۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۰۶ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۶ آبان
قصه پرغصه سارینا
هانیه شعبانی، هانیه خرمی

یکی از روزهای مردادماه سال جاری شخصی درحالی‌که دختربچه‌ای با اندام نحیف و جثه‌ای کوچک ‌‌روی دست‌های خود گرفته بود به بیمارستان محمد کرمانشاهی مراجعه، ادعا کرد او را با تنی خونی و زخمی در خیابان پیدا کرده و بعد از تحویل دادن بچه به بیمارستان متواری شد. کودکی با جثه ریز و موهای فر خرمایی رنگ که تا روی شانه‌هایش بود. در آن هنگام سطح هشیاری سارینا 3 و قدرت بلعش را از دست داده بود. حالا راهروهای بی‌روح بیمارستان مسیر رسیدن به اتاق کودک بی‌آزاری‌ست که زور مادرش فقط به او می‌رسیده و  بی‌حال و بی‌کس گوشه اتاق ایزوله خوابیده. سارینا یکی از موارد کودک آزاری از سوی والدین است که با حکم قاضی و تایید اورژانس اجتماعی مصداق بدسرپرست به او داده شده و درحال حاضر تحت حمایت بهزیستی است.
«امید قادری» مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه درباره وضعیت سارینا و چگونگی آگاه شدن ازحال او به شرق می‌گوید: «از طریق بیمارستان مطلع شدیم. متاسفانه سارینا پدر و مادر معتادی داشته و از قبل هم مورد آزار بوده است، اما مورد آزار جنسی قرار نگرفته است. اگر این آزارها از قبل گزارش می‌شد کار به اینجا کشیده نمی‌شد. سارینا با سطح هوشیاری 3 به بیمارستان منتقل شده است. با تلاشی که همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی داشتند و همچنین زحمات پزشکان به وضعیت ثابتی رسیده و سطح هوشیاری اش 11-12 است. متاسفانه به دلیل عوراض ناشی از ضربه دچار فلج اندام‌ها و ضربه وارد شده به سرش باعث خون‌ریزی مغزی و از دست دادن بلع وی شده، به همین دلیل از طریق لوله بینی _معده ای مواد غذایی دریافت می‌کند و نیاز به مراقبت‌های ویژه پرستاری و توانبخشی دارد. یک مددکاررا ثابت در بیمارستان مستقر کرده‌ایم که آموزش‌های لازم را ببیند و اگر سارینا نیاز به انتقال به مراکز نگهداری بهزیستی داشت مراقبت‌های لازم از او به عمل آید.»اگرچه قادری از حضور یک مددکار به طور ثابت در بیمارستان خبر می دهد، اما پیگیری‌ها حاکی از آن است که او فقط چند روزی به سارینا سر زده و به طور ثابت انجا نبوده و نیازهای سارینا مثل دارو، پوشک و مایحتاجی که باید خارج از بیمارستان تهیه شود از طریق بهزیستی تامین نشده است. قادری این گفته را رد می کند و می‌گوید: «داروها از طریق بیمارستان تهیه می‌شود. فردی که در بیمارستان مستقر کردیم هر نیازی باشد به ما منعکس می‌کند و ما در اختیارش قرار می‌دهیم. در ضمن داروی خاصی ندارد و هرچه باشد بیمارستان تهیه می‌کند. اگر بیمارستان هم تهیه نکند خود بهزیستی تهیه می‌کند. من چند روز پیش برای عیادت سارینا به بیمارستان رفتم اگر نیازی داشت قطعا رییس بیمارستان به من اطلاع می‌داد. بنابراین احتمال چنین چیزی صفر است که نیاز بچه از طریق بهزیستی تهیه نشده باشد. از طرفی پوشک در انبارهای بهزیستی به وفور یافت می‌شود و می‌توانیم در اختیارشان قرار دهیم.» سارینا در بخش آی.سی.یو و در اتاق ایزوله است. مادر یکی از بچه‌های بستری در این بخش به خبرنگار شرق می‌گوید: «سارینا همون دختر بچه کوچیکه؟ دو سه روز یه نفر رو سرش بود الان هیشکی نیست.»
سارینا با نظر پزشک به دلیل ثابت بودن وضعیتش یک بار از بیمارستان ترخیص شده و بعد با خونریزی گوارشی به بیمارستان برگشته، قادری در این باره توضیح می‌دهد: «بیماری سارینا صعب‌العلاج است. او با نظر پزشک به مرکز مراقبت بهزیستی منتقل شد و چون وضعیت ایمنی‌اش ضعیف بود دچار خونریزی گوارشی و به بیمارستان منتقل و شسشتوی معده برایش انجام شد.»چند هفته پیش کانال خبری بهزیستی خبری منتشر کرد و در آن قادری گفته بود که از هیچ کمکی برای سارینا دریغ نخواهد کرد و خدماتی برای سارینا در نظر گرفته است. این مسئول در این خصوص به شرق گفت: «کمک ها بستگی به وضعیت سارینا دارد. اگر خداي ناكرده فلج بشود، درمراکز بهزیستی متناسب با محدودیتش برایش خدمات خاص از قبیل کار درمانی، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی انجام خواهد شد. اگر بهبود پیدا کند و یک فرد عادی بشود به مدرسه فرستاده می‌شود و از او حمایت به عمل می‌آید. ما تمام تلاشمان این است که زنده بماند و بهبود پیدا کند. سارینا تا‌به‌حال کمبودی از لحاظ درمانی نداشته است و اگر با همین شرایط بماند ما در قبال سارینا تعهد داریم و چون بدسرپرست است خدماتی که لازم دارد را در اختیارش قرار می‌دهیم.» و در آخر در مورد این‌که اگر یکی از اعضای خانواده سارینا بیاید و جهت نگهداریش اعلام آمادگی کند، پاسخ می‌دهد: «تشخیص این امر برعهده مقام قضایی است.»
قادری در خصوص کودک آزاری و مصادیق آن می‌گوید: «واقعيت امر اين است كه كودك آزاري چيزي نيست كه از قبل وجود نداشته باشد و مربوط به امسال باشد. آن چيزي كه اخيراً اتفاق افتاده به دليل گستردگي شبكه‌هاي ارتباطي، بازگو كردن معضلات وآسيب‌هاي اجتماعي زياد در كشور ما اتفاق افتاده است و به نوعي به راحتي اين اطلاعات منتقل مي‌شود و باعث شده كه توجهات به اين موضوع جلب شود. همچنين توجهي در كشور در خصوص معضلات اجتماعي اتفاق افتاده و سازمان بهزيستي كه متولي سلامت اجتماعي است مسئوليت اين امر را برعهده دارد. يكي از موارد سلامت اجتماعي، راه‌اندازي اورژانس اجتماعي است. اورژانس اجتماعي زماني كه اختلافات حاد خانوادگي، همسرآزاري، كودك آزاري و يا بحران‌هاي مختلف در حوزه اجتماعي پيش مي‌آيد، مداخله مي‌كند. از زماني كه اين مداخلات شكل گرفته يك سري آمارها و اطلاعات جمع بندي شده به دست آمده‌است. موضوع قابل اهميت اين است كه رسانه‌ها در مسايل اجتماعي سياه نمايي نكنند. چون اينطور نيست كه با ارايه اين آمارها به اين نتيجه برسيم كه وضع خراب است. نكته قابل توجه اين است كه اين آمارها فقط جهت اطلاع‌رساني است. اين آمارها متولي دارند و ثبت مي‌شوند. آمارها نسبت به بقيه شهرهاي كشور بالا نيست. درخصوص كودك آزاري، بهزيستي از دو طريق مطلع مي‌شود اول این‌که مردم از كودك آزاري باخبر می‌شوند و با شماره 123 تماس مي‌گيرند و دوم از طریق نهادها مثل نيروي انتظامي، بيمارستان‌ها و...»
او با بیان آنکه آماري كه اورژانس اجتماعي در شش ماه نخست سال 1396 در خصوص کودک‌آزاری گزارش كرده 262 مورد بوده و بهزيستي مداخله كرده است ادامه داد: «اين آمار نسبت به قبل 40 درصد افزایش‌یافته است. گاهي اوقات اين انعكاس‌ها چهره استان را خراب می‌کند.توجه داشته باشيم كه اين آمار به معني افزايش كودك‌آزاري در استان نيست بلكه به معنای افزايش توجهات بهزيستي است. قبلاً در استان 3 شهر اورژانس اجتماعي داشتند و در حال حاضر 11 شهر، كه قطعاً در جمع‌آوری اطلاعات بسيار به ما كمك مي‌كند.از طرفي حساسيت بهزيستي نسبت به اين موضوع بيشتر شده و بيشتر به سمت اين مسائل مي‌رويم.همچنين حساسيت مردم و آگاهي نيز افزایش‌یافته بنابراين به معني افزايش شيوع نيست. درنتیجه اين آمارها به دليل خوب كار كردن در اين زمينه بوده است.»امید قادری درباره بستر رخ دادن این کودک‌آزاری‌ها و انواع آن‌ها گفت: «تقریباً 80 درصد كودك‌آزاري‌ها از طريق والدين و افراد نزديك اتفاق افتاده است و ناشي از غفلت بوده است. بيشتر كودك‌آزاري‌ها در زمينه آزار جسمي، جنسي، رواني و غفلت بوده و يا اختلالات رواني كه والدين داشتند.»پرستاری در بیمارستان محمد کرمانشاهی به خبرنگار شرق می‌گوید: «کم نیستند خانواده‌هایی که هراسان درحالی‌که کودک خود را بغل کرده به بیمارستان پناه می‌آورند و می‌گویند از بچه غافل شدم سراغ شربت متادون رفت و آن را سر کشیده. چند روز بعد که حال عمومی بچه‌اش بهتر شد، پدر یا مادر به یاد شربت متادون از دست رفته‌اش می‌افتاد و افسوس می‌خورد و بر فرزند نادانش لعنت می‌فرستاد.»مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه درباره وضعیت اعتیاد و سلامت والدین و بد سرپرستی این کودکان و سرنوشت آنان اضافه می‌کند: «تقریباً 60 درصد کودک‌آزاری‌ها ناشي از اعتياد والدين بوده است. بد سرپرستی مقوله‌اي است كه نیاز به شفاف‌سازی قانوني دارد. اگر ثابت شود كه كودك آزارديده‌اي مثل سارينا كه در بیمارستان محمد كرمانشاهي بستري است، با حكم مقام قضايي و تائید اورژانس اجتماعي مصداق بد سرپرستی داده مي‌شود. اما بسياري از موارد با قانون فعلي شايد مصداق بد سرپرستی پيدا نكند. مثلاً در مورد كودكان كار همين شكل وجود دارد. خانواده‌ای كه به‌جای رفع نياز‌هاي كودك آن‌ها را سر چهارراه مي‌فرستد،اين مصداق کودک‌آزاری است.كميسيون بهزيستي كشور در حال بررسي مواردي است كه بتوانند بد سرپرستی كودك تشخيص داده شود و در اختیار بهزیستی قرارداده شود.»


دیدگاه‌ها(۰)