۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
برگزيده جشنواره ملي موسيقي جوان
حافظ خنياگر

سحر رنجبر: یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در سه بخش موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی نواحی ایران و موسیقی کلاسیک، با حضور پانصد‌و‌چهارده شرکت‌کننده برگزار شد. «حافظ کریمی» نوجوان چهارده ساله‌ای است که در این جشنواره، برگزیده بخش تک‌نوازی سه‌تار شد. او دانش‌آموز سال آخر دوره اول متوسطه است که آموزش تنبور را از چهار سال پیش شروع کرد. «علیرضا فیض‌بشی‌پور» آهنگساز و نوازنده تنبور در پیامی موفقیت او را این‌گونه تبریک گفت:« البته من از اساتيد شنيده بودم كه در جشنواره، حافظ خوب درخشيده و موفقيتش را دنبال مي‌كردم. وقتي با خبر شدم كه برگزيده شده خوشحال شدم، با آرزوي توفيق روز افزون براي او».
 آشنایی با تنبور
‌حافظ بعد از یادگرفتن تنبور و مقام‌های آن، هم‌اکنون در حال آموختن سه‌تار و دوره‌ ردیف‌نوازی است. او از آشنایی‌اش با ساز تنبور می‌گوید: «آشنایی با ساز تنبور برمی‌گردد به دوران کودکی من. به خاطر علاقه شدید پدرم به موسیقی سنتی، همیشه صدای سازهای سنتی از جمله صدایِ آسمانی تنبورِ گروه شمس و آواز شهرام ناظری و شجریان در منزل ما شنیده می‌شد. همین باعث تقویت حافظه شنیداری من شد و سلیقه‌ام را به سمت موسیقی سنتی هدایت کرد. زندگی در سرزمین مقام‌های تنبور هم علت مهم دیگری بود. کلاس ششم ابتدایی بودم که پدرم یک ساز تنبور خرید و آموزش من توسط یکی از دانش‌آموزانش شروع شد. بعد از مدتی با کمک تنبورنوازان دیگری، مقام‌های تنبور را یاد گرفتم و اکنون مشغول یادگیری شیوه علمی آموزش تنبور و مقام‌های آن از «علی‌اکبر مرادی» هستم. آشنایی با ساز سه‌تار نیز یکسال بعد از یاد گرفتن تنبور بود. به‌خاطر علاقه شدید و استعدادی که داشتم ـ البته به گفته اساتید ـ کتاب اول و دوم «علیزاده» را در کمتر از یک سال و نیم با «سعید ولدبیگی» تمام کردم. به دلیل آمدن به کرمانشاه، ادامه کار را در کرمانشاه با کسانی مثل «آرشام خرسندپور»،  «حمیدرضا زمزیا» ادامه دادم و شروع کردم به آموختن ردیف از «سپهر شهبازی». حالا هم در حال گذراندن، دوره عالی سه‌تار در تهران با «مسعود شعاری» هستم».
 حس ارزشمندی
حافظ قرارگیری در فضای موسیقی را دارای پتانسیل‌های فکری زیادی می‌داند و می‌گوید: «بنا بر گفته کارشناسان آموزشی، قطعا موسیقی باعث رشد ذهنی انسان و افزایش یادگیری، مخصوصا در کودکان و نوجوانان می‌شود. این را من خودم به خوبی تجربه می‌کنم، چرا که مطالب درسی را با سرعت و عمق بیشتری قبل از ورود به دنیای موسیقی یاد می‌گیرم و هنگام مطالعه تمرکز بیشتری دارم». او نوجوانی چهارده ساله است که از حس ارزشمندی حرف می‌زند و برای والدین توصیه‌ای برخاسته از تجربه‌اش دارد؛ «به پدر و مادرها توصیه می‌کنم که به جای تبلت، گوشی و آسیب زدن به فرزندانشان، برای آن‌ها ساز موسیقی بخرند. از طرف دیگر ارتباط با بزرگان موسیقی به خاطر حضور در جشنواره‌ها و کلاس‌های آموزشی نیز حس خوبی به انسان می‌دهد، نوعی حسِ ارزشمندی».
 جشنواره موسیقی
جشنواره‌های موسیقی علاوه بر ویژگی‌هایی مانند خودباوری؛ در کسب تجربه همیشه نقش بزرگی را ایفا کرده‌اند. حافظ با همین نگاه به سراغ آن‌ها می‌رود و در خصوص جشنواره امسال می‌گوید: « من در جشنواره نهم و دهم جوان ایران در ساز تنبور برگزیده کشور شدم. جشنواره امسال نیز در ساز سه‌تار برگزیده کشور شدم. با داوری کسانی مانند «حسین علیزاده»، «مسعود شعاری»، «داریوش پیرنیاکان» و «بهداد بابایی». البته آماده‌سازی من برای جشنواره سه‌تار امسال بر عهده «سپهر شهبازی» بود و واقعا وقت زیادی برای من گذاشت؛ که لازم است از او سپاسگزاری کنم. بخش تنبور جشنواره امسال بیست و ششم شهریور ماه برگزار می‌شود که در حال آماده‌سازی خودم برای این بخش هستم، همینطور جشنواره کُهن آواهای تنبور نیز بیستم و بیست و یکم شهریور ماه برگزار می‌شود که در بخش نهایی آن حضور دارم».
 آینده با موسیقی
او چشم‌انداز وسیعی برای ادامه موسیقی و ادامه تنبور دارد و از «خانه تنبور» به عنوان عاملی برای بهتر رسیدن به اهدافش نام می‌برد و می‌گوید: «تصمیم دارم با جدیت تمام موسیقی را ادامه دهم، موسیقی را خیلی دوست دارم. بدترین روز من روزی است که نتوانم به هر دلیلی ساز بنوازم. با ساخت «خانه تنبور» توسط «علی اکبر مرادی»، الان دیگر مکانی علمی و مستند برای آموزش تنبور وجود دارد و خیلی از مشکلات آموزشی تنبور از بین می‌رود. می‌خواهم در آنجا تنبور را جدی‌تر ادامه دهم و همین‌طور ساز سه‌تار را نیز تا دوره عالی دنبال کنم».
حافظ نوجوانی تجربه‌گر است و تنها به یادگیری ساز‌های سنتی اکتفا نمی‌کند، از علاقه‌اش به یادگیری ویولنسل می‌گوید و دوست دارد از هرگروه سازی ـ کوبه‌ای، آرشه‌ای و ... ـ تجربه‌هایی داشته باشد.


دیدگاه‌ها(۰)