۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۷ مرداد
شبدیز به میزبانی کرمانشاه

شمسی رنجبر: جشنواره شبدیز بعد از بیست و دو سال، شهریور ماه در کرمانشاه برگزار می‌شود.
پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان (شبدیز) با ارسال دو هزار و سیصد چهل و نه اثر، در سه بخش فیلم کوتاه، فیلمنامه و عکس با حضور استان‌های کرمانشاه، البرز، قزوین، گیلان، زنجان، همدان، کردستان، ایلام، اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی از بیست و دوم تا بیست و پنجم شهریور ماه در کرمانشاه برگزار می‌شود. این جشنواره با هدف ارتقای دانش سینمایی، ایجاد فضای رقابتی سازنده بین فیلم‌سازان، شناسایی و معرفی استعدادهای سینمایی، تثبیت جایگاه فیلم کوتاه به‌عنوان سینمای مستقل و همینطور بازاریابی داخلی و خارجی به نفع تولیدکنندگان فیلم کوتاه برگزار می‌شود.
فیلم کوتاه
این بخش شامل دو بخش مسابقه و جنبی است. در بخش مسابقه همه آثار تولیدی در راستای اهداف جشنواره و در قالب‌های داستانی، مستند تجربی و پویانمایی حضور دارند. در بخش جنبی که غیررقابتی بوده فضایی برای تبادل اندیشه‌ها و تجربه‌های هنرمندان ایجاد شده و زمینه‌ای برای ارزیابی جایگاه آثار فیلمسازان فیلم کوتاه؛ شامل نمایش ویژه بزرگداشت مرور آثار و نشست‌های تخصصی فراهم شده است. از مجموع چهارصد و پنجاه و شش فیلم ارسال شده، دویست و چهل و چهار فیلم مربوط به بخش داستانی که  از این تعداد صد و شصت عنوان فیلم از تهیه‌کنندگان آزاد و هشتاد و چهار فیلم از تولیدات انجمن سینمای جوانان است. در بخش مستند از بین صد و پنج فیلم، هشتاد فیلم به تهیه‌کنندگان آزاد و بیست و پنج فیلم به تولیدات انجمن تعلق دارد. همچنین در بخش تجربی هفتاد و نه اثر حضور دارند که پنجاه و هفت فیلم تولید تهیه‌کنندگان آزاد و بیست و دو فیلم از تولیدات انجمن هستند. در پویانمایی نیز نه فیلم مربوط به انجمن و نوزده فیلم تولید شده توسط سایر تهیه‌کنندگان هستند، که در مجموع بیست و هشت فیلم در این بخش با هم رقابت دارند. در این بخش تاریخ تولید آثار بعد از فروردین هزار و سیصد و نوود چهار و حداکثر زمان آنها سی دقیقه است. آثاری که در این جشنواره تندیس عنوان بهترین فیلم داستانی، مستند تجربی، پویانمایی و بهترین فیلم را دریافت کنند مستقیما به بخش مسابقه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران راه پیدا می‌کنند.
 عکس
اين بخش شامل دو بخش مجموعه عکس و تک عکس است، که  هزار و ششصد و یک اثر با موضوع آزاد ارسال شده است. در این بخش به مفاهیم فرهنگی براساس باورها و ویژگی‌های فرهنگی مناطق مختلف ایران اسلامی، ارایه اندیشه‌ای نو بر پایه پژوهشی جامع برای دستیابی به بیانی صریح و قدرتمند در ارائه یک اثر ناب پرداخته می‌شود.
فیلم‌نامه
در بخش فیلم‌نامه دویست و نود و دو اثر به دفتر جشنواره ارسال شده است. این آثار با هدف کشف استعدادهای جوان در زمینه فیلم‌نامه‌نویسی و با توجه به اهمیت این حوزه به‌عنوان زیرساخت تولید فیلم در دو زیربخش آزاد و اقتباسی- اقتباس از متون کهن یا معاصر ایرانی، متون مرتبط با انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی- است. زمان هر فیلمنامه حداکثر بیست و پنج دقیقه است و نباید در قالب فیلم تولید شده باشند.«کامران رضایی» رئیس انجمن سینمای جوان کرمانشاه در خصوص برگزاری جشنواره بعد از بیست و دو سال در کرمانشاه گفت: «انجمن سینمای جوان بر اساس اساسنامه‌ای بر سه رکن آموزش، تولید و جشنواره بنا شده است. با وجود تمام مشکلات، آموزش و تولید همیشه در کرمانشاه برقرار بود. اما جشنواره به دلایل مختلف خیلی دیر به دیر در این شهر اتفاق می‌افتد. زمانیکه مسئولیت انجمن کرمانشاه به من محول شد به دلیل اینکه تاثیر جشنواره را در توسعه فرهنگی شهر و ترغیب و تشویق علاقه‌مندان جوان همشهری خیلی زیاد می‌دانستم تمام تلاشم را معطوف این قضیه کردم، اما تهران برای سپردن جشنواره به کرمانشاه چند مسأله داشت. اول اینکه آیا زیرساخت‌ها برای برگزاری چنین جشنواره‌ای در این سطح مهیاست؟ دیگر اینکه مدیریت کلان شهر و دستگاه‌های مرتبط چقدر این قضیه برایشان اهمیت دارد و اصلا حاضر به همکاری هستند؟ این مشکلات وجود داشت و ما تصمیم گرفتیم برای اثبات توانایی انجمن کرمانشاه توان و تمرکز را روی دو مقوله آموزش و تولید قرار دهیم. در این راستا، اساتید مختلفی از تهران دعوت کردیم و از مدرسان انجمن خواستیم توان مضاعفی برای هنرجویان صرف کنند. این پروسه آموزشی تاثیراتش را در تولید نشان داد و امروزه کمتر جشنواره‌ای در سطح ملی برگزار می‌شود که اسمی از بچه‌های کرمانشاه در آن برده، یا حائز رتبه و مقامی نشوند. پارسال در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که با حضور صد و هفده کشور برگزار شد؛ کرمانشاه سه نماینده در بخش نهایی داشت. پنج عنوان فیلم مستند با موضوع گردشگری و به سفارش شبکه مستند در انجمن کرمانشاه تولید و پخش شد و ... . همه اینها تهران را مجاب کرد که با وجود نیروی انسانی مستعد و پتانسیل فیلم‌سازی، جشنواره را بعد از بیست و دو سال به کرمانشاه واگذار کند، هرچند مشکلات زیرساختی و عدم همکاری ارگان‌های مرتبط وجود داشته باشد. البته نمی‌توان از حمایت جعفری مدیرکل اداره ارشاد کرمانشاه در کسب این میزبانی گذشت».


دیدگاه‌ها(۰)