۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۲ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۸ مهر
انتظار فعالان سیاسی استان از استاندار جدید
وعده‌ها را عملی کنید
حديث مرادي

پس از قریب به دو ماه رایزنی گروه ها و جریانات سیاسی استان کرمانشاه در خصوص انتخاب استاندار، سرانجام کلید مدیریت ارشد استان به هوشنگ بازوند استاندار اسبق لرستان رسید تا او نیز توان مدیریتی خود را در استانی که همگان به خاص و پیچیده بودن شرایطش اذعان دارند بیازماید. در حالیکه برخی از جریانات سیاسی به ویژه مجمع نمایندگان استان معتقد بودند بازوند نیروی مناسبی برای غلبه بر مشکلات حاد کرمانشاه نیست، اما برخی یگر از سیاسیون با استناد به سابقه طولانی بازوند در پست معاونت عمرانی برخی از استانداری ها، معتقدند او فردی آشنا به امور عمرانی بوده و می تواند با توجه ویژه به بخش عمران علاوه بر توسعه زیربنایی استان، شرایط ایجاد اشتغال را نیز فراهم کند.
انتخاب استاندار حق قویه مجریه است
هرچند پيش از مراسم توديع و معارفه رازاني و بازوند استانداران پيشين و جديد كرمانشاه چند تن از اعضاي مجمع نمايندگان استان با او ديدار كردند اما نمایندگان استان کرمانشاه پس از معرفی بازوند از سوی وزیر کشور و تصویب هیئت وزیران، در بیانیه ای خطاب به مردم کرمانشاه اعلام کردند که چند گزینه از مدیران بومی همسو با دولت را به وزیر کشور معرفی کرده اند اما وزیر کشور خلف وعده کرده و با نمایندگان مشورت نکرده است و خواهان تجدید نظر دولت در انتخاب بازوند شدند، اقدامی که از سوی فعالان سیاسی استان مورد نقد فراوان قرار گرفت.فرزاد پور مرادی از فعالان سیاسی با تاکید بر این موضوع که انتصاب استاندار نه با رای مردم و نه بر اساس خواست جریانات سیاسی انجام می شود به شرق گفت« بر اساس قانون، استانداران با پیشنهاد وزیر کشور و رأی اعتماد هیئت وزیران و حکم شخص رییس جمهور منصوب می شوند، بنابراین می توان گفت بر اساس نص صریح قانون نه نمایندگان و نه جریانات سیاسی حق دخالت در این انتصاب را ندارند».
این عضو ارشد ستاد انتخاباتی روحانی در خصوص انتقادات صورت گرفته از سوی نمایندگان و برخی فعالان سیاسی می گوید«چه نمایندگان و چه فعالان سیاسی، حق دارند نسبت به شرایط استان و فضای موجود اظهار نظر کنند اما اینکه بگویند لزوما استاندار باید با رأی ما انتخاب شود یک درخواست غیر مدنی است».
ابراهیم فتاحی دبیرکل مجمع هماهنگی اصلاح طلبان کرمانشاه نیزدر اين خصوص به شرق می گوید«ما از روز شروع تعطیلات مجلس با چند نفر از نمایندگان تماس گرفتیم و پنج نفر نیروی واجد شرایط بومی را معرفی کردیم که در جلسه مجمع نمایندگان استان مطرح و در نهایت یا یک نفر یا هر پنج نفر به وزارت کشور معرفی شوند».
ابراهیم فتاحی ادامه داد«اما مجمع نمایندگان تا روز سی و یکم شهریور که مرخصی نمایندگان به اتمام رسید هیچ جلسه ای در این خصوص نداشتند و زمانی به فکر معرفی گزینه افتادند که دیگر کار از کار گذشته بود».
او با انتقاد از درخواست تجدید نظر از سوی نمایندگان و اينكه اين اقدام در جهت روي كار آوردن فردي هفكر خودشان است گفت«حتی اگر گزینه ها نیز معرفی شوند و دولت نپذیرد با توجه به اینکه تصمیم نهایی با دولت است نباید بحث تجدید نظر یا نپذیرفتن فرد منصوب شده به میان آید».
مهدی فتاحیان دبیر حزب کار شاخه کرمانشاه نيز یانیه نمایندگان را در جهت مصادره خدمات دولت و استاندار سابق می داند و در این رابطه به شرق می گوید«هر فرد منصفی می داند اگر پیگیری های رازانی نبود راه آهن به کرمانشاه نمی رسید و شاید هنوز هم موضوع منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در هیئت دولت به تصویب نرسیده بود».
فتاحیان می افزاید« چهار نفر از نمایندگان استان که در سنوات گذشته در کسوت وزیر و نماینده مجلس بوده اند چرا نتوانستند این خدماتی را که در نامه مذکور به آن اشاره شده است را اجرایی کنند».
دبیر حزب کار شاخه کرمانشاه در ادامه نامه نمایندگان را در ادامه عدم تعامل آن ها با دولت تدبیر و امید می داند و می گوید«نمایندگان استان در سفر رییس جمهور به کرمانشاه با ایشان همراهی نکردند اما در سفر رقیب انتخاباتی آقای روحانی به کرمانشاه به همراه او شهر به شهر و روستا به روستا سفر کردند».محمد کرمی راد دبیر حزب موتلفه شاخه کرمانشاه با بیان اینکه بیانیه نمایندگان را نخوانده است به شرق می گوید«چون بیانیه را ندیده ام بهتر است در مورد آن سخنی نگویم».
مطالبات سیاسی از استاندار جدید
فعالان سیاسی و مدنی استان همواره توجه به شرایط احزاب و مشورت با آن ها را یکی از خواست های خود عنوان می کنند.فرزاد پور مرادی درخصوص مطالبات فعالان سیاسی استان، به شرق می گوید« از استاندار می خواهیم فضای باز سیاسی که پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در استان ایجاد شده است را همچنان تداوم بخشد».
ابراهیم فتاحی دبیرکل مجمع هماهنگی اصلاح طلبان با انتقاد از وجود برخی مشکلات در احزاب می گوید«احزاب سازماندهی و امکانات مناسب ندارند و رسالت حزبی خود را به درستی ایفا نمی کنند و پیشنهاد می شود استاندار جدید کمیته ای به عنوان کارگروه سیاسی، متشکل از دبیران احزاب تشکیل دهد تا ضمن بررسی و رفع مشکلات احزاب، از نظر فعالان سیاسی نیز استفاده شود.
 همچنین باید فکری نیز به حال سر و سامان دادن به سمن ها و تشکل های مردمی بشود».
کرمی راد دبیر حزب مؤتلفه با بیان اینکه نگاه استاندار نباید تنها معطوف به احزاب اصلاح طلب باشد می گوید«استاندار باید مطالبات احزاب را مطالبات مردم بداند و فارغ از جناح بندی ها، با همه فعالان سیاسی نشست صمیمانه برگزار کند و در کل خط کشی اصلاح طلب و اصولگرا را برداشته و به میزان توجه گروه ها به ارزش های انقلاب و پیگیری مطالبات مردم توجه کند».
دبیر حزب مؤتلفه و نماینده مردم کرمانشاه در مجلس هشتم با اشاره به دیدارش با رازانی استاندار اسبق کرمانشاه می افزاید« هنگامیکه گروهی از اعضای حزب مؤتلفه به چین سفر کردند و بحث خواهر خواندگی یک استان از چین و استان ایلام مطرح شد. من فارغ از گرایش سیاسی، از طریق معاونت بین الملل حزب مؤتلفه اصرار کردم که این خواهر خواندگی با کرمانشاه نیز صورت گیرد چون سرمایه و اشتغال به دنبال آن می آید و در این راستا تعامل خوبی با استاندار پیشین داشتیم».
فتاحیان از فعالان سیاسی استان نیز در این خصوص می گوید«من به عنوان یک فعال سیاسی یک مطالبه از وزیر کشور دارم و آن این است که زمان مدیریت در کرمانشاه برای مدیران ارشد کم است و لازم است که مدیران، زمان کافی برای شناخت، برنامه ریزی و اجرا داشته باشند اما در کرمانشاه تا استانداران از مسائل شناخت پیدا می کنند و برنامه ریزی صورت می گیرد عوض می شوند و فرصت اجرا نمی یابند».
استاندار در انتخاب مدیران دقت کند
ابراهیم فتاحی از فعالان سیاسی اصلاح طلب رسیدگی به وضعیت مدیران را که برخی از آنان امار غلط ارائه می کنند را از جمله خواسته های سیاسیون و فعالان مدنی می داند و می گوید«در ابتدا استاندار باید تیم همکاران خود در استانداری را تغییر داده و از نیروهای جدید و دلسوز استفاده کند، از سوی دیگر برخی ادارات ما در گذشته به دلیل ضعف استانداری دستورات حاکمیتی را اجرا نمی کردند و این وضع نیز باید اصلاح شود».
فتاحی از دخالت نمایندگان در امور اجرایی نیز انتقاد می کند و می افزاید« برخی مدیران عملا دیگر از نمایندگان دستور می گیرند و استاندار باید از دخالت نمایندگان در امور اجرایی ممانعت کند».
کرمی راد دبیر حزب مؤتلفه اما انتقاد را به جا به جایی استانداران معطوف می کند و می گوید«اگر استانداری توانمند است چرا از یک استان به استان دیگر برده می شود؟ وقتی یک استاندار چند سال در یک استان است و تازه با مشکلات و دردها آشنا شده به یکباره جابه جا می شود».
او می افزاید«از مدیران خدمتگزار و توانمند استفاده شود و تا حد امکان سعی گردد مدیران دلسوز حفظ شوند چون آوردن مدیر جدید و تسلط او به امور استان بسیار طول خواهد کشید و کرمانشاه دیگر چنین فرصتی ندارد».
فتاحیان دبیر حزب کار شاخه کرمانشاه اما با اشاره به میانگین سنی مدیران استان می گوید« معمولا مدیران استان از میانگین سنی بالایی برخوردارند و این وضعیت موجب می شود که بیش از تحول، محافظه کاری در حوزه مدیریت استان حاکم باشد در حالیکه استفاده از نیروهای جوان می تواند رشد استان را در هر حوزه ای چند برابر نماید، باید پذیرفت که اکنون پس از حدود چهل سال از عمر انقلاب اسلامی هنوز فرصت کافی برای تجربه اندوزی نسل های دوم و سوم در اختیارشان قرار داده نشده است».
رفع بیکاری درخواست اصلی
هرچند فعالان سیاسی استان مباحث سیاسی و مدیریتی را از جمله مسائل مهم می دانند اما همه آن ها متفق القول مشکل بیکاری را اولویت اصلی بازوند در استان عنوان می کنند.
پور مرادی از مسوولان ارشد ستاد روحانی با اشاره به قرار داشتن نام کرمانشاه در میان پنج استان بیکار کشور می گوید«از نظر بیکاری شرایط بسیار نا مساعدی داریم و رفع این مشکل باید اولویت اصلی باشد و با توجه به موقعیت استان بحث تجارت جهانی و تجارت منطقه ای در دستور کار قرار گیرد».
فتاحی نیز به مشکلات عدیده استان در بحث اشتغال و بیکاری جوانان اشاره می کند و می گوید«بازوند در لرستان از نظر مسائل مدنی و اشتغال خوب کار کرده است و امیدواریم تجربه کسب شده در لرستان را در کرمانشاه نیز بکار برد و مشکلات استان با توسعه طرح های عمرانی کاهش یابد».
کرمی راد اما بیکاری را زمینه ساز چالش های اجتماعی زیاد در استان می داند و می گوید«بیکاری جوانان به مهمترین دغدغه خانواده ها تبدیل شده و در برخی خانواده ها چهار یا پنج فرزند بیکار وجود دارد».این نماینده اسبق مجلس ادامه می دهد«در دولت های نهم و دهم سفرهای استانی صورت می‌گرفت.مصوبات و کارهایی هرچند ناقص انجامی‌شد همچنین سفر مقام معظم رهبری به استان مصوبات بسیار خوبی برای استان دارد که برخی از آنان صد درصد اجرایی نشده اند».
دبیر حزب مؤتلفه به لزوم همکاری نمایندگان مجلس، نماینده ولی فقیه در استان، شورای شهر و همه مدیران با استاندار در رفع مشکل بیکاری اشاره می کند و می گوید«باید بودجه های مناسب برای فعالیت های عمرانی جذب شود زیرا کار عمرانی خود زمینه ساز اشتغالزایی می شود.»


دیدگاه‌ها(۰)