۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۷ مرداد
نايب رييس شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان استان كرمانشاه
برخي احزاب دلالي مي‌كنند

شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان استان كرمانشاه كه قرار است از اين به بعد با نام شوراي اصلاح‌طلبان شناخته شود، با انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، با گرد هم آمدن دبيران احزاب اصلاح‌طلب و برخي شخصيت هاي حقيقي وارد فضاي سياسي استان شد و در انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا بيش از پيش خود را مطرح ساخت. هرچند بسياري از فعالان سياسي پيروزي هاي شيرين در انتخابات رياست جمهوري در سال 96 و انتخابات مجلس در سال 94 را نتيجه فعاليت هاي شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان سراسر كشور مي دانند. شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان استان كرمانشاه نيز كه سابقه دو دوره فعاليت را در كارنامه دارد، اينك بايد پاسخگوي پرسش بسياري از فعالان مدني و سياسي در قبال عملكرد خود باشدٰ. عملكردي كه به نظر مي رسد چندان موفق نبوده است.
شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و عدم ارائه لیست واحد برای انتخابات مجلس
هنوز هم خاطره لیست های متعدد و متفاوت با نام لیست امید در انتخابات مجلس دهم فراموش نشده است. اتفاقی که در عدم هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب استان رخ داد و در نهایت تنها یک کرسی از هشت صندلی سبز بهارستان را نصیب اصلاح‌طلبان استان کرد. این اتفاق در حالی در کرمانشاه روی داد که گرایش بیشتر مردم به سمت جریان اصلاح‌طلبی بوده و این موضوع خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و 96‌به خوبی نشان داده شد.
حمیدرضا صمدی نایب‌رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان استان و سخنگوی این شورا با پذيرش نقدهاي وارده بر عملكرد شوراي سياستگذاري در این خصوص به شرق گفت: انتخابات مجلس دهم اولین تجربه شورای سیاست‌گذاری بود و راهکار مشخصی نداشتیم، از طرف دیگر اکثر اصلاح‌طلبان شناخته شده رد صلاحیت شده بودند و همین مسئله باعث ایجاد اشتباهات فاحش در انتخاب کاندیداها شد. در نتیجه در برخی شهرستانها، اصلاح‌طلبان در ابتدا، فردی را انتخاب، اما بعد از مدتی از فرد دیگری حمایت می کردند و همین امر موجب انتشار لیست ها و اسامی مختلف و در نتیجه رای آوری رقبا گردید.
سرنوشت مشابه شوراها  همچون انتخابات مجلس
انتظار میرفت شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر منسجم تر عمل کند و با ارائه لیست امید برای شورای شهر به چرخه انتخابات قومی وعشیره ای پایان دهد. اما شورای سیاست‌گذاری بازهم از معرفی لیست خود داری کرد تا اعضای شورای پنجم نیز به سبک وسیاق گذشته انتخاب گردند.
اما صمدی عملکر شورای سیاست‌گذاری در انتخابات اخیر را علی رغم انتقادات بسیار زیاد به آن، قابل قبول می‌داند و در خصوص تکرار مجدد عدم ارائه لیست امید برای انتخابات شورای شهر بر این باور است که در مجموع شرایط موجود اجازه ارائه لیست را نمی داد.
نایب‌رئیس شورای سیاست‌گذاری در تکمیل سخنانش می‌افزاید: برای انتخابات شورای شهر کرمانشاه حدود 300 نفر کاندید شده بودند و اکثر آنان اصرار داشتند در لیست امید قرار بگیرند و ما در نهایت باید تنها یازده نفر از آنان را انتخاب می‌کردیم و این مسئله بر انتخابات ریاست جمهوری تاثیر منفی می گذاشت. چون هر کدام از آن 300 نفر متعلق به یک قوم و عشیره بودند و بسیاری از بزرگان طوایف خواهان قرار دادن نام کاندیداهای وابسته به خود در لیست بودند. اگر نام فرد در لیست قرار نمی گرفت، ممکن بود آن طوایف تحت تاثیر علایق قومی دست از حمایت دکتر روحانی بردارند.
برای شورای شهر لیست می‌دادیم در میان اصلاح‌طلبان اختلاف ایجاد می شد
صمدی اما بحث تعلقات عشیره ای را تنها منحصر به مردم نمی‌داند و  می‌گوید: عشیره گرایی به میان خود اعضای شورای سیاست‌گذاری هم کشیده شده بود و برخی از اعضا خواهان قرار دادن نام کاندیداهای هم طایفه ایی در لیست بودند. بنابراین اگر نظر برخی اعمال میشد و کاندیدای موردنظر برخی دیگر در لیست قرار نمی گرفت در میان اعضای شورای سیاست‌گذاری تشتت ایجاد می شد. از سوی دیگر برخی از دبیران احزاب اصلاح‌طلب نیز کاندید شده بودند و هر یک از آن‌ها که در لیست قرار نمی گرفت، مسلماً از شورای سیاست‌گذاری خارج شده و ممکن بود، شورا از هم بپاشد. بنابراین با توجه به موارد بالا شورا به این نتیجه رسید که تا یک روز قبل از پایان مهلت رسمی تبلیغات لیستی ارائه نکند.
جلیل صحرایی رئیس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در استان کرمانشاه و یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم در خصوص عدم ارائه لیست از سوی شورای سیاست‌گذاری به شرق می‌گوید: هرچند برخی افراد برای قرار داده شدن در لیست امید به ستاد مراجعه می کردند، اما بدیهی است که ستاد نمی توانست در این خصوص دخالتی داشته باشد. اما در مجموع می توان گفت تعدد کاندیداهای اصلاح‌طلب و امکان دلخوری افرادی که نامشان در لیست قرار نمی گرفت، دلیل اصلی عدم ارائه لیست مشترک بود و این امر را می توان نتیجه عدم انسجام لازم میان احزاب اصلاح‌طلب دانست.
احزاب یا  دلالان سیاسی
شواهد و قراین حکایت از آن دارد که عملاً وجود خود احزاب و نوع موضع‌گیری آن‌ها یکی از دلایل مهم آشفتگی در فضای سیاسی استان است. احزابی بدون کادر، نیرو و فعالیت مشخص که تنها در فضای انتخاباتی فعال می‌شوند و خود بر بحران‌های موجود می‌افزایند. پدیده‌ای به نام احزاب تک‌نفره كه تنها براي بهره بردن از برخي امكانات و ورود به فضاي سياسي استان شکل‌گرفته و به مانعي براي فعاليت احزاب و جريانات ديگر تبدیل‌شده‌اند.
نایب‌رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با انتقاد گسترده از فعالیت احزاب در استان به شرق می‌گوید: در استان نیروی سیاسی و حزبی قوی نداریم. چون احزاب کارکرد اصلی خود یعنی تربیت نیروی قوی و رهبری یک جریان فکری را ازدست‌داده، تبدیل به دلال شده‌اند و برای رسیدن به منافع خود مدام در حال رایزنی و ارتباط‌گیری هستند. همین مسئله زمینه‌ساز مشکلات زیادی شده است که اگر احزاب وجود نداشتند، مسلماً ایجاد نمی‌شدند. اما چاره‌ای جز پذیرش این نقاط ضعف و تلاش برای حرکت آرام به سمت تحزب نداریم.
صمدی می‌افزاید: احزاب به‌صورت قارچ گونه بدون داشتن نیرو و کادر فقط در آستانه انتخابات ظهور می‌کنند و بعد از پیروزی جریان موردنظر خود، به دنبال سهم خواهی می‌روند. بارها شاهد آن بوده‌ایم که یک فرد تنها به دلیل آشنایی با برخی افراد، نمایندگی یک حزب را در استان برعهده‌گرفته‌اند و از نمایندگی حزب به‌عنوان یک شغل و منبع درامد استفاده کرده‌اند. مسلماً وجود این احزاب تک‌نفره یکی از بزرگ‌ترین مشکلات شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان استان بوده و هست.  
احزاب تک‌روی نکنند
با نزدیک شدن به‌روزهای پایانی عمر دولت یازدهم زمزمه‌های مختلفی در مورد انتخاب مدیران استان به گوش می‌رسد و هر بار نام برخی افراد به‌عنوان مدیران بعدی مطرح می‌گردد. شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به تبعیت از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان کشور ،رایزنی در مورد مدیران استان را یکی از وظایف خود می‌داند اما بازهم امکان عدم موفقیت شورا در مجاب کردن دولت برای انتصاب و یا عدم انتصاب برخی چهره‌ها وجود دارد و دلیل اصلی این مسئله نیز مسلماً امکان فعالیت مستقل احزاب و رایزنی جداگانه آن‌ها برای پست‌های مختلف است، اقدامی که قدرت مانور شورای سیاست‌گذاری به‌عنوان یک تشکل هماهنگ را با چالش مواجه می‌کند.
دبیر جامعه دانشجویان و دانش‌آموختگان کرمانشاه در این خصوص معتقد است باید در ابتدا این واقعیت را بپذیریم که نیرویی برای عرصه مدیران انتصابی نداریم و همچنان مجبوریم بر نیروهای موجود تأکید کنیم بااین‌حال شورای اصلاح‌طلبان به تبعیت از شورای عالی سیاست‌گذاری در خصوص انتخاب مدیران ارشد استان با دولتمردان رایزنی می‌کند، اما با توجه به آغاز رایزنی جداگانه هر یک از احزاب و سهم خواهی آن‌ها، امکان موفقیت شورا در این زمینه را زیاد نمی‌دانیم.صحرایی اما رایزنی برای بحث مدیران استانی را در صلاحیت ستاد انتخاباتی نمی‌داند و در این زمینه می‌گوید: مسئولیت ما در ستاد فقط برای تبلیغات در دوره انتخابات بود و بعد از انتخابات کار ستاد به اتمام رسید و قطعاً دخالت مستقیمی در عزل و نصب مدیران استان نخواهیم داشت. این امر در صلاحیت شورای سیاست‌گذاری است؛ اما درصورتی‌که از اعضای ستاد به دلیل ارتباط مستقیم با مردم و اطلاع از خواست آنان مشورتی خواسته شود آنچه را به سود مردم است را بیان می‌کنیم. به‌هرروی ستاد انتخاباتی در ایام تبلیغات و چه بعد از آن مطالبات عمومی مردم را شناسایی و به معاون اجرایی رئیس‌جمهور منتقل نمود.رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در کرمانشاه مطالبات جامعه اهل حق و اهل سنت، دغدغه‌های مردم در خصوص واگذاری پالایشگاه و همچنین مطالبات مالباختگان گلیم و گبه کرمانشاه را مهم‌ترین موضوعاتی دانست که به معاون اجرایی رئیس‌جمهور منتقل‌شده است.
برای انتخابات 98 حتماً لیست می‌دهیم
شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان استان که گویا از دو انتخابات قبلی درس‌های خوبی گرفته و تا حدی بر فضای سیاسی استان مسلط شده است، انتخابات مجلس یازدهم را هدف بعدی خود قرار داده و برای جلوگیری از تکرار تجربه دو انتخابات اخیر از هم‌اکنون فعالیت خود را آغاز کرده است. اما گویا همچنان نوع برخورد با فعالان اصلاح‌طلب دغدغه اصلی آن‌هاست.به نظر می‌رسد که بداخلاقی‌های انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری نیز دامن اصلاح‌طلبان را گرفته است و موجب شده آنان از هم‌اکنون نگران برخوردها در سال 98 باشند. صحرایی پاره شدن بنرهای دکتر روحانی در سطح استان، تخریب اعضای ستادها را ازجمله بداخلاقی‌های سامانمند می‌داند که ستاد با آن‌ها مواجه بوده است.نایب‌رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز بر این باور است اگر وضعیت طبیعی باشد و برخورد خاصی رخ ندهد، در بدترین حالت 5 کرسی از 8 کرسی کرمانشاه در مجلس، در انتخابات 98 به اصلاح‌طلبان خواهد رسید و برای رسیدن به این وضع باید برنامه خاصی برای برخی از مشکلات ازجمله رد صلاحیت‌ها و احزاب تک‌نفره تدوین نمود اما هیچ‌چیز قابل پیش‌بینی نیست و مسلماً رقیب فضا را برای اصلاح‌طلبان تنگ‌تر خواهد کرد.


دیدگاه‌ها(۰)