۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۰۶ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۶ آبان
«پرسونا» در چهار جشنواره بین‌المللی
سحر رنجبر

«محمدعلی مطاعی» عکاس جوانی است که در دو ماه گذشته توانسته چهار مقام بین‌الملی را در رشته عکاسی از آن خود کند. او دانشجوی کارشناسی عکاسی است، تا به حال چهار نمایشگاه انفرادی برگزار کرده و موفق به دریافت بیست و هشت جایزه جهانی شده است. مطاعی معمولا کارهایش را به سبک «استیج» یا «کارگردانی‌شده» انجام می‌دهد و عضو چند فدراسیون و انجمن جهانی عکاسی است.
نمایشگاه یونان
در نمایشگاه یونان، عکس مطاعی با موضوع «آسیب‌های اجتماعی در داخل ایران» شایسته تقدیر شناخته شد و آثارش در یونان به نمایش درآمد. در این نمایشگاه حدود چهارصد نفر از ایران شرکت کردند که فقط آثار سی و پنج نفر در آتن به نمایش گذاشته شد.
در این نمایشگاه، آثار عکاسان ایرانی با عنوان «تمدن‌های باستان» با حضور رایزن فرهنگی سفارت ایران «نماینده فیاپ در ایران»، رییس و هیأت مدیره انجمن عکاسی «هلنیک» یونان و هنرمندان یونانی در آتن به نمایش درآمد. این نمایشگاه بخشی از یک رویداد تبادل فرهنگی بین ایران و یونان با عنوان دو تمدن باستانی است که توسط نمایندگی‌های فیاپ در ایران «کلوپ عکس فوکوس» و «انجمن عکاسی هلنیک» یونان برگزار می‌شود و شامل دو نمایشگاه است که نمایشگاه آثار عکاسان ایرانی در تاریخ هفتم اکتبر ٢٠١٧ (پانزدهم مهرماه) در آتن افتتاح شد و به مدت یک هفته ادامه داشت. نمایشگاه آثار عکاسان یونانی نیز در سال ٢٠١٨ در تهران برگزار خواهد شد.
پنج عکس از بهترین عکس‌های این نمایشگاه به انتخاب داوران یونانی«اسپیروس لاتروپولوس»، «وانیس لیکوریس» و «ائوستاش افستاتیادس» انتخاب شد که عکاس این عکس‌ها به ترتیب، «مصطفی نوده»، «عباس باقریان»، «سحر کرمی»، «محمد‌علی مطاعی» و «نگار اقا‌علی طاری» بودند.
جشنواره بین‌الملی ادینبورگ اسکاتلند
این جشنواره هر ساله زیر نظر انجمن سلطنتی عکاسی انگلستان (RPS) برگزار می‌شود. این دوره، صد و پنجاه و پنجمین دوره جشنواره بود. هر ساله سه هزار عکاس در این جشنواره شرکت می‌کنند ولی بعد از داوری، فقط دویست و دو عکس انتخاب می‌شود و به مدت یک ماه در گالری‌های اسکاتلند به نمایش در می‌آید .جشنواره به صورت چاپی برگزار می‌شود به این صورت که آثار باید چاپ و برای انجمن سلطنتی عکاسی انگلستان پست شود.
اثر مطاعی در بخش سیاه و سفید این جشنواره شایسته تقدیر شناخته شد و به مدت یک ماه به نمایش درآمد. موضوع جشنواره آزاد و به دو صورت تک‌رنگ و رنگی بود که هر ساله بعد از اختتامیه جشنواره، کتاب سال را که شامل مجموعه عکس‌های برگزیده است برای شرکت‌کنندگان و لوح تقدیر برای افراد برگزیده ارسال می‌شود.
انجمن عکاسان آمریکا
در انجمن عکاسان آمریکا(PSA )  مطاعی توانست جایزه شایستگی را دریافت کند. دریافت این جایزه نیازمند دارا بودن شرایطی خاص است. علاوه بر عضویت اصلی در انجمن عکاسان آمریکا و گذشتن چند سال از تاریخ عضویت، عکاس می‌تواند مجموعه عکسی را برای انجمن ارسال کند که این مجموعه توسط هفده داور ارزیابی می‌شود، اگر بتواند امتیازات لازم را از داورها بگیرد؛
انجمن عکاسان آمریکا به او ستاره‌ای می‌دهند که بالاترین تعداد، پنج ستاره است. زمان انجام این پروسه، از زمان ارسال آثار تا زمان دریافت ستاره حدود ده ماه طول می‌کشد.
انجمن به هرعکاس در صورت دارا بودن پنج ستاره، لقب (MASTER) یا استاد می‌دهد. مطاعی توانسته است تاکنون، سه ستاره از این انجمن دریافت کند.
جشنواره مقدونیه
 این جشنواره در کشور مقدونیه زیر نظر فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (FIAP) و در موضوعات؛ آزاد رنگی، آزاد تک‌رنگ، طبیعت وکودک، زن، مرد برگزار می‌شود. در این دوره ششصد عکاس از سراسر دنیا شرکت کرده بودند که مطاعی در بخش تک‌رنگ موفق به دریافت روبان افتخار این جشنواره شد.
در تمامی این جشنواره‌ها مطاعی با مجموعه عکسی به نام «پرسونا» شرکت کرده است.


دیدگاه‌ها(۰)