30 شماره آخر

  • شماره 3182 -
  • ۱۳۹۷ شنبه ۹ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه ورق بزنید دریافت همه صفحات
تبلیغات
روزنامه شرق نارون

حمایت مراجع و علما ‌از‌ دولت روحاني

فرستاده در قم

گروه سياست: رئیس دفتر رئیس‌جمهوری آخر هفته خود را در قم گذراند تا به دیدار مراجع تقلید برود. محمود واعظی که به نمایندگی از دولت به قم رفته بود، در این سفر با آیات عظام آیت‌الله نوری‌همدانی، آیت‌الله مکارم‌شیرازی، آیت‌الله علوی‌گرگانی، آیت‌الله سبحانی، آیت‌الله سیدجعفر کریمی، آیت‌الله شبیری‌زنجانی، آیت‌الله امینی و همچنین حجت‌الاسلام شهرستانی نماینده آیت‌الله سیستانی و حجت‌الاسلام سعیدی، تولیت آستان حضرت فاطمه معصومه(س)، دیدار کرد. او با ابلاغ سلام رئیس‌جمهوری به مراجع تقلید، با آنان درباره مسائل جاری کشور گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا، آیت‌الله نوری‌همدانی عصر پنجشنبه در دیدار رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، گفت: «از دولت می‌خواهم با توجه به ضرورت مراقبت از وضعیت معیشت و زندگی عامه مردم، با نظارت و اشراف دقیق با گرانی مقابله کند. مجموعه نظام، دولت و قوه ‌قضائیه و سایر دستگاه‌ها باید با کسانی که در نظام اقتصادی اخلال می‌کنند، برخورد و آنان را مجازات کند».
واعظی نیز در این دیدار گفت: «دولت تمام تلاش خود را به کار گرفته تا فشارهای آمریکا بر معیشت مردم تأثیری نداشته باشد. متأسفانه عده‌ای با سوءاستفاده از فضای به‌وجودآمده، نگرانی‌هایی را برای مردم ایجاد کردند که دولت تلاش دارد این التهابات گذرا را نیز مدیریت و کنترل کند».
او عنوان کرد: «متأسفانه از سوی دیگر برخی در این وضعیت به‌دنبال تسویه‌حساب با دولت هستند، اما منطق حکم می‌کند زمانی که دشمن کلیت نظام را هدف قرار داده است، اختلافات را کنار گذاشته و به‌دنبال تسویه‌حساب نباشیم، بلکه همه دست به دست هم داده و با وحدت، تحت امر رهبری معظم انقلاب به‌دنبال حل مشکلات باشیم».
آیت‌الله مکارم‌شیرازی:
زمان حل اختلافات انتخاباتی نیست

آیت‌الله مکارم‌شیرازی نیز در دیدار واعظی با بیان اینکه نمی‌توان منکر شد که در همه‌جا و از جمله دولت ضعف‌هایی وجود دارد، گفت: «در شرایط فعلی هرگونه تضعیف دولت امری کاملا خلاف است و همه باید از دولت حمایت کرده و در زمانی که دشمن همه توان خود را به کار گرفته تا به نظام جمهوری اسلامی ضربه بزند، باید دولت را تقویت کنیم. امروز زمان تسویه‌حساب‌های شخصی و حل اختلافات انتخاباتی نیست و اگر هم دولت در جایی ضعف دارد، همه باید کمک کنیم تا این ضعف‌ها برطرف شود».
او افزود: «دولت در صدر اولویت‌های خود معیشت و زندگی عامه مردم را باید مراقبت کند و به‌گونه‌ای باشد که به دغدغه‌های اصلی مردم مانند ایجاد اشتغال بیشتر و مبارزه با قاچاق، مفاسد اقتصادی و گرانی اقلام اساسی، اهتمام بیشتری کند».
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری هم گفت: «امروز در وضعیتی قرار داریم که همه باید یک‌صدا و یک‌نظر درباره آنچه پیش‌روی کشور است و اینکه چه باید کرد، اتفاق نظر داشته باشیم. بسیار مهم است که در شرایط حاضر یک پیام و آن هم پیام وحدت و انسجام از ایران به جهان مخابره شود و برای تحقق این هدف نیز باید با تعامل نزدیک‌تر با مردم، ارتباط بین نظام و مردم و ارتباط مسئولان بخش‌های مختلف با یکدیگر را بیش‌ازپیش تقویت کنیم تا به‌این‌ترتیب از دوره‌ای که باور دارم خیلی طولانی نخواهد بود، با موفقیت عبور کنیم».
آیت‌الله علوی‌گرگانی: باید رضایت مردم را حاصل کنیم
آیت‌الله علوی‌گرگانی هم در دیدار رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: «در وضعیت حاضر مهم‌ترین مسئله تقویت راه‌های انسجام و وحدت در داخل کشور است، به‌گونه‌ای که اختلاف و افتراقی ایجاد نشود تا دشمن بتواند از آن سوءاستفاده کند. باید با تأمین مطالبات و نیازهای مردم، رضایت آنها را حاصل کنیم تا به‌عنوان مهم‌ترین پشتوانه نظام و مهم‌ترین رکن وحدت، همچنان حامی و پشتوانه اصلی نظام باشند».
واعظی هم در این دیدار گفت: «لازم است چنان که رئیس‌جمهوری نیز تأکید کردند، مسئولان و کسانی که مرجع و محل رجوع مردم هستند، درباره فضای جدید با مردم سخن بگویند تا آنها تحت‌تأثیر فضاسازی و جنگ روانی دشمن قرار نگیرند».
آیت‌الله سبحانی: باید اختلاف سلایق را کنار گذاشت
آیت‌الله سبحانی در دیدار با رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، گفت: «در وضعیت جدیدی که برای کشور پیش آمده است، باید تلاش کنیم با حفظ وحدت، مردم را بیش از پیش به آینده امیدوار کنیم که لازمه این مهم تأمین رضایت و مطالبات عامه مردم است. ما در نظام جمهوری اسلامی، همه، سرنشینان یک کشتی هستیم و سرنوشت واحدی داریم؛ لذا باید اختلاف سلایق را کنار گذاشته و اگر مسئله‌ای وجود دارد نیز با گفت‌وگو حل‌وفصل شود».
او عنوان کرد: «مشکلات امروز پیش‌روی نظام بیشتر از مشکلات سال‌های اول انقلاب و زمان جنگ نیست، اما باید برای عبور از این مشکلات سطح وحدت و همدلی بین مردم و نظام به سطح انسجام کشور در سال‌های اول انقلاب برسد. به خوبی می‌دانم که آقای روحانی و همکارانشان در دولت یکی از سخت‌ترین دوره‌هاي ریاست‌جمهوری در کشور را تجربه می‌کنند، اما یقینا اگر با مفسدان اقتصادی قاطعانه مقابله کنند و اخبار آن را به اطلاع مردم برسانند، مردم به آینده امیدوار شده و قدردان دولت خواهند بود».
واعظی نیز در این دیدار با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری درخصوص همگرایی و انسجام قوا در اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های کلی کشور، گفت: «در جلسات سران قوا تصمیم گرفته شد که مقتدرانه در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها ایستادگی کنیم که یکی از مهم‌ترین الزامات موفقیت این ایستادگی، کنارگذاشتن اختلافات و مسائل حزبی و جناحی است. باید با تکیه بر درایت رهبر معظم انقلاب و حفظ اتحاد، مانع از مخابره‌شدن چندصدایی از ایران به جهان شویم تا دشمنان از تداوم دشمنی‌های خود مأیوس شوند».
او افزود: «دولت همه تلاش خود را برای برقراری ارتباط نزدیک‌تر با مردم و پیگیری و تأمین مطالبات آنها به کار خواهد گرفت و البته در این راستا به طور جدی نیازمند حمایت مراجع، روحانیون و حوزه‌های علمیه است».
آیت‌الله کریمی: کمک به رئیس‌جمهوری از نماز و روزه واجب‌تر است
آیت‌الله سیدجعفر کریمی هم روز جمعه در دیدار با واعظی گفت: «آقای روحانی را از 30 سال پیش می‌شناسم و باور دارم که با تمام وجود و خالصانه برای خدمت به مردم پا به میدان گذاشتند، اما عده‌ای فریب دشمن را خورده و قدر ایشان را نمی‌دانند».
او با بیان اینکه امروز مشکلات جدی و بزرگی پیش‌روی دولت و نظام قرار دارد، افزود: «25 سال در خدمت امام راحل بودم و از نیات و اهداف خالصانه و صادقانه ایشان آگاهی کامل داشتم، اما امروز متأسفانه دست‌هایی در کار است که کوشش دارد اهداف مدنظر امام راحل محقق نشود. به نظرم عبور از این وضعیت و غلبه بر مشکلات در گرو آن است که ملت ایران همان‌طور که در سال‌های پیروزی انقلاب کلمه واحده بودند، همدل و یکصدا به میدان بیایند و دولت را در مسیر حل‌وفصل مشکلات یاری کنند».
این استاد حوزه علمیه عنوان کرد: «درست است که مشکل زیاد داریم و این مشکلات باعث ایجاد نارضایتی می‌شود، اما با توجه به نیت آقای روحانی و تلاش دولت ایشان برای حل مشکلات، کمک به ایشان و حفظ وحدت، امروز از اوجب واجبات بوده و از نماز و روزه واجب‌تر است. آنجا که نظام به خطر بیفتد، همه باید جان خود را برای آن فدا کنیم».
آیت‌الله کریمی با اشاره به روش و مشی مقام معظم رهبری در تعامل با دولت‌ها گفت: «ایشان همواره در عین اینکه در کارهای اجرائی دولت‌ها مداخله نمی‌کرده‌اند و حامی همه دولت‌ها بوده‌اند، موارد موردنیاز را تذکر و گوشزد کرده‌اند و همه ما با تبعیت از مقام معظم رهبری می‌بایست از دولت حمایت و دولت را در رفع ضعف‌ها و نواقص یاری کنیم».
واعظی نیز در این دیدار گفت: «بهترین راهکار غلبه بر مشکلات، حفظ و تقویت همدلی و وحدت همه مردم و مسئولان با یکدیگر است. اگر قرار باشد در داخل همه علیه یکدیگر و در راستای تضعیف دیگران سخن گفته و عمل کنند و مردم هم ببینند که مسئولان و کسانی که محل رجوع آنان هستند، حرف‌های ناامیدکننده می‌زنند، امید و اعتماد آنها نیز آسیب می‌بیند و دشمن می‌تواند به راحتی از اختلافات ما سوءاستفاده کند».
آیت‌الله شبیری‌زنجانی: تفرقه‌افکنی روش فرعون بوده است
آیت‌الله شبیری‌زنجانی هم در دیدار روز گذشته واعظی با بیان اینکه یقینا اگر در کنار هم باشیم، از همه مشکلات هم عبور خواهیم کرد، گفت: «وجود اختلاف نظر در جوامع امری کاملا طبیعی است و اگر با حسن‌نیت و حسن‌نظر همراه باشد، بسیار هم سازنده است اما اگر این اختلاف‌نظرها به سمت تفرقه پیش برود، بسیار مضر خواهد بود».
او افزود: «تفرقه‌افکنی روش فرعون بوده است که خداوند هم در قرآن کریم به آن اشاره کرده است که او برای پیشبرد نیات و اهداف باطل خویش مردم را فرقه فرقه می‌کرد و میانشان اختلاف می‌انداخت و از این اختلاف استفاده می‌کرد و دشمنان ما نیز امروز به دنبال چنین چیزی هستند و ما نباید اجازه بدهیم آنها چنین فضایی را به وجود بیاورند و باید در کنار هم متحد و منسجم از اسلام و کشور دفاع کنیم».
واعظی نیز در این دیدار گفت: «آقای رئیس‌جمهوری همواره تأکید دارند که دولت به دعای خیر و نظرات حکیمانه مراجع تقلید و علما نیاز دارد».
او افزود: «امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز داریم که همه مسئولان کشور درباره وضعیت پیش‌رو و اینکه باید چه راهکارهایی برای مواجهه با این وضعیت اتخاذ کنیم، اتفاق‌نظر داشته باشند؛ چراکه دشمن کاملا روی اختلاف‌نظر و تفرقه بین مسئولان کشور حساب باز کرده است».
واعظی تأکید کرد: «همه مسئولان و از جمله علما و مراجع می‌توانند با ارتباط نزدیک‌تر با مردم تلاش‌های دشمنان برای سیاه‌نمایی و جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی را خنثی کنند و همه قوا و نهادهای کشور نیز باید با نهایت همدلی و همکاری تأمین نیازها و مطالبات مردم و تلاش برای جلوگیری از تأثیرگذاشتن فشارها بر زندگی مردم را وجهه همت خود قرار دهند».
آیت‌الله امینی:
رئیس‌جمهوری نیت خالصی برای حل مشکلات دارند

همچنین آیت‌الله ابراهیم امینی در دیدار با واعظی گفت: «امروز جمهوری اسلامی با مدیریت بسیار خوب و بی‌نقص مقام معظم رهبری و نیز مدیریت بسیار خوب دکتر روحانی که انصافا تاکنون بسیار خوب بوده است، به پیش می‌رود و به لطف خدا مردمی که با حضور خود در صحنه انقلاب را به پیروزی رسانده و نظام جمهوری اسلامی را مستقر کرده‌اند، همچنان در صحنه حضور دارند و اگر بتوانیم همچون گذشته با رسیدگی مناسب به مطالبات مردم آنها را در صحنه نگه داشت، هیچ نگرانی از توطئه‌های دشمنان وجود نخواهد داشت».
او افزود: «آقای روحانی مدیریت خوبی داشته و نیت خالصی برای حل مشکلات دارند و امیدوارم ایشان و بقیه مسئولان نظام تحت رهبری و ارشادات مقام معظم رهبری، بتوانند کشور را از مشکلات با موفقیت عبور دهند. مادامی که مقام معظم رهبری و این مردم را داریم، آمریکا نمی‌تواند در برابر جمهوری اسلامی کاری از پیش ببرد».
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز با اشاره به خروج آمریکا از برجام، گفت: «موفقیت دولت در مواجهه با آثار تحریم‌های آمریکا در گرو همدلی و هماهنگی کامل همه نهادها و دستگاه‌ها و مجموعه کشور است و لازم است اختلافات را کنار گذاشته و فضای وحدت، انسجام و همدلی را تقویت کنیم. در این مسیر بیش از هر زمان دیگر به کمک علما، بزرگان و مراجع تقلید و دعای خیر آنان نیاز داریم».
نماینده آیت‌الله سیستانی: برای مقابله با شیعه‌هراسی، باید تلاش‌های جدی انجام دهیم
نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در ایران هم روز جمعه در دیدار رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به توطئه‌های دشمنان در منطقه برای معرفی چهره‌ای غلط از مسلمانان در جهان، گفت: «لازم است ضمن حفظ و تقویت وحدت و همدلی میان مسلمانان در راستای مقابله با اسلام‌هراسی و به‌ویژه شیعه‌هراسی، تلاش‌های مؤثر و جدی انجام دهیم».
حجت‌الاسلام شهرستانی با تشکر از توجه و ارتباط مطلوب دولت با مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه، افزود: «گسترش و تعمیق تعامل دولت با مراجع و روحانیت می‌تواند اثربخشی تلاش‌ها برای مقابله با توطئه‌ها و تفرقه‌افکنی‌های دشمنان را ارتقا دهد».
واعظی نیز در این دیدار با بیان اینکه دولت تدبیر و امید به اعتبار حضور یک نفر از خانواده روحانیت در رأس آن خود را متعلق به حوزه‌های علمیه و روحانیت می‌داند، با تأکید بر اهمیت جایگاه و نقش مراجع و حوزه‌های علمیه در تقویت همدلی و وحدت بین مسلمانان، بر آمادگی دولت برای تعامل و همکاری در این زمینه با مراجع و علما تأکید کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه شرق
عنوان صفحه‌ها
تیتر خبرها پربازدید

شماره 4186

تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳

نور نوشت
کارتون

حمایت مراجع و علما ‌از‌ دولت روحاني

فرستاده در قم

گروه سياست: رئیس دفتر رئیس‌جمهوری آخر هفته خود را در قم گذراند تا به دیدار مراجع تقلید برود. محمود واعظی که به نمایندگی از دولت به قم رفته بود، در این سفر با آیات عظام آیت‌الله نوری‌همدانی، آیت‌الله مکارم‌شیرازی، آیت‌الله علوی‌گرگانی، آیت‌الله سبحانی، آیت‌الله سیدجعفر کریمی، آیت‌الله شبیری‌زنجانی، آیت‌الله امینی و همچنین حجت‌الاسلام شهرستانی نماینده آیت‌الله سیستانی و حجت‌الاسلام سعیدی، تولیت آستان حضرت فاطمه معصومه(س)، دیدار کرد. او با ابلاغ سلام رئیس‌جمهوری به مراجع تقلید، با آنان درباره مسائل جاری کشور گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا، آیت‌الله نوری‌همدانی عصر پنجشنبه در دیدار رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، گفت: «از دولت می‌خواهم با توجه به ضرورت مراقبت از وضعیت معیشت و زندگی عامه مردم، با نظارت و اشراف دقیق با گرانی مقابله کند. مجموعه نظام، دولت و قوه ‌قضائیه و سایر دستگاه‌ها باید با کسانی که در نظام اقتصادی اخلال می‌کنند، برخورد و آنان را مجازات کند».
واعظی نیز در این دیدار گفت: «دولت تمام تلاش خود را به کار گرفته تا فشارهای آمریکا بر معیشت مردم تأثیری نداشته باشد. متأسفانه عده‌ای با سوءاستفاده از فضای به‌وجودآمده، نگرانی‌هایی را برای مردم ایجاد کردند که دولت تلاش دارد این التهابات گذرا را نیز مدیریت و کنترل کند».
او عنوان کرد: «متأسفانه از سوی دیگر برخی در این وضعیت به‌دنبال تسویه‌حساب با دولت هستند، اما منطق حکم می‌کند زمانی که دشمن کلیت نظام را هدف قرار داده است، اختلافات را کنار گذاشته و به‌دنبال تسویه‌حساب نباشیم، بلکه همه دست به دست هم داده و با وحدت، تحت امر رهبری معظم انقلاب به‌دنبال حل مشکلات باشیم».
آیت‌الله مکارم‌شیرازی:
زمان حل اختلافات انتخاباتی نیست

آیت‌الله مکارم‌شیرازی نیز در دیدار واعظی با بیان اینکه نمی‌توان منکر شد که در همه‌جا و از جمله دولت ضعف‌هایی وجود دارد، گفت: «در شرایط فعلی هرگونه تضعیف دولت امری کاملا خلاف است و همه باید از دولت حمایت کرده و در زمانی که دشمن همه توان خود را به کار گرفته تا به نظام جمهوری اسلامی ضربه بزند، باید دولت را تقویت کنیم. امروز زمان تسویه‌حساب‌های شخصی و حل اختلافات انتخاباتی نیست و اگر هم دولت در جایی ضعف دارد، همه باید کمک کنیم تا این ضعف‌ها برطرف شود».
او افزود: «دولت در صدر اولویت‌های خود معیشت و زندگی عامه مردم را باید مراقبت کند و به‌گونه‌ای باشد که به دغدغه‌های اصلی مردم مانند ایجاد اشتغال بیشتر و مبارزه با قاچاق، مفاسد اقتصادی و گرانی اقلام اساسی، اهتمام بیشتری کند».
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری هم گفت: «امروز در وضعیتی قرار داریم که همه باید یک‌صدا و یک‌نظر درباره آنچه پیش‌روی کشور است و اینکه چه باید کرد، اتفاق نظر داشته باشیم. بسیار مهم است که در شرایط حاضر یک پیام و آن هم پیام وحدت و انسجام از ایران به جهان مخابره شود و برای تحقق این هدف نیز باید با تعامل نزدیک‌تر با مردم، ارتباط بین نظام و مردم و ارتباط مسئولان بخش‌های مختلف با یکدیگر را بیش‌ازپیش تقویت کنیم تا به‌این‌ترتیب از دوره‌ای که باور دارم خیلی طولانی نخواهد بود، با موفقیت عبور کنیم».
آیت‌الله علوی‌گرگانی: باید رضایت مردم را حاصل کنیم
آیت‌الله علوی‌گرگانی هم در دیدار رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: «در وضعیت حاضر مهم‌ترین مسئله تقویت راه‌های انسجام و وحدت در داخل کشور است، به‌گونه‌ای که اختلاف و افتراقی ایجاد نشود تا دشمن بتواند از آن سوءاستفاده کند. باید با تأمین مطالبات و نیازهای مردم، رضایت آنها را حاصل کنیم تا به‌عنوان مهم‌ترین پشتوانه نظام و مهم‌ترین رکن وحدت، همچنان حامی و پشتوانه اصلی نظام باشند».
واعظی هم در این دیدار گفت: «لازم است چنان که رئیس‌جمهوری نیز تأکید کردند، مسئولان و کسانی که مرجع و محل رجوع مردم هستند، درباره فضای جدید با مردم سخن بگویند تا آنها تحت‌تأثیر فضاسازی و جنگ روانی دشمن قرار نگیرند».
آیت‌الله سبحانی: باید اختلاف سلایق را کنار گذاشت
آیت‌الله سبحانی در دیدار با رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، گفت: «در وضعیت جدیدی که برای کشور پیش آمده است، باید تلاش کنیم با حفظ وحدت، مردم را بیش از پیش به آینده امیدوار کنیم که لازمه این مهم تأمین رضایت و مطالبات عامه مردم است. ما در نظام جمهوری اسلامی، همه، سرنشینان یک کشتی هستیم و سرنوشت واحدی داریم؛ لذا باید اختلاف سلایق را کنار گذاشته و اگر مسئله‌ای وجود دارد نیز با گفت‌وگو حل‌وفصل شود».
او عنوان کرد: «مشکلات امروز پیش‌روی نظام بیشتر از مشکلات سال‌های اول انقلاب و زمان جنگ نیست، اما باید برای عبور از این مشکلات سطح وحدت و همدلی بین مردم و نظام به سطح انسجام کشور در سال‌های اول انقلاب برسد. به خوبی می‌دانم که آقای روحانی و همکارانشان در دولت یکی از سخت‌ترین دوره‌هاي ریاست‌جمهوری در کشور را تجربه می‌کنند، اما یقینا اگر با مفسدان اقتصادی قاطعانه مقابله کنند و اخبار آن را به اطلاع مردم برسانند، مردم به آینده امیدوار شده و قدردان دولت خواهند بود».
واعظی نیز در این دیدار با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری درخصوص همگرایی و انسجام قوا در اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های کلی کشور، گفت: «در جلسات سران قوا تصمیم گرفته شد که مقتدرانه در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها ایستادگی کنیم که یکی از مهم‌ترین الزامات موفقیت این ایستادگی، کنارگذاشتن اختلافات و مسائل حزبی و جناحی است. باید با تکیه بر درایت رهبر معظم انقلاب و حفظ اتحاد، مانع از مخابره‌شدن چندصدایی از ایران به جهان شویم تا دشمنان از تداوم دشمنی‌های خود مأیوس شوند».
او افزود: «دولت همه تلاش خود را برای برقراری ارتباط نزدیک‌تر با مردم و پیگیری و تأمین مطالبات آنها به کار خواهد گرفت و البته در این راستا به طور جدی نیازمند حمایت مراجع، روحانیون و حوزه‌های علمیه است».
آیت‌الله کریمی: کمک به رئیس‌جمهوری از نماز و روزه واجب‌تر است
آیت‌الله سیدجعفر کریمی هم روز جمعه در دیدار با واعظی گفت: «آقای روحانی را از 30 سال پیش می‌شناسم و باور دارم که با تمام وجود و خالصانه برای خدمت به مردم پا به میدان گذاشتند، اما عده‌ای فریب دشمن را خورده و قدر ایشان را نمی‌دانند».
او با بیان اینکه امروز مشکلات جدی و بزرگی پیش‌روی دولت و نظام قرار دارد، افزود: «25 سال در خدمت امام راحل بودم و از نیات و اهداف خالصانه و صادقانه ایشان آگاهی کامل داشتم، اما امروز متأسفانه دست‌هایی در کار است که کوشش دارد اهداف مدنظر امام راحل محقق نشود. به نظرم عبور از این وضعیت و غلبه بر مشکلات در گرو آن است که ملت ایران همان‌طور که در سال‌های پیروزی انقلاب کلمه واحده بودند، همدل و یکصدا به میدان بیایند و دولت را در مسیر حل‌وفصل مشکلات یاری کنند».
این استاد حوزه علمیه عنوان کرد: «درست است که مشکل زیاد داریم و این مشکلات باعث ایجاد نارضایتی می‌شود، اما با توجه به نیت آقای روحانی و تلاش دولت ایشان برای حل مشکلات، کمک به ایشان و حفظ وحدت، امروز از اوجب واجبات بوده و از نماز و روزه واجب‌تر است. آنجا که نظام به خطر بیفتد، همه باید جان خود را برای آن فدا کنیم».
آیت‌الله کریمی با اشاره به روش و مشی مقام معظم رهبری در تعامل با دولت‌ها گفت: «ایشان همواره در عین اینکه در کارهای اجرائی دولت‌ها مداخله نمی‌کرده‌اند و حامی همه دولت‌ها بوده‌اند، موارد موردنیاز را تذکر و گوشزد کرده‌اند و همه ما با تبعیت از مقام معظم رهبری می‌بایست از دولت حمایت و دولت را در رفع ضعف‌ها و نواقص یاری کنیم».
واعظی نیز در این دیدار گفت: «بهترین راهکار غلبه بر مشکلات، حفظ و تقویت همدلی و وحدت همه مردم و مسئولان با یکدیگر است. اگر قرار باشد در داخل همه علیه یکدیگر و در راستای تضعیف دیگران سخن گفته و عمل کنند و مردم هم ببینند که مسئولان و کسانی که محل رجوع آنان هستند، حرف‌های ناامیدکننده می‌زنند، امید و اعتماد آنها نیز آسیب می‌بیند و دشمن می‌تواند به راحتی از اختلافات ما سوءاستفاده کند».
آیت‌الله شبیری‌زنجانی: تفرقه‌افکنی روش فرعون بوده است
آیت‌الله شبیری‌زنجانی هم در دیدار روز گذشته واعظی با بیان اینکه یقینا اگر در کنار هم باشیم، از همه مشکلات هم عبور خواهیم کرد، گفت: «وجود اختلاف نظر در جوامع امری کاملا طبیعی است و اگر با حسن‌نیت و حسن‌نظر همراه باشد، بسیار هم سازنده است اما اگر این اختلاف‌نظرها به سمت تفرقه پیش برود، بسیار مضر خواهد بود».
او افزود: «تفرقه‌افکنی روش فرعون بوده است که خداوند هم در قرآن کریم به آن اشاره کرده است که او برای پیشبرد نیات و اهداف باطل خویش مردم را فرقه فرقه می‌کرد و میانشان اختلاف می‌انداخت و از این اختلاف استفاده می‌کرد و دشمنان ما نیز امروز به دنبال چنین چیزی هستند و ما نباید اجازه بدهیم آنها چنین فضایی را به وجود بیاورند و باید در کنار هم متحد و منسجم از اسلام و کشور دفاع کنیم».
واعظی نیز در این دیدار گفت: «آقای رئیس‌جمهوری همواره تأکید دارند که دولت به دعای خیر و نظرات حکیمانه مراجع تقلید و علما نیاز دارد».
او افزود: «امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز داریم که همه مسئولان کشور درباره وضعیت پیش‌رو و اینکه باید چه راهکارهایی برای مواجهه با این وضعیت اتخاذ کنیم، اتفاق‌نظر داشته باشند؛ چراکه دشمن کاملا روی اختلاف‌نظر و تفرقه بین مسئولان کشور حساب باز کرده است».
واعظی تأکید کرد: «همه مسئولان و از جمله علما و مراجع می‌توانند با ارتباط نزدیک‌تر با مردم تلاش‌های دشمنان برای سیاه‌نمایی و جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی را خنثی کنند و همه قوا و نهادهای کشور نیز باید با نهایت همدلی و همکاری تأمین نیازها و مطالبات مردم و تلاش برای جلوگیری از تأثیرگذاشتن فشارها بر زندگی مردم را وجهه همت خود قرار دهند».
آیت‌الله امینی:
رئیس‌جمهوری نیت خالصی برای حل مشکلات دارند

همچنین آیت‌الله ابراهیم امینی در دیدار با واعظی گفت: «امروز جمهوری اسلامی با مدیریت بسیار خوب و بی‌نقص مقام معظم رهبری و نیز مدیریت بسیار خوب دکتر روحانی که انصافا تاکنون بسیار خوب بوده است، به پیش می‌رود و به لطف خدا مردمی که با حضور خود در صحنه انقلاب را به پیروزی رسانده و نظام جمهوری اسلامی را مستقر کرده‌اند، همچنان در صحنه حضور دارند و اگر بتوانیم همچون گذشته با رسیدگی مناسب به مطالبات مردم آنها را در صحنه نگه داشت، هیچ نگرانی از توطئه‌های دشمنان وجود نخواهد داشت».
او افزود: «آقای روحانی مدیریت خوبی داشته و نیت خالصی برای حل مشکلات دارند و امیدوارم ایشان و بقیه مسئولان نظام تحت رهبری و ارشادات مقام معظم رهبری، بتوانند کشور را از مشکلات با موفقیت عبور دهند. مادامی که مقام معظم رهبری و این مردم را داریم، آمریکا نمی‌تواند در برابر جمهوری اسلامی کاری از پیش ببرد».
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز با اشاره به خروج آمریکا از برجام، گفت: «موفقیت دولت در مواجهه با آثار تحریم‌های آمریکا در گرو همدلی و هماهنگی کامل همه نهادها و دستگاه‌ها و مجموعه کشور است و لازم است اختلافات را کنار گذاشته و فضای وحدت، انسجام و همدلی را تقویت کنیم. در این مسیر بیش از هر زمان دیگر به کمک علما، بزرگان و مراجع تقلید و دعای خیر آنان نیاز داریم».
نماینده آیت‌الله سیستانی: برای مقابله با شیعه‌هراسی، باید تلاش‌های جدی انجام دهیم
نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در ایران هم روز جمعه در دیدار رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به توطئه‌های دشمنان در منطقه برای معرفی چهره‌ای غلط از مسلمانان در جهان، گفت: «لازم است ضمن حفظ و تقویت وحدت و همدلی میان مسلمانان در راستای مقابله با اسلام‌هراسی و به‌ویژه شیعه‌هراسی، تلاش‌های مؤثر و جدی انجام دهیم».
حجت‌الاسلام شهرستانی با تشکر از توجه و ارتباط مطلوب دولت با مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه، افزود: «گسترش و تعمیق تعامل دولت با مراجع و روحانیت می‌تواند اثربخشی تلاش‌ها برای مقابله با توطئه‌ها و تفرقه‌افکنی‌های دشمنان را ارتقا دهد».
واعظی نیز در این دیدار با بیان اینکه دولت تدبیر و امید به اعتبار حضور یک نفر از خانواده روحانیت در رأس آن خود را متعلق به حوزه‌های علمیه و روحانیت می‌داند، با تأکید بر اهمیت جایگاه و نقش مراجع و حوزه‌های علمیه در تقویت همدلی و وحدت بین مسلمانان، بر آمادگی دولت برای تعامل و همکاری در این زمینه با مراجع و علما تأکید کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

تیتر خبرها پربازدید