۱۳۹۶ دوشنبه ۷ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۵۷۸ - ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۰ ارديبهشت
دومین روز همایش منتخبان مجلس
قاسم سلیمانی نیامد جلالی از تأثیرات لاریجانی گفت

شرق: دیروز دومین و آخرین روز همایشی بود که از سوی روابط عمومی مجلس نهم برای منتخبان مجلس دهم برگزار شد و قرار بود در روز دوم آن گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نهم و همچنین سخنرانی برخی از وزرا و مسئولان کشور ارائه شود. در بین نام‌هایی که به عنوان میهمانان این مراسم اعلام شده بود، نام سردار قاسم سلیمانی هم دیده می‌شد که در جلسه دیروز حضور نیافت و علت غیبت او هم «سفر» اعلام شد؛ اما علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در این همایش و البته پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران، برای منتخبان مجلس دهم سخنرانی کرد؛ سخنانی که محور آنها «تشریح آخرین تحولات منطقه در عرصه‌ بین‌المللی و مسائل داخلی» اعلام شده است؛ اما در کنار سخنرانی‌های مسئولان کشوری، مراسم دیروز دو سخنران ویژه هم داشت. علی افراشته که به عنوان بازوی اجرائی علی لاریجانی در امور اجرائی مجلس شناخته می‌شود و کاظم جلالی که بازوی سیاسی لاریجانی در مجلس نهم است، به عنوان معاون اجرائی و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، برای منتخبان سخنرانی‌کردند.معاون اجرائی مجلس نهم برای منتخبان مجلس دهم، ابتدا گفت که فرصت خدمت به نمایندگان مجلس دهم از هشتم خردادماه شروع می‌شود؛ اما در ادامه تصریح کرد: «اقداماتی پیش از آغاز خدمت نمایندگان منتخب آغاز شده و در حین دوره نمایندگی نیز خدماتی درباره مسکن، درمان و امور رسانه‌ای و هزینه‌های دفاتر نمایندگان با دقت برنامه‌ریزی شده و انجام می‌شود». اما کاظم جلالی از افراشته هم راحت‌تر با نمایندگان حرف زد و در لابه‌لای سخنان خود چه آنجا که از کارآمدترشدن گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها در دوره ریاست خود سخن می‌گفت و چه آنجا که به نقش گزارش‌های این مرکز درباره هدفمندسازی یارانه‌ها اشاره می‌کرد و حتی وقتی درباره امکان حضور کارشناس‌های مرکز در جلسات مجلس سخن می‌گفت، هر بار به نقش و تأثیر علی لاریجانی در این اتفاقات اشاره و اثرات ریاست لاریجانی را به منتخبان مجلس دهم یادآوری کرد.
تک‌نرخی‌شدن ارز  در سال جاری
اما به‌جز این دو سخنرانی و سخنرانی غیرعلنی شمخانی و سخنرانی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی نیز در این همایش سخنرانی کرد. سیف ضمن ابراز امیدواری نسبت به استفاده از فرصت کنونی برای اتخاذ تصمیم‌های درست و راهگشای رفع تنگناهای موجود به دستاوردهای پولی بانکی دولت یازدهم و دستاوردهای مالی آن اشاره کرد و گفت: «دولت در طول سه سال گذشته تورم نزدیک 45 درصد را به زیر 11 درصد رسانده است و انتظار می‌رود به سمت تک‌رقمی‌شدن پایدار و با‌ثبات حرکت کند». او همچنین در سخنان خود تأکید کرد: در سال ۹۵ مسئله یکسان‌سازی نرخ ارز را داریم. در شرایط پسابرجام ما توانایی مانور مناسب برای جابه‌جایی منابعمان را داریم و باید از این فرصت به‌نحو‌احسن بهره ببریم. با توجه به فضای سنگین پس از برجام ما نیاز به ایجاد مقدماتی در اصلاح ساختار نظام بانکی کشور برای ادغام‌شدن در سیستم جهانی داریم. محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، هم در این همایش با بیان اینکه درحال‌حاضر سازمان‌های دولتی-توسعه‌ای بسیار کم هستند و در گذشته هم هرچه داشتند، فروختند و در صندوق ملی ریختند، گفت: «امیدواریم با کمک مجلس این سازمان‌ها احیا شود».
هشدار  ربیعی نسبت به آینده زنان مجرد
علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، دیگر سخنران همایش دیروز بود و در سخنان خود با اشاره به اینکه «زنان تنهای سالمند، مشکل آینده کشورمان هستند»، تصریح کرد: «درحال‌حاضر بحث تجرد زنان زیاد شده است و طبیعتا آنها در آینده با سبک زندگی مجرد زندگی می‌کنند که باید برای آنها فکری شود». ربیعی در ادامه به تحلیل آسیب‌های اجتماعی، به‌ویژه در موضوع مصرف مواد پرداخت و گفت که سن مصرف مواد پایین آمده و زنانه شده است. او همچنین گفت: درحال‌حاضر دیگر ماهیت معنادار بین مصرف مواد فقرا و ثروتمندان وجود ندارد. از طرف دیگر موضوع طلاق نیز حائز اهمیت است که دیگر علت آن فقر نیست؛ بلکه ناشی از سبک زندگی و به‌هم‌ریختن قدرت در خانواده و نوع تغییرات ارزشی است.
آمار عجیب قوانین تصویب‌شده در ایران
الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور، هم یکی از سخنرانان مراسم دیروز بود که با انتقاد از وجود تعداد زیاد قوانین در کشور تأکید کرد که به قانون‌گذاری باید به عنوان آخرین راه‌حل توجه کرد. او در همین راستا گفت: ما با توجه به عمر 110‌ساله نظام قانون‌گذاری در کشورمان تقریبا 11 هزار عنوان قانون داریم؛ درحالی‌که فرانسه با 200 سال قانون‌گذاری، دوهزارو 800 عنوان قانون دارد. امین‌زاده با تأکید بر اینکه ایجاد این همه قانون در کشور و دانستن آن برای همه دستگاه‌های اجرائی امری محال است، افزود: «اگر شورای عالی تنقیح قوانین در مجلس جدید هم کار خود را ادامه دهد، ما به کدگذاری قوانین می‌پردازیم و 60 کد برای قوانین شامل سلامت، اقتصاد، گمرک، بیمه، امنیت، رفاه، توسعه و... ایجاد خواهیم کرد. در این شرایط قوانین مصوب با این عناوین تقسیم‌بندی خواهند شد و این کاری است که مشابه آن در فرانسه و آمریکا انجام شده است».


دیدگاه‌ها(۰)