۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۱۱ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۴ تير
سپیده مهربانی از دهگلان می‌دمد

اسری پاک‌نهاد: اولین و تنها مرکز ترک اعتیاد شهرستان دهگلان، به نام سپیده مهربانی و با مدیریت خالد امیری، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، در حدود ٤ سال است که در حوزه درمان و ترک اعتیاد فعالیت می‌کند.حکمت امیری مدیر داخلی کمپ، در گفتگو با شرق گفت: “این کمپ ترک اعتیاد از سال ۹۲ با مجوز رسمی از اداره بهزیستی دایر شده است و تا به امروز بدون وقفه به فعالیت خود ادامه داده است. این مرکز درمانی همچنین تا به حال موفق به درمان ٤۰ درصد از مراجعین شده است”.حکمت امیری از سال ۸٥ فعالیت خود را در پیشگیری از اعتیاد و درمان معتادین آغاز کرده است.وی در مورد مراحل پذیرش و نحوه درمان معتادین افزود: “در مرحله پذیرش، بیمار پذیرشی تا ٦ روز اول در اتاق سم‌زدایی اسکان داده می‌شود و در همان اتاق کلیه امورات خود را انجام می‌دهد. اتاق سم‌زدایی مجهز به حمام، سرویس بهداشتی و دارای تهویه مناسب است. بعد از پایان دوره ٦ روزه، بیمار به سالن بهبودی هدایت و همانند سایر بیماران از خدمات سرویس‌های کمپ بهره‌مند می‌شود “.وی در خصوص امکانات کمپ گفت: “این مرکز دارای امکاناتی از قبیل استخر، سالن مطالعه و سالن ورزشی است.برنامه شنای روزانه در لیست برنامه‌های کمپ وجود دارد. آبتنی می‌تواند از درد و فشارهای روانی وارد بر بیمار بکاهد.کتابخانه کمپ، با داشتن کتاب‌هایی در مورد اعتیاد، خانواده، روانشناسی و... مورداستفاده بیماران قرار می‌گیرد.
فوتسال، تنیس روی میز، شطرنج، بدن‌سازی، والیبال و فوتبال دستی ازجمله ورزش‌هایی است که در که تقویت روحیه و سپری کردن اوقات فراغت و تقویت قوای جسمانی، در باشگاه ورزشی کمپ انجام می‌شود. همچنین برای بیماران سه روز در هفته مشاوره زیر نظر روانشناس در نظر گرفته‌شده است “.
گفتگوی کوتاه شرق را با حکمت امیری، فعال مدنی و مدیر داخلی کمپ ترک اعتیاد:
 در مورد علائم و نشانه‌های فیزیکی و جسمی سوءمصرف مواد مخدر توضیح دهید؟
 در این مورد باید به طیف گسترده‌ای از علائم اشاره کرد که بارزترین آن‌ها عبارت‌اند از: _علائم و بیماری‌های جسمی مانند یبوست مزمن، تپش قلب، عفونت‌های پوستی، التهاب معده، بیماری‌های کبد و... -مسمومیت دارویی باهدف خودکشی و زیاده‌روی در مصرف _حوادث و تصادفات مکرر _علائم خاص روان‌پزشکی مانند تغییرات رفتاری، پرخاشگری، افسردگی، بی‌تفاوتی، ناتوانی جنسی، توهم و هذیان، کاهش سطح هوشیاری و... _ انجام ندادن وظایف خانوادگی، افت کارکرد شغلی فرد و تغییرات شخصیتی _درخواست بی‌دلیل یا بیش‌ازحد برای داروهای آرام‌بخش و مسکن
‌ تعریفی از مراکز اقامتی بازتوانی ، اهداف و وظایف این مراکز را بیان کنید؟
مراکزی که با مجوز وزارت بهداشت یا بهزیستی مشغول به فعالیت هستند و با تیمی درمانی شامل پزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی و فرد بهبودیافته، فعالیت‌هایی مانند گروه‌درمانی، خانواده‌درمانی، روان‌درمانی فردی، کاردرمانی و فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند. چنانچه از نام آن پیداست پذیرش در این مراکز به‌صورت شبانه‌روزی با دوره‌های تعریف‌شده (28 روز) است.
 وجود ۱۳ کمپ ترک اعتیاد برای آقایان و یک کمپ ترک اعتیاد برای زنان در کردستان تا چه حد در کاهش آمار تعداد معتادین مؤثر بوده است؟
وجود مراکز درمانی (کمپ‌ها) با تأیید دستگاه‌های نظارتی مانند دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، تأثیر قابل‌توجهی در درمان اعتیاد (باوجود پیچیدگی‌های زیاد در درمان اعتیاد) دارند.
نکته قابل‌ذکر این است که این مراکز (ضمن احترام به همه فعالین عرصه درمان و خدمات‌رسانی) به علت نداشتن مسئولین و تیم هیئت‌مدیره تحصیل‌کرده- که باعث تجدیدنظر اداره بهزیستی در ۲ سال گذشته در صدور مجوزها هم شده است- از افت خدمات‌رسانی رنج می‌برند که متأسفانه باعث نوعی بدبینی و ناباوری در میان مردم نسبت به این مراکز درمانی شده است.
‌نقش آگاهی بخشی در کاهش آمار معتادین چیست؟ و در این مورد چه‌کارهایی در کردستان انجام‌شده؟
همیشه اصل پیشگیری قبل از درمان است. چون ثابت‌شده است که پیشگیری بسیار کم‌هزینه‌تر از درمان برای جامعه است.آگاهی بخشی از طریق مراکز آموزشی مانند مهدکودک‌ها، آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و همچنین از طریق ادارات و محیط‌های کاری و... نقش فوق‌العاده بسزایی در کاهش میزان اعتیاد در جامعه دارد.
آیا اعتیاد زنان در کُردستان شدیدترین بُعد از تأثیر منفی این پدیده شوم اجتماعی نیست؟در این خصوص چه اقدامات جدیدی صورت گرفته است؟
متأسفانه چنانکه همه شاهد هستیم در سال‌های اخیر شاهد ابتلای زنان به اعتیاد شده‌ایم که به نظر بنده در کنار مشکلات مالی و خانوادگی و... شکستن قُبح اعتیاد در زنان تأثیر منفی زیادی دارد.


دیدگاه‌ها(۰)