشته است که نفهمیدم به کجا خورد. ابراهیم آقامحمدی هم برای تکمیل کارش متن نطق من را هم قاپید و پاره کرد. اینها را می‌گویم تا موکلان این افراد بدانند به چه افراد آزاداندیشی رای داده‌اند.»او واکنش نمایندگان را «هم خلاف اصل86 قانون‌اساسی می‌داند و هم برخلاف نظر مقام‌‌معظم‌رهبری که تاکنون چندبار فرموده‌اند اگر با نطق یک نماینده مخالف هستید دو - دو و سروصدا نکنید بلکه گوش کنید و بعدا پاسخ او را با آرامش بدهید.»
تقدیر مطهری از فتاحی، پزشکیان و حسین‌زاده
اسامی برخی افراد به یادش مانده، آنها که جلو تریبون جمع شده بودند و هیاهو به‌پا کرده بودند؛ «آقاصفری نماینده اراک، موسوی‌نژاد نماینده دشتستان، جبیری نماینده بوشهر، و قاسم جعفری نماینده بجنورد، نبویان نماینده تهران، پژمانفر نماینده مشهد، حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، حکیمی نماینده رودبار و موسوی نماینده خدابنده.»
البته مطهری در این نامه از چندنفری هم تقدیر کرده؛ یکی مسعود پزشکیان، نماینده تبریز که از ابتدا تا انتهای ماجرا مانند یک محافظ در کنار او بوده و از عابد فتاحی نماینده ارومیه که در جهت کاهش تنش‌ها تلاش چشمگیری داشته و همین‌طور از عبدالکریم حسین‌زاده نماینده نقده. ماجرای شکایت از مطهری هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده. اما مخالفان او در راهرو آمد‌و‌شد زیادی دارند و پشت‌سر‌هم به او حرف‌های درشت می‌گویند.


دیدگاه‌ها(۰)