۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۷ مرداد
فضل الله رنجبر، فرماندار کرمانشاه:
در برابر بی اخلاقی‌ها سکوت کردم

انتخابات رياست جمهوري و شوراي شهر گذشته است و ديگر حال و هواي انتخابات جاي خود را به بحث‌های داغ كابينه و اولویت‌های شوراي شهر جديد داده‌اند. اما انتخابات شوراي شهر كرمانشاه اين بار حرف‌وحدیث‌های زيادي را به دنبال داشت. بحث‌هایي كه شايد باوجود گذشت دو ماه از پايان انتخابات شنيدن آن‌ها خالي از لطف نباشد. براي شنيدن ناشنیده‌ها به ديدن فرماندار كرمانشاه می‌رويم هرچند می‌گوید كه ديگر دوران انتخابات گذشته اما همچنان از بی‌اخلاقی‌ها گله‌مند‌است و می‌گوید بسياري به‌صورت هدفمند نحوه برگزاري انتخابات را زير سؤال بردند. در زير گفتگوي شرق بافضل الله رنجبر را می‌خوانید:

بيش از دو ماه از پايان انتخابات نفس‌گیر    شوراها مي‌گذرد ‌مي‌خواهم بپرسم كه چرا روند اعلام نهايي نتايج شورا و بازشماري صندوق‌ها طولاني شد؟
این مرحله از انتخابات برخلاف ادوار گذشته بر اساس برنامه‌ریزی‌های صحیح و اصولی برگزار شد و ما از آبان ماه جلسات ستاد انتخابات شهرستان را تشکیل دادیم. بعد از برگزاري انتخابات هم پس از تحویل گرفتن آخرین صندوق اخذ رأی در عصر روز شنبه 30 اردیبهشت‌ماه، در حدود ساعت 22 و 30 دقیقه شب نتیجه انتخابات را اعلام کردیم و برخلاف شایعات و مطالب خلاف واقع که از همان ساعات اولیه اعلام نتایج در فضای مجازی به‌صورت گسترده‌ایی منتشر شد، آرا با دقت کامل و با حضور نمایندگان مردم, دادستانی؛ اداره اطلاعات و اعضای هیئت‌های نظارت و اجرایی شمارش و با تابید آن‌ها منتشر شد. بحث بازشماری مربوط به اعتراضات پس از پایان انتخابات بود که درنهایت تصمیم هیئت نظارت و هیئت اجرایی بر بازشماری مجدد صندوق‌ها قرار گرفت.
    شما گفتید که آرا با دقت شمرده و به تابید رسید پس دلیل وجود اختلاف آرا برخی کاندیداها پس از بازشماری چه بود؟
من شناخت خوبی از برگزاری انتخابات دارم و بر همین اساس از اسفند 95 درخواست کتبی مبنی برافزایش تعداد نیروها و عوامل اجرایی مختص شمارش و قرائت آرا را داشتیم، چون به دلیل زیاد بودن تعداد کاندیداها و درگیر بودن شبانه‌روزی عوامل اجرایی مستقر در شعبه، معمولاً به دلیل خواب‌آلودگی و سخت بودن کار شمارش، اشتباهاتی رخ می‌دهد .
    با پیشنهاد شما موافقت شد؟
خیر با پیشنهاد ما که درواقع بر اساس آسیب‌شناسی انتخابات بود، موافقت نشد، انتخابات مانند ادوار گذشته برگزار شد و مشکلات سابق نیز بروز کرد هرچند اقداماتی مانند آموزش اعضای شعب و افزایش نمایندگان فرماندار  را برای کاهش خطا در شمارش انجام داده بوديم، اما به‌هرحال خطاي انساني غیرقابل‌اجتناب است.
    جابه‌جایی یکی از اعضای اصلی و علي‌البدل در افکار عمومی بازتاب گسترده‌ای داشت و شایعات متعددی را به دنبال داشت در این خصوص چه نظری دارید؟
اینکه چرا اختلاف آرا و گاهی جابه‌جایی رخ می‌دهد در بحث شوراها به‌ویژه در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ که انتخابات غیر الکترونیکی بود، دور از انتظار نیست. مثلاً در بندرعباس تنها 24 صندوق بازشماری شد و یک تغییر بین اعضای اصلی و علي‌البدل ایجاد شد. اما در کرمانشاه که تمامی صندوق‌ها بازشماری شد، تنها یک تغییر اثرگذار آن‌هم میان نفر آخر اصلی و نفر اول علي‌البدل صورت گرفت.
‌با توجه به صحبت‌های شما وقوع چنین مسائلی تا حدودی دور از انتظار نیست و معمولاً رخ می‌دهد پس چرا در این دوره نسبت به دوره‌هاي قبل واكنش‌هاي شديدتدي به دنبال داشت؟
من این دوره از انتخابات را متفاوت می‌دانم نه به دلیل نحوه برگزاری و یا شکل ساختاری بلکه به دلیل وجود فضای مجازی. از همان زمان رأی‌گیری و تا مدت‌ها پس از اعلام نتایج برخی کانال‌های تلگرامی و سراچه‌های خبری شایعات و شانتاژها و دروغ‌های زیادی را منتشر می‌کردند و شاهد آن بوديم كه هر بار اسامي مختلف با ميزان آراي جعلي را به‌عنوان اعضاي اصلي و علل البدل معرفي می‌کردند و برخي نيز اين اسامي را باور كرده و مدعي می‌شدند. این امربر افکار عمومی هم تأثیرگذار بود و به شايعات مختلف دامن زد.
    واكنش فرمانداري به این‌گونه رفتارها چه بود؟
ما در مجموعه فرمانداري در مقابل اين رفتارها كه خيلي از آن‌ها کاملاً هدایت‌شده و براي ضربه زدن به دولت انجام می‌گرفت سكوت كرديم وسعی‌مان بر اين بود كه بدون توجه به‌دروغ پردازی‌ها بحث انتخابات را به نتيجه برسانيم اما سؤال من اين است كه چرا هیچ‌کدام از مطبوعات و سایت‌های رسمي این‌گونه رفتارها و تحركات خلاف اخلاق را نقد نكردند و بيشتر انتقادات را متوجه فرمانداري كردند.
‌ مطالبی در خصوص رعایت نشدن بی‌طرفی از سوی فرمانداری و یا هیئت‌های اجرایی یا نظارت شنیده می‌شد، در این خصوص پاسخ شما چیست؟
در امر شمارش و بازشماری آرا بی‌طرفی به‌صورت کامل رعایت شد و هیچ‌یک از عوامل اجرایی هیچ‌گرایشی به هیچ‌یک از کاندیداها نداشتند و علاوه بر این ناظرین شامل حراست کل، اداره کل اطلاعات استان، هیئت عالی نظارت و ناظران مقیم بر امر انتخابات نظارت داشتند و بسیاری از مطالبی که مطرح شد، شایعه و کذب بود و ایجاد تشکیک در هر فعالیتی و برای رسیدن به اهدافی خاص آن‌هم بدون سند و مدرک شایسته نيست، چون به اعتماد عمومي لطمه وارد می‌کنند.
يكي از انتقادات كه به نحوه اجراي بر انتخابات صورت گرفت و بنا بر نظر فعالان سياسي بی‌طرفی را زير سؤال برد انتخاب رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراي شهر شهرستان كرمانشاه به‌عنوان رئیس ستاد آقاي رئیسی، كانديداي اصولگراي انتخابات رياست جمهوري بود. در اين زمينه چه نظري داريد؟
بله رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراي شهر كرمانشاه به‌عنوان رئیس ستاد آقاي رئیسی انتخاب شدند. ضمن اينكه همه‌ی اعضاي هیئت نظارت بر انتخابات شورا هم از يك جناح فكري خاص بودند و اين امر حساسیت‌هایی را ايجاد نمود. اما واقعيت اين است كه نمايندگان مجلس، اعضاي هیئت نظارت را انتخاب كردند و اين امر هيچ ارتباطي به فرمانداري نداشت.
وضعيت رد صلاحیت‌ها را در اين دوره از انتخابات شورا چگونه می‌بینید؟
در اين دوره از انتخابات شوراي شهر هیئت اجرايي از افراد خوش‌فکر و باتجربه انتخاب شدند و تنها افرادي كه استعلامات آن‌ها از مراجع چهارگانه داراي برخي مشكلات بود، رد صلاحيت شدند و برخي از رد صلاحيت شدگآن‌هم با پيگيري كار خود توانستند به عرصه رقابت‌ها بازگردند. در خصوص نقش هیئت نظارت بر انتخابات شوراي شهر شهرستان كرمانشاه در رد صلاحیت‌ها هم‌ نظری نمی‌دهم چون اين امر به خود اعضا مرتبط است.
    با توجه به اينكه يكي از نقدهاي وارده در خصوص انتخابات خریدوفروش آرا در برخي مناطق شهر بود آیا از قبل فكري به حال اين مسئله شده بود؟
قبل از برگزاري انتخابات در جلسات شوراي تأمین مصوباتي در اين خصوص داشتيم و بر برخورد نيروي انتظامي با عوامل خریدوفروش آرا تأکید شد. وظيفه فرمانداري مطابق با قانون جمع‌آوری مستندات و ارسال آن براي مقامات قضايي است. اما برخي مطبوعات و سایت‌ها از سخنان من در اين خصوص تعابير ديگري داشتند كه البته چون در انتخابات ذينفع بودند ما نيز از سخنان آنان گذشتيم.
 در خصوص برخي دخالت‌‌ها در انتخابات رياست جمهوري بحث‌های زيادي مطرح شد، آیا در شهرستان كرمانشاه نيز اين دخالت وجود داشت؟
در حوزه شهرستان كرمانشاه در اين خصوص مورد مستند و مستدلي نداشتيم.


دیدگاه‌ها(۰)