۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۰۶ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۶ آبان
اقتصاد‌ جلسه‌ها
ویدا یارویسی

از آن زمان که شاه‌عباس لباس مبدل به تن می‌کرد و براي رسيدگي به امور رعايا در شهر مي گشت نزديك به 400 سال گذشته است و با گسترش بوروكراسي و تكنولوژي و رسانه هاي جمعي مديران ابزارهاي ساده تري براي رسيدگي به احوال مردم و پيگري كارها و پرو‍ژه ها دارند. دیگر کمتر حکمرانی می تواند با لباس مبدل به میان مردم برود، حتی اگر مردم او را نشناسند باز دوربین رسانه ها آن ها را رصد می­کنند و چه بخواهيم و چه نخواهيم، اينرفت و آمد ها با غوغاسالاري هاي زيادي همراه است.
این روزها استاندار کرمانشاه به شیوه ای خبری تر سعی میکند بر پروژه ها و‌ امور اداره ها و سازمان ها نظارت داشته باشد. از صبح تا شب جلسه‌ها و کارگاه‌هایی تشکیل می دهد و پروژه‌ها را شخصاً بررسی می‌کند. طی هربازدید و جلسه تقریباً خیلی از مسئولین درگیر می­شوند. نمونه‌اش بازدید از قطار شهری؛ هیأت همراه متشکل از شهردار کرمانشاه، معاونت عمرانی استانداری و جمعی از اصحاب رسانه بودند و بعد از آن پروژه در همان روز از پروژه معبر اتصال کیهانشهر به سه راه حافظیه بازدید کردند. ماه­های اول کاری استاندار است و مسئولین هر اداره و سازمان می کوشند ابقا شوند، همه‌شان سعی می‌­کنند در این جلسات حضور یابند و با طرح نظر و نشان دادن عملکرد مثبت خودی نشان دهند. این روزها همه در تلاش برای ماندنند، نمونه اش آن بنرهای سطح شهر با متن «راه توسعه کرمانشاه از طریق رونق سرمایه‌گذاری است.» بنری که از طرف دفتر سرمایه‌گذاری استانداری کرمانشاه نصب شده  و صرفاً یک شعار می‌دهد. این روزها همه دیگر می‌دانند باید سرمایه‌گذاری بیاید و سرمایه‌گذاری کند تا شاید نرخ اشتغال بهبود یابد اما چرا تا الان نتوانسته‌اید سرمایه جذب کنید تا کرمانشاه توسعه یابد؟  این خوب است که استاندار بخواهد امور جاری را از نزدیک رصد کند اما این جلسات و کارگاه های پی‌در‌پی باید خروجی هم داشته باشند. تعدد و تکثر جلسات تا جایی است که بخش زيادي از وقت و انرژی مدیران به شرکت در این جلسات می­گذرد. در صورتی که نبود این مدیران و کارشناسان باعث کاهش راندمان سازمان ها در پیک کاری خود خواهد شد. سرعت در جلسات این روزها تا جایی است که این مسئله در صورت ادامه می تواند موجب تداخل در جلسات مدیران و کارشناسان شود و گاهاً مردم وقتی به اداره­ای مراجعه کنند با در بسته مواجه شوند و این مسئله می تواند موجبات نارضایتی افكار عمومي را در پی داشته‌باشد. همه این اتفاقات در حالی می افتند که استان کرمانشاه بالاترین نرخ بیکاری و نرخ جذب سرمایه‌گذاری صفر و بسیاری از بدترین‌های دیگر را تجربه می کند.
استاندار کرمانشاه:  به جای شعار عمل کنید!
افکار عمومی خسته از شعارهای مدیران قبلی استان این­بار چشم امیدشان به بازوند است. استانداری که از روز اول شروع به کار تا به حال مدیری سخت­کوش و عملگرا نشان داده و توانسته است نظر مساعد همه را جلب کند.او با جدیت از تمام مسئولین استانی خواسته تمام عزم خود را جزم کنند تا با غول بیکاری در کرمانشاه مبارزه کنند.
مواضع بازوند:
خبرنگار ایرنا پس از مصاحبه اختصاصی با بازوند اینطور نوشت: «برنامه های پرتعداد و پیگیری‌های مستمر و گاه شبانه‌روزی، برگزاری ‌جلسات در ساعات خروس‌خوان و شبها، اتمام حجت با مدیران کم اطلاع و کم کار، تاکید بر پاسخگویی آنها در مقابل تعهدشان و... بخشی از تصویری است که بازوند تاکنون از خود به نماش گذاشته و سبب بازگشایی دوباره روزنه‌های امید در استان شده است. همین احساس مثبت در پایان مصاحبه اختصاصی با هوشنگ بازوند به من هم دست داد.»
او در این گفت‌و‌گو خیلی صریح گفت که : «نمی خواهد وعده سر خرمن بدهد و دنبال اقدام‌و‌عمل است و به طور قطع مدیران ناکارآمد و غیرانقلابی را از تیمش اخراج خواهد کرد.
تفاوت رویه بازوند با برخی مدیران قبلی، امیدهای بسیاری را برانگیخته اما مردم استان انتظار دارند که این منش تا پایان کار ادامه داشته باشد و آقای استاندار از مواضع امروزش کوتاه نیاید.»
بهبود کسب و کار یعنی فرش قرمز برای سرمایه گذاران
هوشنگ بازوند روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، دست روی کانون دردهای مردم استان کرمانشاه گذاشت؛ بیکاری.
او گفت:‌ «حل مشکل بیکاری جوانان استان کرمانشاه از اولویت‌های اصلی ماست اما باید بدانیم که این موضوع با شعار و سخنرانی رفع نمی شود؛ اشتغالزایی یکی از اقدام های بسیار سخت و سنگین و نیازمند تعریف مقدمات و سازوکار مناسب است.»
او افزود: «این ساز و کار را در 20 برنامه تهیه و در کارگروه اشتغال استان اعلام کرده ام.»
به گفته بازوند ‘بعضی از این برنامه ها برای عملیاتی شدن نیازمند راهکار اجرایی است و البته برخی دیگر، هم اکنون در دستور کار و اجرا قرار دارد.’استاندار کرمانشاه بهبود فضای کسب و کار را یکی از 20 دستور ابلاغی خود عنوان کرد و گفت: «اگر این هدف محقق شود دیگر برای جذب سرمایه گذار نیازی به برگزاری جلسه و خواهش و تمنا نیست زیرا بهبود کسب و کار یعنی پهن کردن فرش قرمز برای سرمایه گذاران، دلگرمی آنان و تولید ثروت و اشتغالزایی.»
رفع بروکراسی بسیار خطرناک ادارات دولتی
استاندار کرمانشاه در عین حال تاکید کرد: «اولین کار برای سامان دادن به فضای کسب و کار نامطلوب کنونی، تلاش برای رفع بروکراسی بسیار خطرناک ادارات دولتی است و برای این کار حتما باید مدیران استان پیشقدم شوند.»
بازوند که در دولت یازدهم استاندار لرستان بود، گفت:«با توجه به تجربه خوبی که بنده در کاهش نرخ بیکاری و جذب سرمایه در استان لرستان دارم، معتقدم اگر مدیران استان کرمانشاه برای عملیاتی کردن دستورات ابلاغی پای کار بیایند شاهد سیر نرخ بیکاری در استان خواهیم بود.»
اگر مدیران به تعهدشان عمل نکنند، جایی در تیم من ندارند
استاندار کرمانشاه در پاسخ به این سوال که آیا معاونت ها و ادارات مختلف راهکارهای خود را برای اجرای دستورات بیست گانه شما ارائه کرده اند؟، گفت: «بله؛ همه بخشها برنامه ها و راهکارهای اجرایی خود را ارائه کرده اند.»
اوگفت: «علاوه بر این ما با مدیران استان برای عمل به تعهدشان میثاق نامه امضا می کنیم؛ به عنوان مثال اگر مدیری تعهد کرد که 1800 شغل ایجاد می کند اما موفق به اجرای آن نشد، باید به طور رسمی عذرخواهی کند.» با توجه به اظهارات و مواضع اخیر شما آیا باید منتظر تغییرات در مدیران استان کرمانشاه باشیم؟ بازوند در پاسخ به این سوال گفت: «قطعا؛ اگر مدیران نتوانند موفقیتی در کاهش بیکاری داشته باشند حتما در تیم ما جایی نخواهند داشت.»
مدیران استان باید کارآمد و جهادی باشند
بازوند در ادامه با تاکید بر اینکه مدیران استان باید «جهادی، انقلابی و کارآمد» باشند، افزود: «یعنی بتوانند موانع تحقق شعار سال و تولید و اشتغال را رفع کنند.»
به گفته او «زمانی یک مدیر کارآمد و جهادی است که تسهیل ‌گر کارآفرینی و اشتغالزایی باشد و بتواند سرمایه گذاران و بخش خصوصی را به راحتی از سد بروکراسی اداری عبور دهد تا پشت آن متوقف نشوند.»
 به جای شعار، عمل می‌کنیم
مدیریت ارشد استان کرمانشاه در باره سایر طرح های عمرانی استان نیز گفت: «با جدیت به دنبال راه اندازی همه طرح های عمرانی استان هستیم اما ابتدا عمل می کنیم و بعد اعلام خواهیم کرد تا مردم خودشان شاهد باشند زیرا بهترین تبلیغ اقدام و عمل است.»
به اعتقاد بازوند اگر قبل از اقدام و عمل، شعار داده شود به بی اعتمادی مردم و تضعیف سرمایه های اجتماعی منجر می شود و طبعا باید از سخنرانی و شعار صرف نظر کنیم.
شریکِ سرمایه‌گذاران و پیمانکاران نیستم
چنين به نظر مي رسد، ادامه اين روند در برگزاري جلسات و سركشي هاي متعدد در كرمانشاه منجر به كاهش ارزش چنين اقداماتي خواهد شد، چنانچه بازوند در لرستان نيز با همين شتاب شروع كرد ولي بعد از آنكه مدیران بخش خصوصی و مدیران اجرایی شورای گفتگو به طور مكرر در جلسات غيبت مي كردند گفته بود: «با دستگاه‌هایی که عضو مستقیم این شورا هستند و در جلسات آن حضور ندارند برخورد می‌کنیم چراکه جلسه این شورا و همچنین شورای فرهنگ عمومی مهم‌ترین و حساس‌ترین جلسات استان بوده و مدیران عضو آن باید حتماً در این جلسات به‌صورت منظم شرکت کرده و پاسخگو باشند.»
استاندار جدید کرمانشاه در حالی به کرمانشاه آمده است و  ادعا می‌کند که تجربه کاهش نرخ بیکاری و جذب سرمایه‌گذاری را دارد که نماینده مردم پل‌دختر در مجلس شورای اسلامی روز 24 تیر 96 از عملکرد او انتقاد کرد و گفت: «استان لرستان با توجه به اینکه مشکل بیکاری به‌طورجدی روبه‌رو است، اقداماتی که استاندار انجام می‌دهد ازنظر افکار عمومی یک کار تبلیغاتی است.» نماینده مردم پل‌دختر در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه وزیر کشور به‌عنوان وزیر معین دولت در استان لرستان به‌عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی، در استان حضور پیدا می‌کند، بیان کرد: «اعتقاد ما این است که کار خاصی در استان لرستان انجام‌نشده و این اعتراض را به وزیر کشور در موضوع با وضعیت مدیریت استان لرستان اعلام کرده‌ایم که مدیریت استان نتوانسته است کار مؤثری در حوزه اشتغال، تولید و توسعه استان انجام دهد.» این نماینده ادعا کرده بود که بازوند باگذشت سه سال نتوانسته اقدام مؤثری در راستای حل مشکلات اقتصادی، معیشت، بیکاری و محرومیت استان و شهرستان پل‌دختر انجام دهد که در این خصوص ورود رئیس‌جمهور به مسائل استان نیاز است.
آنچه در لرستان اتفاق افتاد می­تواند تجربه­ای برای استاندار جدید کرمانشاه باشد. برگزاری جلسات با این حجم کاری تنها فرسایشی بوده که در این شرایط منجر به غیبت مدیران می­شود. در این روش مدیریت سنتی و با این حجم از پیچیدگی بازدیدها، جلسات مکرر و تهدید مدیران به برکناری، گره گشا نبوده و آنچه در پی دارد چیزی جز آمارهای ساختگی برای نشان دادن بهبود عملکرد و چاپلوسی نیست.


دیدگاه‌ها(۰)