۱۳۹۶ يکشنبه ۱ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۴۵ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۶ دي
نمایشگاه آثار هادی و مهدی ضیاءالدینی

نمایشگاه آثار طراحی و نقاشی «هادی ضیاءالدینی» و «مهدی ضیاءالدینی» در دانشگاه فرهنگ و هنر کرمانشاه واقع در میدان آیت‌الله جلیلی برگزار شد. در روز افتتاحیه این نمایشگاه طی مراسمی از این دو هنرمند مجسمه‌ساز و نقاش کردستانی، تجلیل شد و در پایان مراسمِ تجلیل، نمایشگاه نقاشی و طراحی این دو هنرمند افتتاح شد.
نام «هادی ضیاءالدینی» برای همه مردم سنندج و دیار کردستان نامی آشناست. اثر ماندگارش «مجسمه آزادی» که سال‌هاست به نماد اصلی شهر تبدیل‌شده را هر روز مردم می‌بینند و از کنارش می‌گذرند. هادی ضیاءالدینی سال 1335 در سنندج و محله «جور آباد»، در خانواده‌ای اهل شعر و عرفان به دنیا آمد. قبل از دبستان به نقاشی روی آورد و بعد از دوره ابتدائی اولین گام‌ها را در مجسمه‌سازی برداشت و این دو را با رنج فراوان و بدون آموزش و کلاسی آکادمیک هم‌زمان پیش برد. سال 1356 وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. استادش «هانیبال الخاص» او را با ارزش‌های طراحی آشنا ساخت و به او آموخت که پیمودن راه هنر جز با کار، کار و بازهم کار فراوان میسر نیست. ضیاءالدینی علاوه بر نقاشی مجسمه‌ساز نیز هست و در زمینه مجسمه‌سازی هم آثار فراوانی توسط این هنرمند ساخته و در استان‌های مختلف کشور و حتی خارج از کشور نصب‌شده که ازجمله آن‌ها می‌توان به پیکره «چوپان» در پارک آبیدر سنندج، پیکره «آزادی» با ارتفاع شش متر در میدان آزادی سنندج، پیکره «لذت رهایی» در میدان پارک کودک اصفهان، پیکره «مستوره اردلان» در پارک یکی از شهرهای اقلیم کردستان عراق اشاره کرد. این هنرمند برجسته از سال 54 تاکنون در 13 کشور خارجی اقدام به برپایی نمایشگاه نقاشی کرده است. شرکت در نمایشگاه‌های متعدد داخلی و خارجی از جمله نمایشگاه تهران، سنندج، اصفهان، تبریز، ایلام، همدان، مهاباد، سقز، مریوان، بانه، قشم، چابهار، کرمانشاه، اشنویه، بیجار، دیواندره و نمایشگاه‌های خارج از ایران چین، واشنگتن (ایالات‌متحده آمریکا)، لندن، برن (سویس)، مارتینی (سویس)، ژنو (سویس)، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، کویت، سلیمانیه کردستان عراق، اربیل، حلبچه، سوریه و همچنین برگزیده در چهارمین بینال (دوسالانه) نقاشی ایران (موزه هنرهای معاصر تهران ۱۳۷۶) برگزیده اولین بینال بین‌المللی طراحی ایران (موزه هنرهای معاصر تهران ۱۳۷۸) منتخب اولین جشنواره هنرهای تجسمی اصفهان و دریافت دیپلم افتخار در زمینه مجسمه‌سازی در سال ۱۳۶۷ از جمله افتخارات او است.
مهدی ضیاءالدینی هنرمند بلند آوازه کردستانی نیز متولد سال ۱۳۴۰ است و از دوران کودکی فعالیت در حوزه نقاشی را آغاز کرده و تاکنون علاوه بر داخل کشور در کشورهای مختلفی چون کویت، شهرهای اقلیم کردستان عراق نمایشگاه‌هایی از آثار خود برپا کرده است.
مهدی ضیاءالدینی در گفتگو با شرق از نمایشگاه می‌گوید :«در این نمایشگاه 25 اثر به نمایش گذاشته‌شده است که از این تعداد دوازده عدد از کارهای بنده بوده و سیزده اثر دیگر کارهای برادرم هادی ضیاءالدینی است. سبک‌کارهای ایشان موضوع‌های اجتماعی است اما سبک‌کارهایی که از بنده در این نمایشگاه به نمایش گذاشته ‌شده افسانه‌های کردی است». ضیاءالدینی راجع به برگزاری اولین نمایشگاه نقاشی مستقلش نیز می‌گوید:«من کار حرفه‌ای را در سال 56 شروع کردم .اولین نمایشگاه مستقلم را در سال 57 برگزار کردم و پس ‌از آن در بسیاری از شهرهای ایران همچون سقز، بانه، کرمانشاه، مریوان، سیستان و بلوچستان، چابهار، تبریز، تهران و ... نمایشگاه برگزار کردم. سابق بر این در کرمانشاه به‌عنوان داور در جشنواره موسیقی شرکت کردم». مهدی ضیاءالدینی اولین استادش در نقاشی و مجسمه‌سازی را برادرش می‌داند :«برادرم همواره استاد من بوده است. من در دانشگاه هنرهای زیبا درس‌خوانده‌ام و در محضر «روئین پاکباز»، «حبیب‌الله آیت‌اللهی» و«مهین‌دخت محصص» شاگردی کرده‌ام». ضیاءالدینی پنج سال است که هنر تدریس می‌کند و از علاقه هم‌زمانش به مجسمه‌سازی و نقاشی می‌گوید:«با اینکه بیشتر نقاشی کارکرده‌ام اما نمی‌توانم بین نقاشی و مجسمه‌سازی یکی را انتخاب کنم. هرکدام برای من عالم جداگانه و خاصی دارند». ضیاءالدینی جایگاه هنر مجسمه‌سازی و نقاشی شهر کرمانشاه را مناسب می‌داند : «در کرمانشاه اساتید زیادی در هر دو زمینه وجود دارد و در هر دو عرصه فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است. همچنین جوانانِ علاقه‌مندی هم دارد که اگر امکانات در اختیارشان قرار بگیرد بی‌شک می‌توانند به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کنند». در پایان ضیاءالدینی از استقبالِ خوب کرمانشاهی‌ها از نمایشگاه در روز افتتاحیه می‌گوید و از افرادی که برای این مراسم زحمت کشیدند تشکر می‌کند. این نمایشگاه از روز 27 آذرماه آغاز و تا سوم دی ادامه داشت.


دیدگاه‌ها(۰)