۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۰۶ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۶ آبان
با 100 میلیون‌تومان پول‌کجا سرمایه‌گذاری‌کنیم؟

با تمام اما و اگرهایی که برای کاهش نرخ سود بانکی و نحوه آن وجود داشت، در نهایت با ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی شبکه بانکی موظف شد تا به طور یکپارچه مصوبه سود را به اجرا درآورد. هر چند که این، مصوبه جدیدی نیست و بانک مرکزی تاکید دارد که موانع اجرای مصوبه را برداشته، اما به نظر می رسد. باید منتظر بود و دید که آیا مسابقه بین بانکها در پرداخت سود بالاتر دوباره نقطه آغازی دیگر خواهد داشت یا نه؟
 پس‌از گذشت یک‌سال از اعلام نرخ سود ۱۵ درصدی سپرده‌های بلند مدت و ۱۰ درصد برای حساب‌های کوتاه‌مدت، بانک مرکزی بخشنامه‌ای هشت‌بندی به شبکه بانکی ابلاغ کرد تا از روز یازدهم شهریورماه تمامی آنها مقید به اجرای سودهای اعلامی باشند. گر‌چه در دوره‌های قبلی که کاهش نرخ سود اتفاق می‌افتاد، انحراف در آن به وضوح در بانک‌ها دیده می‌شد.اما این‌بار بانک مرکزی تاکید دارد که موانع رعایت نرخ‌های سود مصوب را از پیش روی شبکه بانکی برداشته است،به طوری که به فعالیت موسسات غیرمجاز پایان داد و بدهی‌ بانک‌ها را به خط اعتباری تبدیل کرده‌است، همچنین سود مشارکت خودروسازان را کاهش داده و بازار بین بانکی را نیز مدیریت کرده است.در این شرایط در تکلیف برای رعایت سود، مسائل و نظرات مختلفی نیز مطرح می‌شود؛ اینکه آیا واقعا این بار زمان آن فرا رسیده که بانک‌ها به دستورالعمل بانک مرکزی بدون انحرافی عمل کنند و اینکه اگر کاهش در نرخ‌های رنگارنگی که برای سودهای سپرده پرداخت می‌شد، رخ دهد ممکن است موجب خروج سرمایه از شبکه بانکی شود؟
رعایت این بخشنامه هم با توجه به وجود تنگناهای مالی بانک‌ها و نیز دستوری بودن آن در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد. حال باید صبر کرد و دید که آیا بانک‌ها از این بخشنامه دستوری تبعیت می کنند و یا راه‌هایی جدیدی برای دور زدن آن پیدا می کنند. این نگرانی در درخواست بانک مرکزی از مردم برای گزارش تخلفات بانکی در پرداخت سود بالاتر نیز دیده می شود.
بانکها همچنان سودآورترین بخش
محمد حسین ادیب تحلیلگر مسائل اقتصادی در خصوص سودآورترین کار با ١٠٠ میلیون تومان سرمایه، در کانال تلگرامی اعلام کرد: «تخصیص ریسک نشان می‌دهد تصمیمات فعلی مدیران ، چه عواقب منفی در آینده دارد.
در ٢٠ سال اول انقلاب ، سرمایه خرد به صورت خویش فرما وارد بازار و به شدت منتفع می شداما طی ده‌سال گذشته به مرور  و هر چه به زمان حال نزدیک‌تر شدیم توجیه اقتصادی سرمایه خرد در بازار تضعیف و در وضعیت فعلی حضور ٨٠ درصد از سرمایه‌های خرد به صورت خویش فرما در بازار غیر اقتصادی شده است.
حداقل ۵٠‌درصد از کسانی که طی ۶ ماه اخیر با سرمایه کمتر از ١٠٠ میلیون تومان وارد بازار شده‌اند، زیان کرده‌اند اما همچنان ٢٠ درصد از سرمایه‌های کمتر از ١٠٠ میلیون تومان حضور فعال و همراه با سود‌آوری در بازار دارند و فهرست این مشاغل به مرور اعلام می شود.
سودآورترین کار برای سرمایه کمتر از ١٠٠ میلیون در وضعیت فعلی ، سپرده گذاری در بانک‌ها آن هم در مدت زمان یکساله است. سودی که بانک‌ها به سپرده پرداخت می کنند از محل زیان بانک و وام‌گیرنده پرداخت می‌شود .
سود سپرده یکساله طی ١٢ ماه آینده حداقل دو بار دیگر کاهش می یابد اما تا زمانی که سود سپرده کاهش نیافته سپرده‌گزاری یکساله در ۶ بانک بزرگ ، اولین توصیه به این قبیل از فعالین اقتصادی است.»
کل مانده تسهیلات و سپرده‌های ریالی و ارزی بانک‌های استان
 میزان سپرده نزد بانک‌ها و موسسات مالی استان کرمانشاه در آخرین گزارش بانک مرکزی حدود 136 میلیارد ریال بوده که این میزان در مدت مشابه سال قبل در حدود 32 درصد رشد داشته است. نرخ سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی در پایان مرداد 96، 120527 میلیارد ریال بوده که این نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی در حدود 32 درصدی داشته است. میزان تسهیلات تا پایان مرداد 96 حدود 104 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال گذشته رشدی در حدود 9 درصدی داشته است.


دیدگاه‌ها(۰)