۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
گفت و گو با «مهران نکویی‌مجد» زننده رکورد پرتاب دیسک آسیا
پرتاب دیسک افتخار
مريم قوي

هر روز که می‌گذرد خبرهایی از شکستن رکوردهای جهانی، آسیایی و ملی از گوشه و کنار این مرز و بوم به گوش می‌رسد و طی یکی دو سال اخیر ورزش کرمانشاه هم نه تنها از این امر مستثنی نبوده بلکه در زدن رکوردهای ملی و آسیایی پیشی هم گرفته است. از زدن رکورد ملی دوی ماراتن توسط «محمدجعفر مرادی» و زدن رکورد ملی دوی سه هزار متر با مانع، توسط «حسین کیهانی» گرفته، تا اخیراً شکستن رکورد پرتاب دیسک آسیا توسط «مهران نکویی‌مجد». که همگی گواه بر این است که زنان و مردان با ارداه این دیار، دست به کارهایی می‌زنند که از عهده هر کسی برنمی‌آید. مهران نکویی‌مجد ورزشکار کرمانشاهی دو و میدانی پارا، در مسابقات کشوری که مرداد ماه 1396 در مشهد برگزار شد، توانست با زدن رکورد 43 متر و 78 سانتی‌متر، رکورد آسیا را در رشته پرتاب دیسک پارا جابه‌جا کند و به جمع رکورداران کرمانشاهی بپیوندد. او متولد سال 1361 در کرمانشاه و دارای مدرک کارشناسی تربیت‌بدنی است. ورزش را از سال 1385 با رشته فوتبال هفت نفره شروع و در این رشته بسیار موفق عمل کرد. او در مسابقات المپیک کوچک اکراین، و مسابقات جهانی هلند و مسابقات بین‌المللی اکراین نایب قهرمان شد. مهران همراه تیم فوتبال هفت نفره در مسابقات آسیایی گوانگجو، مسابقات آسیایی امارات، مسابقات جهانی روسیه صاحب مدال طلا شد و در مسابقات پارالمپیک لندن هم مدال برنز را تصاحب کرد اما پس از چند سال بازی در تیم ملی فوتبال هفت نفره و کسب مقامهای زیاد، از سال 1394 به تیم دو و میدانی پارا پیوست و در سه ماده ورزشی پرتاب دیسک، پرتاب وزنه و پرتاب نیزه شروع به فعالیت کرد و در این ماده‌های ورزشی هم درخشید. نکویی‌مجد در مسابقات بین‌المللی فضا که در امارات برگزار شد در سه ماده پرتاب دیسک، پرتاب وزنه و پرتاب نیزه به ترتیب صاحب مدال طلا، نقره و برنز شد. در مسابقات پارالمپیک ریو با زدن رکورد 14 متر و 54 سانتی‌متر و با اختلاف یک سانت در جایگاه چهارم قرار گرفت اما با فاصله زمانی کمتر از پنچ، شش ماه، درمسابقات جهانی لندن با زدن رکورد 15 متر و 15 سانتی متر، نایب قهرمان شد. رکوردی که به گفته خودش دور ا انتظار بود. مصاحبه شرق را با او در ادامه می‌خوانید.

از فوتبال هفت نفره تا دو و میدانی
مهران نکویی مجد از آغاز فعالیتش در ورزش و اینکه چرا با توجه به درخشش در فوتبال هفت نفره به سمت دو و میدانی رفته به شرق می‌گوید: «من ورزش را با فوتبال هفت نفره آغاز کردم و در مسابقات کشوری که انتخابی تیم ملی بود به عضویت تیم ملی فوتبال هفت نفره درآمدم. همرا تیم ملی فوتبال هفت نفره مقام‌های بسیار زیادی را کسب کردیم. اما در مسابقات آسیایی اینچئون با توجه به اینکه اسمم برای شرکت در مسابقات رد و آی دی کارتم هم صادر شده بود اما به مسابقات اعزام نشدم. بعد از آن تغییر رشته دادم و خدا را شکر بعد از 2 سال تمرین در رشته پرتاب دیسک، توانستم به رکورد مطلوبی که مورد نظرم بود برسم و در تمام مسابقات کشوری مقام اول را کسب کنم.
از شکستن رکورد آسیا تا رکورد جهان
او با اشاره به اینکه برای جابه‌جایی رکورد آسیا برنامه داشته است، به شرق می‌گوید: «رکورد پرتاب دیسک سال 2015 در مسابقات فضا که در امارات برگزار شد دست خودم بود اما امسال یک ورزشکار چینی توانست با زدن رکورد 42 متر و 70 سانتی‌متر آن رکورد را جابه‌جا کند. اما من با گذشت چند ماه در مسابقات کشوری مشهد توانستم با زدن رکورد 43 متر و 78 سانتی‌متر، دوباره رکورد پرتاب دیسک را به نام خودم ثبت کنم. من برای کسب این رکورد، صفر تا صد به بدنم استراحت ندادم.» مهران در پاسخ این سؤال که آیا برنامه‌ای برای زدن رکورد جهانی پرتاب دیسک دارد در ادامه می‌گوید: «رکورد جهانی پرتاب دیسک در کلاس ما، 54 متر است که یک ورزشکار چینی در مسابقات 2008 پکن پرتاب کرده و در حال حاضر به خاطر کهولت سن، از دور رقابتها کنار رفته است. من پرتاب دیسک را سه سال است که شروع کرده‌ام و تمرین زیادی نداشتم اما رکوردی که زدم راضی کننده بود. اما به این بسنده نمی‌کنم و متقاعد نمی‌شوم که این رکورد من است. من خیلی بیشتر از اینها باید تلاش کنم.»
 کسب سهمیه مسابقات آسیایی 2018 جاکارتا
مهران نکویی‌مجد علاوه بر زدن رکورد پرتاب دیسک آسیا، توانست ورودی مسابقات آسیایی 2018 جاکارتا که قرار است آبان ماه 1397 در اندونزی برگزار شود را نیز کسب کند. او در این رابطه می‌گوید: «من قرار است در سه ماده ورزشی پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و پرتاب وزنه در این دوره از مسابقات شرکت کنم. البته اگر مربی صلاح بداند شاید در 2 ماده شرکت کردم.» او به گرفتن مدال هم اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «من تمام تلاشم را می‌کنم و از آنجایی که چیز دور از انتظاری نیست امیدوارم بتوانم در هر سه رشته مدال کسب کنم.» این ورزشکار کرمانشاهی در پاسخ به این سؤال که مهمترین رقبایش در مسابقات جاکارتا از کدام کشورها هستند؟ به شرق می‌گوید: «در حال حاضر سه، چهار تا رقیب سرسخت ایرانی دارم که هر کدام در سطح آسیا و جهانی دارای مقام هستند و بعد از آنها یک رقیب چینی دارم. اما زمانی که به مسابقات اعزام شویم بیشتر مشخص می‌شود.»
از گروه بندی ب تا گروه‌بندی الف
نکویی مجد، با اشاره به اینکه با تیم ملی قراردادی ندارد از مهمترین هدفش می‌گوید: «ببینید در رشته‌های ما، افراد بر اساس نوع مدالی که کسب می‌کنند، گروه‌بندی می‌شوند. ورزشکارانی که مدال طلا دارند جز گروه الف قرار هستند و از همه لحاظ تحت پوشش و حمایت کمیته پارالمپیک قرار می‌گیرند. یکی از اهداف من هم این است که تحت پوشش کمیته پارالمپیک قرار بگیرم و از مزایای آن استفاده کنم. اما چون مدال نقره داشتم، با شرط زدن رکورد آسیا قرار شد من را هم در گروه الف جا دهند. من هم رکورد را زدم اما هنوز هیچ خبری نیست.» او به پیشنهاد تیم مس کرمان هم اشاره می‌کند و به شرق می‌گوید: «من از طرف تیم مس کرمان هم پیشنهاد داشتم که مبلغ قراردادش هم خیلی خوب بود اما به خاطر ارقی که به کرمانشاه دارم نرفتم.»
از تشکر تا درخواست از مسئولین
مهران با اشاره به اینکه تمام موفقیتش را مدیون رییس هیات جانبازان و معلولان است می‌گوید: «تمام این مدت آقای «پرنیان» زحمت بسیاری کشیده و بهترین حامی من بوده است. از آقای دکتر «بهرامی» مربی تیم ملی بسیار تشکر می‌کنم. ایشان روی اصلاح تکنیک من بسیار کار کرده است. همچنین از آقای «مرتضی ناظمی» هم که جز اولین مربی‌های من بوده نهایت تشکر را دارم.» او در پایان از مسئولین درخواست می‌کند که بیشتر از پیش به فکر رزشکاران باشند.


دیدگاه‌ها(۰)