۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۲ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۸ مهر
حضوری طلایی بر سکوی جهانی
مریم قوی

مسابقات لیگ جهانی کاراته وان ترکیه طی روزهای اول و دوم مهرماه، با حضور 1262 کاراته‌کار از 85 کشور در 2 رده سنی امید و بزرگ­سالان و در 2 بخش کاتا انفرادی و کاتا تیمی در استانبول برگزار شد. تیم کشورمان در بخش کاتا انفرادی در اوزان منهای 50، 55، 61، 60، 67 و 75 کیلوگرم و در بخش کاتا تیمی، در اوزان منها و به اضافه 68 و 84 کیلوگرم در این دوره از رقابت‌ها شرکت کرد و با کسب دوازده مدال، شامل چهار مدال طلا، چهار مدال نقره و چهار مدال برنز بر سکوی نخست لیگ جهانی ایستاد. «هامون درفشی‌پور» کاراته‌کار کرمانشاهی حاضر در این دوره از رقابت‌ها با پشت سر گذاشتن تمام حریفان خود، مدال طلای وزن منهای 67 کیلوگرم را از آن خود کرد و قهرمان لیگ جهانی وان ترکیه شد. او متولد شهریور ماه سال 1371 است و با توجه به علاقه زیادی که از بچگی به کاراته داشت، کاراته را از سن هفت سالگی شروع کرد. درفشی‌پور دارای مدرک کارشناسی شیمی است و به تازگی در مقطع کارشناسی ارشد، شروع به ادامه تحصیل کرده است.هامون طی سالهای فعالیت حرفه‌ای خود در رشته ورزشی کاراته، در مسابقات برون مرزی بسیاری حضور و در تمامی آنها درخشش قابل توجه‌ای داشته است. مدال طلای لیگ جهانی سال 2012، مدال طلای بزرگسالان آسیا 2013 و مدال نقره بازیهای کشورهای اسلامی در همان سال، مدال طلای لیگ جهانی 2014، مدال طلای جام باشگاه‌های آسیا در همان سال، مدال نقره گرندپریکس 2015 که در امارات برگزار شد. مدال طلای انفرادی و مدال برنز تیمی و انفرادی جام باشگاه‌های آسیا در سال 2015 و کسب مدال طلای جام وحدت دوستی که مرداد ماه امسال برگزار شد از افتخاراتی است که درفشی‌پور در کارنامه خود دارد و در نهایت تصاحب سکوی قهرمانی مسابقات لیگ جهانی وان ترکیه در مهرماه امسال. به این بهانه با او به گفتگو نشستیم. این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

 سطح برگزاری مسابقات ترکیه چطور بود؟
مسابقات ترکیه فکر کنم زیاد نیازی به تعریف و تمجید نداشته باشد. چون حدود هزار و سیصد نفر در این دوره از مسابقات ثبت نام کرده بودند و شلوغ‌ترین وزن مسابقات منهای 67 کیلوگرم بود با حدود صد و هفتاد شرکت کننده. تمامی قهرمانان جهان، از جمله اروپا، آسیا، آمریکا و آفریقای جنوبی در آن حضور داشتند؛ یعنی کسی نبود که از قلم افتاده باشد و شرکت نکند.
‌به نظرت چرا اینقدر شرکت کننده داشت؟
چون رشته کاراته المپیکی شده است و همه ورزشکاران نیاز دارند برای اینکه در المپیک حضور داشته باشند رنکینگشان را بالا ببرند و در همه مسابقات حضور داشته باشند. مسابقات ترکیه هم از این امر مستثنی نبود.
با حضور این همه ورزشکار مسابقات خودت چطور بود؟
من تا فینال هفت بار مسابقه دادم. بازی اولم با کامرون بود که 3 بر صفر بردم. بازی دومم با روسیه بود که این بازی را 2 بر یک بردم. بازی سوم با سوییس بود که هشت بر صفر بردم. بازی چهارم با مراکش 2 بر یک بردم. بازی پنجمم با جمهوري آذربایجان بود که 5 بر 4 بردم. قبل از بازی فینال هم با یکی از بچه‌های تیم ملی امید ایران مسابقه دادم که در آن بازی هم برنده شدم و به فینال مسابقات رفتم. در مسابقه فینال با کاراته‌کای یونانی که در حال حاضر یکی از بهترین‌های کاراته است و رنکینگش توی وزن 67 کیلوگرم، در دنیا هفت بود، مسابقه دادم و در یک بازی کاملاً یک طرفه خدا را شکر توانستم این بازیکن را با نتیجه 8 بر یک شکست دهم.
تمریناتت به چه صورت بود که توانستی قهرمان این دوره از رقابت‌ها شوی؟
من از سال 2013 برای حضور در مسابقات بزرگسالان آسیا عضو تیم ملی شدم. از آن سال به بعد به صورت مقطعی عضو تیم ملی بودم چون حدود یک سال و نیم پیش تصمیم گرفتم وزنم را تغییر بدهم و به خاطر شرایط خاص و حساسی که تغییر وزن دارد نتوانستم موفق عمل کنم. سال گذشته هم درگیر خدمت سربازی بودم و خروج از کشور برایم مقدور نبود؛ اما امسال از فروردین ماه که خدمت سربازی تمام شد تمام عزمم را جزم کردم که به تیم ملی برگردم و بتوانم دوباره در سطح بین‌المللی مسابقه بدهم. تمریناتم را سفت و سخت شروع کردم تا اینکه توانستم در مسابقات جام وحدت دوستی که مسابقات فوق‌العاده سنگینی بود و در ایران برگزار شد مدال طلا بگیرم و انگیزه‌ای شد که در مسابقات ترکیه هم که اوج سختی و کار بود، با توجه به اینکه به صورت انفرادی تمرین می‌کردم مدال طلا کسب کنم.
چرا به صورت انفرادی تمرین می‌کردی؟
چون در حال حاضر اردوی تیم ملی برگزار نمی‌شود. اردوهای تیم ملی ما از پایان سال شروع می‌شود. می‌شود گفت که من با آمادگی حدود 50 تا 60 درصد در این مسابقات شرکت کردم و به هیچ وجه صددرصد توانایی من نبود و مطمئناً اگر اردوی تیم ملی برگزار می‌شد و ما در تیم ملی تمرین می‌کردیم شرایط برای من خیلی مساعدتر از این بود.
یکی از دلایلی که باعث شد مدتی از تیم ملی فاصله بگیری تغییر وزن بود. چرا وزنت را تغییر دادی؟
من تقریباً وزنم را یک سال و نیم سال است که تغییر دادم به خاطر اینکه قد و قواره من بلند است. قدم 175 سانتی‌متر است و برایم مقدور نبود وزنم را کم کنم و خیلی بهم فشار میامد. به خاطر همین تصیم گرفتم که وزنم را تغییر دهم. الان هم فکر می‌کنم با گذشت این بازه زمانی یک سال و نیم توی این وزن جا افتادم و این قضیه را توی مسابقات اخیر ثابت کردم و انشاالله در مسابقات آینده هم ثابت می‌کنم.
مسابقات بعدی، مسابقات جهانی اسپانیا است؛ آیا در این دوره از مسابقات حضور داری؟
خیر مسابقات جهانی برای رده سنی جوانان امید و زیر 21 سال است. مسابقات رده‌های سنی پایه است و ما نیستیم.
آیا مسابقات لیگ جهانی با مسابقات جهانی فرق دارد؟
بله مسابقات لیگ جهانی با مسابقات جهانی فرق دارد. مسابقات لیگ جهانی ما تقریباً یک جورایی شبیه گرندپریکس‌های تکواندو است. در طول سال بین 10 تا چهارده مرحله برگزار و در هر مرحله قهرمان مشخص می‌شود و چون کاراته از سال 2018 المپیکی شده است، لیگ‌های جهانی حکم گزینش المپیک را دارند؛ یعنی ما از ابتدای سال 2018 که اولین مرحله آن در فرانسه برگزار می‌شود باید برای گرفتن سهمیه المپیک شرکت کنیم.
اشاره کردی که کاراته المپیکی شده؛ آیا برنامه‌ای برای حضور در المپیک داری؟
قطعاً هدف و آرزوی هر ورزشکاری حضور در مسابقات المپیک است. گفتم از آنجایی که کاراته تازه المپیکی شده همه نیم نگاهی هم به سمت المپیک دارند و من فکر می‌کنم که رفتن به المپیک دور از دسترس نیست. لیگ‌های جهانی که از سال آینده شروع می‌شوند همگی حکم گزینش المپیک را دارند و فدراسیون هم قرار است که ما را به این مسابقات اعزام کند و کسانی که رنکینگشان زیر پنجاه باشد به این مسابقات اعزام می‌شوند. ما هم خدا را شکر با این مدالی که در مسابقات ترکیه گرفتیم رنکینگمان را به زیر پنجاه رساندیم و در مسابقات گزینشی المپیک شرکت می‌کنیم.
شما علاوه بر تیم ملی در لیگ هم بازی می‌کنی؟
بله. من مدت پنج سال است که در تیم دانشگاه آزاد هستم که قدرتمندترین تیم ایران است.
از قراردادهای لیگ راضی هستی؟
ما از لیگ پول می‌گیریم و منبع درآمد هست. ولی هزینه ورزشکار حرفه‌ای بالاست.
در کارنامه حرفه‌ایت حضور در یک باشگاه کویتی دیده می‌شود؛ چطور شد برای این باشگاه بازی کردی؟
بعد از مسابقات آسیایی 2013 قرار بود مسابقات جام باشگاه‌های آسیایی برگزار شود. یک تیم کویتی در وزن من به بازیکن نیاز داشت و چون من در مسابقات آسیایی 2013 اول شده بودم، با مسئولین در میان گذاشتم و آنها هم موافقت کردند. من هم در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا در سال 2014 لژیونر بودم و با آن باشگاه قرارداد داشتم و در مسابقات اول شدم.
از باشگاه‌های دیگری هم پیشنهاد داشتی؟
خیر از باشگاه دیگه‌ای پیشنهاد نداشتم.


دیدگاه‌ها(۰)