۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۷ مرداد
«یدالله محبی» از مسابقات انتخابي تيم ملي مي‌گويد:
من پسر كاظم هستم

مریم قوی: دوران کشتی فوق سنگین در ایران، با نسل اول این سبک از کشتی، یعنی «ابوالفضل انوری» و «مسلم اسکندرفیلابی» آغاز شد و پس از افت و خیزهای فراوان و چرخیدن بین «سلیمانی»، «جدیدی»، «علیرضا خادم» و با ظهور «پرویز هادی» و «کمیل قاسمی» روزگار تازه‌ای را رقم زد. اما امروز کشتی آزاد ایران، صاحب چهار کشتی‌گیر درجه یک است که «یدالله محبی» کشتی‌گیر جوان کرمانشاهی یکی از این چهار نفر است. این روزها کشتی فوق سنگین آزاد ایران، امیدوار است تا نسلی دیگر از خانواده پیشکسوت کشتی‌گیر محبی، روزی در کشتی آزاد، تاریخ‌ساز شود. یدالله محبی، متولد سال 1372، دانشجوی رشته مهندسی عمران و نسل سوم از خانواده‌ای با تاریخچه‌ای دیرینه در کشتی است. او کشتی را از سن 19 سالگی زیر نظر عموهایش، «محمدحسن محبی» و «محمدحسین محبی» که ازکشتی‌گیران و مربیان پیشکسوت کشتی آزاد در ایران هستند، آغاز کرد و پس از گذشت یک سال، یعنی در سن بیست سالگی به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شد. یدالله محبی در مدت پنج سال ورزش حرفه‌ای خود مقامهای بسیاری را کسب کرده که از آنها می‌توان به قهرمانی کشور در سال 1395، قهرمانی مسابقات جام جهان پهلوان تختی و کسب مدال برنز کشتی آزاد جایزه بزرگ  جمهوري آذربایجان که در قالب جام «حیدر علی‌یف» برگزار شد، در همان سال اشاره کرد. این غیورمرد کرد، یدی هم در کشتی پهلوانی دارد و سه سال پیاپی است که لقب پهلوان کرمانشاه را یدک می‌کشد، او علاوه بر افتخاراتی که گفته شد توانست در مسابقات جام جهانی که بهمن ماه امسال در کرمانشاه برگزار شد نیز به مقام قهرمانی برسد. محبی، در مسابقات آسیایی، که جز رده‌بندی اتحادیه کشتی برای رقابتهای جهانی فرانسه محسوب می‌شد و اردیبهشت ماه امسال در هندوستان برگزار شد، مدال طلای وزن 125 کیلوگرم را بر گردن آویخت و بر سکوی نخست ایستاد. او به کسب این افتخارات بسنده نکرد و این بار شگفتی آفرید. یدالله محبی این جوان نام‌آور کرمانشاهی در رقابتهای انتخابی تیم ملی کشتی آزاد که تیرماه امسال در تهران برگزار شد، پشت کمیل قاسمی، قهرمان جهان و دارنده مدال برنز و مدال نقره المپیک را 2 بار به خاک مالید و با تصاحب دوبنده تیم ملی، جایگاه خود را برای شرکت در مسابقات جهانی 2017 فرانسه، محکم و نسل قدرتمند دیگری از کشتی‌گیران کرمانشاهی را به عرصه کشتی آزاد معرفی کرد. به این بهانه با او به گفتگو نشستیم.
سطح مسابقات انتخابی تیم ملی را چطور ارزیابی می‌کنی؟
امسال با برنامه‌ای که شورای فنی تیم ملی گذاشته بود، تمام مدعیان اصلی برای شرکت در مسابقات جهانی فرانسه حضور داشتند و مسابقات از سطح بالایی برخوردار بود.
مدعی اصلی این رقابتها چه کسانی بودند؟
مدعی اصلی در وزن من، که 125 کیلوگرم است، آقای کمیل قاسمی بودند. ایشان دارای 2 مدال المپیک و قهرمان جهان هستند.
قبل از رقابتهای انتخابی تیم ملی، با کمیل قاسمی کشتی گرفته بودی؟
نه بار اول بود که با ایشان مسابقه می‌دادم.
چه مدت تمرین داشتی که توانستی در مقابل قهرمان جهان و دارنده 2 مدال المپیک پیروز شوی؟
بعد از مسابقات آسیایی یک برنامه تمرینی چهل روزه برای این مسابقات داشتم.
از لحظاتی که با کمیل قاسمی کشتی گرفتی بگو. سخت بود؟
خب ما در فینال مسابقات، با هم کشتی گرفتیم و حساسیت مسابقه خیلی بالا بود. آقای قاسمی هم خیلی خوب کشتی می‌گیرند.
برای اولین بار با صاحب مدال المپیک کشتی گرفتی. آیا استرس داشتی؟
من قبلاً هم با قهرمانهای بزرگ دنیا کشتی گرفته بودم. استرس خودم را کنترل می‌کردم.
بعد از این پیروزی، آیا حضورت در تیم ملی قطعی شده است؟
بله خدا را شکر.
و حضورت در مسابقات جهانی 2017 فرانسه چطور؟ آیا این هم قطعی شده است؟
بله.خدا را شکر لیست را اعلام کردند.
این مسابقات کی برگزار می‌شود؟
اوایل شهریور ماه.
در حال حاضر در چه سطحی از آمادگی قرار داری و برنامه‌ات برای حضور در مسابقات جهانی فرانسه چیست؟
اردوی ما بلافاصله بعد از مسابقات انتخابی تیم ملی شروع شده و الان هم توی اردو هستم. به امید خدا تا روز مسابقه زیر نظر مربیان به آمادگی بالایی می‌رسم.
به نظرت بزرگترین رقبای ایران در مسابقات جهانی فرانسه کدام کشورها هستند؟
روسیه، آمریکا، ترکیه، گرجستان.
امکان قهرمانی تیم ایران در مسابقات جهانی فرانسه و کسب مدال طلا از جانب تو چقدر است؟
تیم کشتی آزاد ایران یک تیم جوان ولی با انگیزه است. من هم تمام تلاشم را می‌کنم تا خوش رنگترین مدال را بگیرم.
بعد از پیروزی در مقابل قهرمان جهان، انتظارات بالا می‌رود و مردم امیدوارند که روزی در تاریخ کشتی آزاد، تاریخ‌ساز شوی. چه صحبتی در این رابطه داری؟
خب این نظر لطف شما و مردم عزیز است. من هم تمام تلاشم را می‌کنم که این امر محقق شود و پرچم عزیز کشورم به بالاترین سکوی مسابقات برسد.
بهتر است به کرمانشاه برگردیم. به نظر شما وضع کشتی در کرمانشاه چطور است؟ آیا از طرف مسئولین به این رشته ورزشی رسیدگی می‌شود؟
خب کشتی کرمانشاه طی چند سال اخیر با حضور برادران محبی نسبت به قبل خیلی پیشرفت کرده. تا جایی که امسال سه کشتی‌گیر از کرمانشاه عضو تیم ملی بوده و توی 2 تا از مهمترین مسابقات دنیا، یعنی مسابقات آسیایی و مسابقات جام جهانی شرکت داشتیم که این قضیه تا به حال سابقه نداشته است.
برگزاری مسابقات جام جهانی در کرمانشاه، چه تاثیری روی کشتی این شهر داشته است؟
روی انگیزه کشتی‌گیرها و جوانان دوستدار کشتی خیلی تأثیر داشت. و شوق و نشاط خاصی به تمام کرمانشاهی‌ها داده بود.
 شما از خانواده بزرگ کشتی‌گیر محبی هستی و قطعاً همین قضیه بزرگترین مشوق شما بوده تا پا به این عرصه بگذاری و موفق شوی. اگر از این خانواده نبودی دوباره کشتی‌گیر می‌شدی؟
واقعاً جواب دادن به این سؤال سخت است. ولی من با تشویق و راهنمایی پدر عزیزم وارد کشتی شدم و واقعاً کشتی را دوست دارم.
در بیوگرافی محمدحسن محبی، به عنوان پسر ایشان معرفی شدی؟ در این باره توضیح می‌دهی؟
من پسر «کاظم محبی» هستم. محمدحسن عموی من هستند.
پدرت هم کشتی‌گیر بوده؟
پدرم زمان خودش کشتی می‌گرفت اما زیاد حرفه‌ای نبود و بیشتر وقتش را صرف مربیگری برادرانش یعنی محمدحسن و محمدحسین محبی کرده است.


دیدگاه‌ها(۰)